Technologie » Internet
Produkty firmy Adobe najczęściej atakowane przez hakerów w pierwszym kwartale 2010 roku
Zobacz więcej zdjęć » |
Jest to spowodowane popularnością tych produktów, a także ich multiplatformowością. Co więcej, użytkownicy produktów Adobe są często nieświadomi potencjalnego zagrożenia, na jakie się narażają otwierając pliki PDF nieznanego pochodzenia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Pośród ogromnej ilości wykrytych exploitów najbardziej popularna była rodzina Exploit.Win32.Pdfka, która stanowiła 42,97% tego typu szkodników. Exploit ten wykorzystuje luki występujące w programach Adobe Reader i Adobe Acrobat.
Jeżeli zsumujemy wszystkich reprezentantów rodzin exploitów najczęściej atakujących produkty Adobe, a mianowicie Exploit.Win32.Pdfka i Exploit.Win32.Pidief, to otrzymamy około 47,5% wszystkich wykrytych exploitów. Wspomniane szkodniki są dokumentami PDF zawierającymi skrypty Javascript, które bez wiedzy i zgody użytkownika pobierają z Internetu i uruchamiają na jego komputerze inne szkodliwe programy.
W raporcie podkreślony został fakt, że wielu użytkowników produktów firmy Adobe nie zainstalowało żadnych łat usuwających luki oprogramowania i tym samym ich komputery pozostają podatne na ataki ze strony cyberprzestępców. Z dziesięciu najczęściej wykrywanych luk trzy znajdowały się w produktach Adobe, sześć odnaleziono w produktach Microsoftu, a jedna znajdowała się w aplikacji firmy Sun. Trzy luki dotyczące programów Adobe zostały wykryte na 23,37%, 17,87% i 15,27% badanych komputerów. Pierwsza i ostatnia liczba reprezentują najbardziej krytyczne luki, umożliwiające hakerom zdalne przejęcie kontroli nad systemem.
Łata dla jednej z luk występujących w programie Adobe Reader dostępna jest już od trzech lat, jednak wielu użytkowników wciąż nie uaktualniło swojego oprogramowania. Aby rozwiązać ten problem, 13 kwietnia firma Adobe wprowadziła usługę automatycznej aktualizacji działającej w tle. Jej twórcy mają nadzieję, że pomoże to zmniejszyć liczbę niezałatanych aplikacji będących atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców.
Cały raport "Zagrożenia dla bezpieczeństwa informatycznego w pierwszym kwartale 2010 r." dostępny jest w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=607.
Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie, z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Komentarze (0)