Firma » Finanse

Progi podatkowe w 2012 roku

Progi podatkowe w 2012 roku
Zobacz więcej zdjęć »
W polskim systemie podatkowym obowiązują dwa progi podatkowe. Przedziały skali podatkowej (progi) określają wysokość podatku, jaki należy odprowadzić w danym roku podatkowym.

Jakie mamy progi podatkowe 2012? Czy każdy zarobek jest opodatkowany? Jak obliczyć podatek? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Od 2009 roku funkcjonują dwa progi podatkowe 18% i 32%. Próg pierwszy dotyczy kwoty dochodów nie przekraczających 85 528 zł, drugi obowiązuje powyżej tej sumy. Ta skala podatkowa ma być korzystniejsza w porównaniu do lat wcześniejszych.

Pierwsza grupa podatkowa pomniejszona jest o kwotę wolną od podatku równą 556,2ł, druga grupa wynosi 14 839 zł (czyli podatek 18% z kwoty z I grupy) + 32% z nadwyżki ponad kwotę 85,528zł.

Jednak nie zawsze trzeba płacić daniny fiskusowi. W sytuacji, gdy w danym roku podatkowym zarobiliśmy mniej niż 3 091 zł, jesteśmy zwolnieni z podatku. Co więcej dostaniemy zwrot zaliczki, którą wpłacił za nas pracodawca na PIT. Poza tym pamiętajmy, iż każda osoba fizyczna, niezależnie od osiągniętego dochodu, musi rozliczyć się z fiskusem. Inaczej czeka nas kara finansowa za brak rozliczenia.


Jak wygląda rozliczenie w praktyce?

Np. gdy podstawa do opodatkowania wynosi 24 000 zł, mnożymy ją przez 18 %, co daje 4 320 zł. Odejmujemy od tego kwotę wolną od podatku, czyli 556 zł i 2 gr. Zgodnie z obliczeniem fiskusowi należy się 3 764 zł podatku (po zaokrągleniu).  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »