Firma » System prawny
Stwierdzenie nabycia spadku
Stwierdzenie nabycia spadku następuje po przeprowadzeniu rozprawy, na którą sąd wzywa wnioskodawcę oraz inne osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Postępowanie uregulowane w art. 669 i n. kpc toczy się zawsze na wniosek - nigdy z urzędu.
Uprawnionym do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest każdy kto posiada interes prawny w takim rozstrzygnięciu. Oznacza to, że równie dobrze wniosek taki może zostać złożony przez spadkobiercę, jak i przez wierzyciela spadkodawcy.
Uprawnienie do złożenia omawianego wniosku nie ulega przedawnieniu ani nie może wygasnąć.
Celem zasadniczym postępowania w tym przedmiocie jest:
- stwierdzenie, że osoba wskazana jako spadkodawca faktycznie zmarła,
- oznaczenie kto i jakiej części dziedziczy po zmarłym,
Pamiętać należy, że sąd nie jest związany granicami żądania zgłoszonego we wniosku i bada z urzędu krąg możliwych spadkobierców ustawowych i testamentowych, czyli może stwierdzić nabycie spadku przez spadkobierców, choćby były nimi inne osoby niż te, które wskazali uczestnicy (art. 667 kpc).
Właściwość sądu: art. 628 kpc: „Do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy".
W razie kłopotów z ustaleniem właściwego sądu możesz skorzystać z pomocy prawników - www.forum.prawnikow.pl - bezpłatne porady prawne
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku podlega stałej opłacie w wysokości 50 zł. Wzór wniosku znajdziesz na stronie www.portal.prawnikow.pl
Komentarze (0)