Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Praca magisterska - jak ją dobrze napisać?

Praca magisterska to ukoronowanie wysiłków każdego studenta, a o jej obronie często mówi się jako o najprzyjemniejszym egzaminie w czasie całej studenckiej edukacji.

Czy jednak rzeczywiście tak jest? Dla wielu studentów jest to koszmar większy niż najbardziej wymagająca sesja, okazuje się przy tym, że jest to jeden z tych koszmarów, z których nie można się szybko wybudzić. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, jak napisać pracę magisterską dobrze, a jednocześnie nie zwariować w trakcie jej tworzenia.

Po pierwsze – nie wszystko naraz!
Podstawowym błędem studentów jest zwlekanie z poważnym podejściem do pisania pracy magisterskiej. Trudno się temu dziwić, skoro temat wydaje się prosty, a promotor sprawia wrażenie osoby, która będzie najszczęśliwsza, jeśli przestanie się jej zawracać głowę na seminariach. Niestety, takie podejście szybko okazuje się zgubne, gdy bowiem nadchodzi czas pisania okazuje się, że źródeł jest znacznie mniej niż sądziliśmy, promotor jest nieuchwytny, a kolejne dni nie przybliżają wcale do końcowego sukcesu.
Jest na to rada, choć jej realizacja nie należy do zadań przyjemnych. Jeśli pisanie magisterki ma być w miarę przyjemne, praca musi zostać podzielona na kilka mniejszych etapów. Łatwiej wtedy skupić się na kolejnych czynnościach i nie trzeba obsesyjnie myśleć o kolejnych dniach nieubłaganie zbliżających do terminu oddania plonu studenckiej pracy. Niestety, wiąże się to z koniecznością ruszenia do pracy wcześniej niż w lutym w ostatnim roku studiów.

Po drugie – regularność i konsekwencja
Zbieranie materiałów źródłowych i przeprowadzanie badań nie musi być wcale najtrudniejszym etapem przygotowywania pracy. Znacznie więcej problemów generuje ubieranie myśli w słowa. Dobrym rozwiązaniem jest więc założenie, że będziemy przeznaczać na ten cel określony odcinek czasu, często okazuje się bowiem, że nawet godzina dziennie może być wystarczająca. Tu jednak warto poczynić pewne zastrzeżenie, mówimy bowiem o godzinie efektywnej pracy, a nie jej matkowania, dobrze jest więc unikać wtedy nie tylko portali społecznościowych, ale i pasjansa, których w pewnych okolicznościach staje się grą niezwykle wciągającą.
Podczas pisania pracy magisterskiej niezbędna jest też literatura przedmiotu - najczęściej artykuły i książki poświęcone danemu zagadnieniu z ostatnich 10 lat. Warto przygotować je wcześniej i przeczytać przed przystąpieniem do pisania. Nie obejdzie się również bez wiedzy na temat danego zagadnienia - w przypomnieniu sobie pewnych zagadnień może pomóc Wymiennik - serwis do wymiany notatek ze studentami - kategorie z różnymi kierunkami studiów znajdziesz tutaj


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »