Dom » Wnętrza

Poznaj prelegentów konferencji z Alejandro Araveną

Poznaj prelegentów konferencji z Alejandro Araveną
Zobacz więcej zdjęć »
Niebawem jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektów-aktywistów na świecie, Alejandro Aravena, na zaproszenie firmy Geberit wygłosi dwa wykłady – w Warszawie (19 września) i Krakowie (20 września).

Wystąpienie laureata nagrody Pritzkera w stolicy będzie poprzedzało konferencję z udziałem architektów polskich i zagranicznych. Przedstawiamy ich sylwetki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Gość specjalny wydarzenia

Alejandro Aravena ukończył studia na Universidad Católica de Chile w 1992 roku. W latach 2000-2005 był profesorem na Uniwersytecie Harvarda, gdzie powstała organizacja ELEMENTAL, zajmująca się projektami o charakterze społecznym, założona w 2001 roku, kierowana przez Alejandro Aravenę z partnerami Gonzalo Arteagą, Juanem Cerdą, Victorem Oddó i Diego Torresem. Aravena na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia m.in. tytuł Honorary International Fellow of the Royal Institute of Architects (2010), tytuł finalisty Nagrody Miesa Van der Rohe (2000), wyróżnienie Srebrnym Lwem na Biennale w Wenecji (2008) oraz nagrodę Gothenburg Award for Sustainability (2017). W 2016 roku Aravena otrzymał nagrodę Pritzker Architecture Prize i był kuratorem XV Biennale w Wenecji. Od 2020 roku jest przewodniczącym jury nagrody Pritzkera.

Z inicjatywy firmy Geberit, Alejandro Aravena wygłosi dwa wykłady - w Warszawie i Krakowie. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek 19 września 2023 o godzinie 14:15 w Pawilonie wystawowo-konferencyjnym Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie.

Sesja prezentacji

Po inspirującym wykładzie gościa specjalnego temat przybliżą także krótkie wystąpienia pozostałych prelegentów z Polski, Ukrainy oraz Słowacji. Fundacja Brda aranżuje działania społeczne mające na celu poprawę warunków mieszkalnych i architektonicznych dla potrzebujących. CO-HATY to program zapewniający mieszkania dla osób, które utraciły swoje w czasie wojny w Ukrainie. Habitat for Humanity Poland od lat zajmuje się problemem mieszkalnictwa zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Pracownia PORT Architekci w swoich projektach kieruje się otwartością na potrzeby innych. Architekci tworzą rzeczy, które są dla nich ważne i w które wierzą. Spolka zrzesza ekspertów z dziedziny architektury i socjologii oraz angażuje społeczność w tworzenie zrównoważonych miast, ograniczając do minimum ich negatywny wpływ na środowisko. MAK to inicjatywa architektoniczna, która działa głównie w przestrzeni publicznej.  Marlena Wolnik od 2009 roku prowadzi biuro architektoniczne MWArchitekci. Jej realizacje cieszą się uznaniem w środowisku architektonicznym, czego dowodzą liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Architektura Roku Województwa Śląskiego, Nagroda Specjalna w konkursie ,,Życie w Architekturze" czy nominacja do Nagrody Miesa van der Rohe. Kuba Snopek to architekt i urbanista. Prowadzi badania nad dziedzictwem i przestrzenią postkomunistycznych miast. Autor książki "Bielajewo: zabytek przyszłości". Pracownia Xystudio projektuje głównie przestrzenie publiczne. Zrealizowali wiele projektów przedszkoli, żłobków oraz domów opieki społecznej. W swojej pracy łączą architekturę z zamiłowaniem do psychologii. Natomiast Anton Kolomieitsev, główny architekt Lwowa, poruszy problem odbudowy ukraińskich miast po wojnie.

Szczegóły agendy spotkania w Warszawie:

(konferencja będzie prowadzona w języku angielskim)

- 14.15-14.30 - powitanie i wprowadzenie

- 14.30-16.15 - interaktywny wykład Alejandro Araveny

- 16.30-17.45 -  sesja krótkich prezentacji

- Zofia Jaworowska, Petro Vladimirov (Fundacja Brda - Polska) ,,Drugi obieg materiałów budowlanych w oddolnej odbudowie"

- Anastasiya Ponomaryova (CO-HATY - Ukraina, ETH Zürich, Szwajcaria) ,,Od szybkiego zapewniania miejsc zamieszkania dla przesiedleńców do prototypowania mieszkalnictwa socjalnego"

- Mateusz Piegza (Habitat for Humanity Poland, Politechnika Śląska) „Adaptacje pustostanów w Polsce na mieszkania dostępne cenowo"

- Józef Franczok. Marcin Kolanus (Port Architekci, Polska) ,,Dom Pomocy Społecznej dla osób starszych i Klasztor Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim."

- Adam Wlazel (MAK/ mobilní architektonická kancelář, Czechy) „MAK - mobilna pracownia architektoniczna"

- Katarína Onderková (Spolka, Słowacja) „Spolka: Troskliwa działalność przestrzenna"

- Marlena Wolnik (Polska) „Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku"

- Kuba Snopek (Polska) "Scena w Dnieprze - od oddolnej przestrzeni publicznej do silnej instytucji lokalnej"

- 18.00-18.45 - dwie prezentacje

- Dorota Sibińska, Marta Nowosielska, Filip Domaszczyński (xystudio, Polska) „Dlaczego?"

- Anton Kolomieitsev (Urząd Miasta Lwów, Naczelny Architekt Miasta) i osoby z jego zespołu - Oleksandr Fenchuk, Maryna Peleshchak, Mariia Shkolnyk, Olena Tribusian, Roman Krushelnytskyy (Ukraina) „Miasto Lwów po 24 lutego 2022 roku"

- 18.45-20.30 - pytania, odpowiedzi i dyskusja z udziałem Alejandro Araveny, innych prelegentek i prelegentów oraz publiczności

Autorem programu jest Hubert Trammer.

Drugi wykład mistrza odbędzie się w środę 20 września 2023 o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

Partnerem wydarzeń zostało Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.

Obowiązuje bezpłatna rejestracja na spotkania.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie: https://www.geberit.pl/aravena

#SocialArchitecture #Aravena #GeberitPolska

www.geberit.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

OKK!

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »