Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Profilaktyka infekcji podczas noszenia szkieł kontaktowych

Profilaktyka infekcji podczas noszenia szkieł kontaktowych
Zobacz więcej zdjęć »
Noszenie szkieł kontaktowych jest bezpieczne. Zdarza się jednak, że ich użytkownicy cierpią na infekcję oczu. Jest ona wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji. Zobacz, jak zapobiec zakażeniom w czasie noszenia szkieł kontaktowych.


Infekcje oczu przy noszeniu szkieł kontaktowych

Infekcje oczu przy noszeniu szkieł kontaktowych są spowodowane zakażeniem bakteryjnym. Bakterie dostają się do oka bezpośrednio. Są przenoszone na dłoniach lub soczewkach. Infekcja oczu jest zatem skutkiem nieodpowiedniej higieny.

Infekcje oczu przy noszeniu soczewek kontaktowych najczęściej przybierają postać zapalenia spojówek lub zapalenia rogówki. Można je podejrzewać, gdy pojawią się następujące objawy:

  • pieczenie oczu,
  • zaczerwienienie oczu,
  • bolesność oka,
  • pogorszenie widzenia,
  • światłowstręt,
  • łzawienie oka,
  • opuchlizna powiek,
  • ropna wydzielina.

Pojawienie się powyższych objawów jest wskazaniem do niezwłocznej konsultacji z okulistą. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym mniejsze ryzyko powikłań.Jak zapobiec infekcji oczu podczas noszenia szkieł kontaktowych?

Infekcji oczu można zapobiegać. Przede wszystkim trzeba odpowiednio pielęgnować szkła kontaktowe. Po każdym użyciu konieczne jest ich dokładne umycie w specjalnie przeznaczonym do tego płynie (nie dotyczy to soczewek jednorazowych). Muszą być one przechowywane przez noc w specjalnym, szczelnie zamykanym pojemniku. Przed każdym założeniem lub zdjęciem szkieł kontaktowych trzeba umyć ręce.

Ręce trzeba myć za każdym razem przed dotknięciem okolicy oczu. Najlepiej jednak się od tego powstrzymać. Nie należy też drapać i pocierać powiek, ponieważ wówczas łatwo o przeniesienie bakterii.

Kolejnym elementem profilaktyki zakażeń oczu w czasie noszenia soczewek jest ich regularna wymiana. Każde szkła kontaktowe mają swój czas przydatności: jeden dzień, dwa tygodnie, miesiąc lub rok. Następnie tracą swoje właściwości, co może sprzyjać podrażnieniu i infekcji oka. Wymieniać trzeba również pojemnik do przechowywania soczewek.Czy można nosić szkła kontaktowe w czasie infekcji oczu?

W czasie infekcji oczu nie można nosić szkieł kontaktowych. Mogą one powodować dodatkowe podrażnienia oka. Ponadto gromadzą się na nich patogeny, co wydłuża czas trwania infekcji i zwiększa ryzyko powikłań.

Co ważne, nie można używać również tych samych soczewek, które były noszone przed zakażeniem. Taka sytuacja może prowadzić do ponownej infekcji. Na ich powierzchni nadal mogą być obecne patogeny. Konieczne jest kupienie nowych – najlepiej dopasowanych przez lekarza.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »