Dom » Wnętrza
Profile LED - oświetlenie przyszłości
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Sama taśma LED nie wystarczy.
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań oświetlenia LED są taśmy. Jednak same taśmy wyglądają nieestetycznie (zwłaszcza na suficie i meblach) oraz łatwo ulegają uszkodzeniu (dotyczy to głównie schodów). Dlatego najlepiej jeśli znajdą się wewnątrz specjalnych profili, które są wykorzystywane coraz częściej - do stworzenia oświetlenia dekoracyjnego i głównego.
Czym są profile LED?
Profile mają kształt długiej, wąskiej szyny, zwykle wykonanej z aluminium, która z dwóch stron wykończona jest zaślepkami. Posiadają tzw. osłonkę (klosz), którą wykonuje się z plexi. Mamy do wyboru osłonkę:
- transparentną - wówczas diody LED są bardziej widoczne
- mleczną - przepuszcza mniej światła dając efekt jego rozmycia.
Ochrona taśm.
Profile LED zabezpieczają taśmy przed:
1. Uszkodzeniami mechanicznymi.
Taśmę możemy przypadkowo zawadzić i uszkodzić, szczególnie jeśli jest zamontowana na schodach. Chroni przed tym osłonka, która znajduje się na wierzchu profilu.
2. Odklejaniem się.
Z tyłu taśmy znajduje się pasek samoprzylepny, który wraz z upływem czasu może się odkleić. Profil, który jest solidnie przymocowany do powierzchni, wyklucza taką usterkę.
Utrzymanie czystości.
W przypadku, gdy nakleiliśmy sam pasek LED - czyszczenie jest znacznie utrudnione. Dużo łatwiejszy w utrzymaniu czystości jest profil, gdyż wystarczy jego wierzchnią część przetrzeć zwilżoną szmatką. Jest on barierą dla kurzu i brudu, który zwykle zbiera się na taśmach.
Dłuższa żywotność taśm.
Jedną z właściwości materiału, z którego wykonuje się profile, jest odpowiednie odprowadzanie ciepła. Dlatego taśma nagrzewa się w znacznie mniejszym stopniu. Efektem tego jest przedłużenie żywotności i czasu pracy pasków ledowych.
Efektowny wygląd.
Jednak dla wielu osób najważniejszą zaletą profili ledowych jest ich efektowny wygląd. Pozwalają estetycznie zamontować i wyeksponować oświetlenie liniowe LED - w domach, mieszkaniach czy sklepach. Jeśli na profilu architektonicznym zastosujemy osłonkę mleczną - światło będzie bardziej rozproszone. Wówczas zamiast widocznych, pojedynczych diod uzyskamy jednolitą linię światła, np. o szerokości 24 mm. Należy zastosować wówczas taśmę LED o odpowiedniej gęstości np. 120led/1m.
Sposoby montażu.
Profile LED montuje się przy użyciu sprężyn powierzchniowych, mocowników, klejów montażowych czy rozmaitych systemów i akcesoriów do podwieszania. Na rynku dostępne są także aluminiowe profile techniczne, które tworzą precyzyjny wpust, w płaszczyznach ścian i sufitów z karton-gipsu. Następnie w ich wnętrzu osadzamy właściwe profile ledowe. Montaż w nich może odbywać się dzięki specjalnym zatrzaskom ("na klik").
Możemy wybrać profile, które:
- nie mają widocznych krawędzi aluminiowych, dzięki czemu tworzą linie świetlne w efektowny sposób
- mają widoczne zewnętrzne pasy aluminiowe, jednak są tańsze i prostsze w montażu
- których skrzydełka mocujące pokrywane są gładzią gipsową.
Różne rodzaje.
Na neoled.com.pl możemy wybrać modele profili firmy Kluś, których szerokość wynosi 20-30 mm, a także szersze np. 50 mm. Przeznaczone są one do pracy z maksymalnie 4 paskami LED o szerokości 10 mm, które zapewnią równomierne rozświetlenie osłony. Dostępne są modele, które łączy się w proste i łamane ciągi oraz takie, które można giąć i budować za ich pomocą oprawy wielokątne.
Więcej informacji nt. profili LED https://neoled.com.pl/profile_led.html
Nadesłał:
agencja_pyry
|
Komentarze (0)