Kultura, sztuka » Kultura

Pożegnanie z Galerią

Pożegnanie z Galerią
Zobacz więcej zdjęć »
13 kwietnia, drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy, to tradycyjnie czas spacerów i wyjść rodzinnych. Muzeum Śląskie zaprasza zatem tego dnia i w dwa kolejne do Galerii Malarstwa Polskiego 1800-1945, która zmieniona i piękniejsza wróci na swoje miejsce dopiero we wrześniu tego roku.

Arcydzieła mistrzów polskiego malarstwa będzie można podziwiać tylko do 15 kwietnia. Muzeum Śląskie na prawie 5 miesięcy zamyka swoją sztandarową wystawę stałą, aby od  nowego roku szkolnego pokazać ją w nowoczesnej odsłonie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zaplanowany od 16 kwietnia remont „Galerii Malarstwa Polskiego 1800-1945" obejmie wymianę okien oraz instalacji elektrycznej, systemu oświetlenia, cyklinowanie podłóg. Zmieniona zostanie aranżacja ekspozycji, m.in. poprzez pojawienie się nowych ścian oraz kolorów poszczególnych pomieszczeń, które wyodrębnią prezentowane kierunki sztuki: romantyzm, impresjonizm, symbolizm, secesję i malarstwo okresu międzywojennego.

Galeria wyposażona zostanie w nowoczesne oświetlenie, infokiosk oraz dwujęzyczne podpisy pod obrazami. W zwiedzaniu pomogą specjalnie opracowane ulotki informacyjne, a na chwilę relaksu wśród obrazów pozwolą zakupione meble.

Muzeum Śląskie planuje również  zaprezentowanie kilku wybranych dzieł w formie wypukłej, tak aby z ich treścią mogli zapoznać się niewidomi goście. Realizacja tego projektu zależy jednak od funduszy pozyskanych na ten cel.

Oficjalna inauguracja galerii odbędzie się we wrześniu 2009 roku podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.

Muzeum serdecznie zaprasza na ostanie zwiedzanie Galerii przed remontem: w poniedziałek wielkanocny w godz. od 11.00 do 17.00 oraz podczas specjalnie z tej okazji przedłużonych godzin - do 19.00 we wtorek i środę 14 i 15 kwietnia.

Galeria Malarstwa Polskiego 1800-1945

Galeria Malarstwa Polskiego pochodzi ze zbiorów przedwojennego Muzeum Śląskiego. Jest to wspaniała kolekcja obejmująca obrazy z lat 1800-1945, zajmująca jedno z czołowych miejsc w kraju. Prezentuje najwybitniejszych polskich malarzy tego okresu, jak również najważniejsze zjawiska i kierunki w sztuce polskiej, poczynając od realizmu poprzez romantyzm, impresjonizm, symbolizm, secesję aż do malarstwa okresu międzywojennego.

Większość obrazów z galerii zaliczyć można do najwybitniejszych osiągnięć w historii sztuki polskiej. Wymienić tu można takie dzieła jak: „Błękitny chłopiec" i „Amazonka" Piotra Michałowskiego, portrety Henryka Rodakowskiego i Jana Matejki, obrazy Józefa Chełmońskiego, malarstwo braci Gierymskich, a szczególnie słynną „Pomarańczarkę" Aleksandra Gierymskiego, „Sulamitkę" Maurycego Gottlieba, „Lato" Aleksandra Kotsisa, obrazy przedstawicieli Młodej Polski - Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, polskich impresjonistów - Józefa Pankiewicza, Władysława Podkowińskiego, Leona Wyczółkowskiego i piękny zbiór pejzaży Jana Stanisławskiego, wreszcie portrety wybitnej polskiej malarki Olgi Boznańskiej, a także obrazy malarzy tworzących w okresie międzywojennym, takich jak Tadeusz Makowski, Roman Kramsztyk czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Kolekcja była gromadzona od 1927 roku przez ówczesnego dyrektora Muzeum Śląskiego, dr. Tadeusza Dobrowolskiego, jednak początki istnienia Muzeum sięgają 1924 roku. Przed wybuchem II wojny światowej kolekcja liczyła 280 obrazów olejnych, pasteli i akwarel, a była eksponowana tymczasowo w gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego w Katowicach. Planowane na 1940 rok przeniesienie zbiorów do nowo wznoszonego gmachu Muzeum Śląskiego nigdy nie doszło do skutku z powodu wybuchu wojny. Budynek muzealny, jeden z najbardziej nowoczesnych w Europie, symbol kultury polskiej na Śląsku, został przez hitlerowców doszczętnie zniszczony i rozebrany, a zbiory muzealne - przewiezione do Landesmuseum w Bytomiu.

Wskutek braku odpowiedniego zabezpieczenia znaczna ich część, bo około 100 obrazów, zaginęła bądź została zrabowana. Po wojnie kolekcja malarstwa polskiego znalazła się pod fachową opieką w Muzeum Śląskim w Bytomiu, przemianowanym w 1950 roku na Muzeum Górnośląskie.

Kiedy w 1984 roku wznowiło działalność reaktywowane Muzeum Śląskie w Katowicach, zaadaptowano do pracy muzealnej budynek dawnego hotelu usytuowany w centrum miasta, wróciła również do Katowic - po blisko 50 latach - kolekcja malarstwa polskiego pochodząca z przedwojennego Muzeum. Mimo znacznych strat wojennych jest to zbiór niezwykle cenny, gromadzący obrazy o wysokich walorach artystycznych, namalowane przez wybitnych malarzy polskich XIX i początków XX wieku.

W latach 1985-1990 Muzeum Śląskie dokonało wielu cennych zakupów, uzupełniając przedwojenną kolekcję dziełami takich między innymi artystów, jak: Aleksander Orłowski, Andrzej Grabowski, Franciszek Kostrzewski, Teodor Axentowicz, Stanisław Chlebowski, Tymon Niesiołowski, Jan Stanisławski czy Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Ostatnim cennym nabytkiem galerii był zakupiony w 2008 roku obraz Stanisława Grocholskiego „Odczynianie uroku", z przed 1888 roku.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »