Firma » System prawny

Prawo spadkowe, co reguluje i kto dziedziczy długi?

Prawo spadkowe, co reguluje i kto dziedziczy długi?
Zobacz więcej zdjęć »
Tzw. prawo spadkowe, czyli część Kodeksu cywilnego, reguluje zasady dziedziczenia ustawowego, testamentowego, składania oświadczeń o przyjęciu bądź odrzucaniu spadku.

Jeżeli przyjdzie zmagać się nam ze sprawami spadkowymi, wtedy warto znać swoje prawa oraz możliwości tak, by świadomie przyjąć, bądź odrzucić spadek, podjąć właściwą decyzję w tym zakresie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Otrzymanie spadku związane jest z obowiązkiem dopełnienia formalności. Spadek można przyjąć wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza, albo w całości go odrzucić. Niestety problem pojawia się, gdy nie wiemy, czy dziedziczymy majątek czynny, czyli np. pieniądze lub nieruchomości, czy też długi np. kredyt.Podstawy dziedziczenia – prawo spadkowe

Podstawą dziedziczenia jest testament pozostawiony przez spadkodawcę. Jeżeli jednak taki dokument nie został sporządzony, wówczas zastosowanie ma tzw. dziedziczenie ustawowe – tzn. spadkobiercy dziedziczą spadek wg zasad ustanowionych przez Kodeks cywilny.Prawo spadkowe w Polsce

W pierwszej kolejności, wg ustawy, dziedziczą najbliżsi członkowie rodziny – małżonek i dzieci. Nowelizacja prawa spadkowego rozszerzyła krąg spadkobierców. Do tej pory, gdy brakowało zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, spadek przypadał gminie, w której zamieszkiwał spadkodawca. Aktualnie po nowelizacji spadek przypada dziadkom spadkodawcy, a w razie ich braku ich zstępnym.Jakie możliwości ma spadkobierca?

Spadek można przyjąć lub odrzucić. Każdy spadkobierca, który dowiedział się o spadku, zarówno testamentowy, jak też ustawowy, może go przyjąć wprost (przyjąć cały spadek bez ograniczenia swojej odpowiedzialności za długi spadkowe), odrzucić w całości lub przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarzu (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe).

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można złożyć w terminie 6 miesięcy od chwili otwarcia spadku – czyli od dnia śmierci spadkodawcy.Dziedziczenie z tzw. dobrodziejstwem inwentarza

W przypadku gdy takie oświadczenie w ww. terminie nie zostanie złożone, każdy ze spadkobierców wg ustawy dziedziczy z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, zatem dziedziczy całość spadku, aktywa i pasywa, ale za ewentualne długi spadkodawcy, odpowiada jedynie do wysokości tzw. stanu czynnego spadku, czyli do wartości aktywów pozostawionych przez spadkodawcę. Spadkobierca nie odpowiada za długi spadkowe własnym majątkiem.

Jest to bardzo korzystny sposób dziedziczenia, gdy spadkodawca pozostawił długi. Ustawodawca w ten sposób chroni wszystkich tych spadkobierców, którzy zapomnieli lub z innych powodów nie złożyli oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, pozwala unikać konieczności składania kolejnych oświadczeń o odrzuceniu spadku przez kolejnych spadkobierców – tzn. jeśli spadek odrzucą dzieci, wówczas spadkobiercami stają się wnuki spadkodawcy, którzy także powinni spadek odrzucić. Jeśli są niepełnoletni – oświadczenie w ich imieniu składają ich rodzice, za pośrednictwem sądu rodzinnego. Procedura komplikuje się.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza powoduje zatrzymanie lawiny kolejnych oświadczeń o odrzuceniu spadku. Spadek przyjmuje się z długami, ale obowiązek ich spłaty ogranicza się jedynie do wartości majątku pozostawionego przez spadkodawcę. Jeśli spadkodawca zostawił tylko długi, spadkobierca za nic nie odpowiada. Należy jedynie jeszcze do komornika skierować wniosek o sporządzenie tzw. spisu inwentarza i procedura uregulowania spadku obciążonego długami kończy się. 

Poszukując kompleksowych usług związanych z prawem spadkowym w Rzeszowie, warto sprawdzić LEGAL.F KANCELARIA Paulina Fiejdasz Radca Prawny (https://legalfkancelaria.pl/)Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »