Dom » Budownictwo
Problem: strop - jak go rozwiązać?
Zobacz więcej zdjęć » |
Kilka rodzajów stropów
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Podejmując decyzję o tym, jaki strop lub stropy będą wykonane w naszym domu jednorodzinnym, trzeba mieć na uwadze nie tylko koszty, ale i czas niezbędny na przeprowadzenie tego etapu budowy oraz fizyczne właściwości poszczególnych stropów. Do wyboru mamy przy tym:
- stropy drewniane - stosunkowo lekkie, ekologiczne, oddychające, zapewniające piękny wygląd, zwłaszcza w domach zbudowanych z drewna.
- stropygęstożebrowe i gęstożebrowe częściowo prefabrykowane - oba typy są trwałe, wytrzymałe i solidne. Stropy gęstożebrowe buduje się z prefabrykowanych żeber zbrojeniowych, pustaków i mieszanki betonowej, zaś częściowo prefabrykowane z belek prefabrykowanych i pustaków. Są lekkie, dlatego można je montować ręcznie i nie obciążają konstrukcji budynku.
- stropy monolityczne - o grubości od 10 do 12 cm i rozpiętości do 16 m, zbudowane z prętów zbrojeniowych i zbrojenia rozdzielczego oraz mieszanki betonowej C20/25. Wymagają deskowania, są ciężkie i solidne.
- stropy filigran - łączące w sobie cechy stropów monolitycznych i prefabrykowanych, budowane z płyt betonowych z zatopionym zbrojeniem.
- stropy prefabrykowane - krótki czas montażu przy użyciu dźwigu, większa masa materiału powoduje obciążenie elementów konstrukcji budynku. Takie stropy można zbudować z płyt żelbetonowych kanałowych albo strunobetonowych oraz ze zbrojonego betonu komórkowego.
Ile to kosztuje?
Maksymalne oszczędności wypracujemy, wybierając strop drewniany, za który łącznie z robocizną możemy zapłacić minimalnie 70 zł za mkw, jak szacuje serwis Oferteo. Z kolei na drugim biegunie są drogie stropy prefabrykowane, które kosztują do 420 zł za mkw.
Nadesłał:
zypolek
|
Komentarze (0)