Dom » Budownictwo

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć
Zobacz więcej zdjęć »
Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany może trwać cały rok, ale nawet w takiej sytuacji prace ociepleniowe wymagają dobrego przygotowania.

Oczywiście, to pewien skrót myślowy. Choć co do zasady granice między porami roku zacierają się, wiele zależy od regionu geograficznego. Zima w górach różni się od tej nad morzem, a tu z kolei znaczenie ma wiatr. Uwzględnienie warunków zewnętrznych przy planowaniu prac ociepleniowych jest kluczowe. „Chodzi przede wszystkim o dwie rzeczy. Temperaturę i nasłonecznienie" - przypomina Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w Styropminie, firmie produkującej najpopularniejszy materiał ociepleniowy - styropian.

Zacznijmy od temperatury

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Optymalny zakres temperatur dla prac ociepleniowych to między plus 5 a plus 25 stopni Celsjusza. Warto więc z wyprzedzeniem zaplanować orientacyjny termin, w którym możemy zrobić termoizolację i w razie gdyby wypadł on w środku sezonu letniego, upewnić się, że wybrana ekipa budowlana jest gotowa elastycznie reagować na aurę na zewnątrz i nie będzie nas popędzać, gdy za oknem upały.


Ochrona przed słońcem

Nawet gdy pogoda będzie nam sprzyjać i zmieścimy się w optymalnym zakresie temperatur, styropian trzeba chronić przed nasłonecznieniem. To praktycznie jedyny czynnik zewnętrzny, który ma negatywny wpływ na styropian. Płyty mogą się deformować i tracić swoje właściwości.

Styropian szary (grafitowy) nieco szybciej może reagować na oddziaływanie promieni UV, bo jako ciemny szybciej się nagrzewa. Niemniej podstawową zasadą pracy z płytami styropianowymi - niezależnie jakimi - powinna być ich ochrona przed słońcem - do początku do końca.

Co to znaczy? Wyjaśnia Dariusz Pruszkowski: „Kupując styropian, dobrze obejrzyjmy każdą paczkę, opakowania muszą być nieuszkodzone, i w ogóle byłoby dobrze, żeby nie sprawiały wrażenia sfatygowanych. Podczas transportu i magazynowania również trzeba zadbać o to, by paczki nie były narażone na zniszczenie czy nawet małe uszkodzenie. Przechowywać je najlepiej w zadaszonym, przewiewnym pomieszczeniu. I wreszcie samo układanie termoizolacji powinno się odbywać za specjalnym osłonami."

Osłony to już zadanie dla ekipy budowlanej. Jeśli dom jest piętrowy zazwyczaj rozstawia się rusztowania i na nich rozpina się siatki ochronne. Jeśli budynek jest parterowy, robotnicy zazwyczaj nie korzystają z rusztowań, a podestów, wówczas warto wcześniej zapytać ekipę, jak zamierza umocować osłony.

Termoizolacja to ulga także latem

Na koniec warto pamiętać, że efekty prawidłowo położonej termoizolacji będziemy odczuwać także w czasie upałów. Najczęściej kojarzy się ją z „trzymaniem ciepła" (także z powodu nazwy - docieplenie), a więc podstawowy efekt jest znaczący zimą. Im mniej ciepła ucieka, tym bardziej komfortowo jest w domu i mniej za nie płacimy.


Ale termoizolacja chroni także przed nadmiernym nagrzewaniem się domu w czasie bardzo wysokich temperatur. A to oznacza większy komfort w czasie upałów.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

BestBrands

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »