Dom » Budownictwo

Przeciwdziałaj wilgoci w domu

Wilgoć w pomieszczeniach to nie tylko mokre plamy na warstwy tynku czy przejmujący zimą chłód – jako siedlisko groźnych grzybów stanowi bez wątpienia duże zagrożenie dla zdrowia, gdyż prowadzi do alergii i innych groźnych chorób. Znacznie lepiej zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową.

Izolacja przeciwwilgociowa ma z definicji zapobiegać przechodzeniu wilgotności przez mury, co jest szczególnie kluczowe także dla zdrowej wymian gazów, procesu "oddychania" ścian oraz szczelności zaaplikowanej izolacji cieplnej. Kładziona bywa zarówno z zewnątrz obiektów jak też w pomieszczeniach, w których to zmagamy się z wysoką ilością wody.

Izolacje zewnętrzne domu rozkładają się na hydroizolacje w poziomie – izolujące ściany naziemnej części obiektu od podstawy, czyli fundamentu - i również wertykalne, przeciwdziałające przenikaniu wody przez fundament. Zależnie od modelu zaimplementowanej hydroizolacji, inne będą półfabrykaty, z jakich ją wykonamy. W wypadku hydroizolacji poziomej nakłada się 2 warstwy papy na lepiku czy też jeszcze nakłada się charakterystyczną folię hydroizolacyjną. Warstwę pionową przeprowadza się głównie z dwóch albo trzech warstw substancji bitumicznej. Jeżeli dom stawiamy na posiadłości, na jakiej wody gruntowe są czasem podniesione, najrozsądniejsze stanie się zastosowanie już w czasie kupowania projektu budynku specjalnej powłoki przeciwwilgociowej, o szczelniejszej konstrukcji.

Dla tradycyjnych domów, w jakich w trakcie budowania nie wyrządzono hydroizolacji koniecznie trzeba przeanalizować o naprawieniu tego niedoboru. Realna do zrealizowania oczywiście jest izolacja pozioma murów fundamentowych, jednak to ona jest najistotniejsza po to by zapobiec przenikaniu wilgoci z terenu. Można zrealizować schematyczną izolację, odkopując mniej więcej dwumetrowe fundamenty za jednym razem.
Izolację przeciwwilgociową powinno się uzupełnić jeszcze przed zimą, aby, gdy tylko przed nami jeszcze wiele robót budowlanych, dom w stanie zamknięty lub jeszcze nawet same mury fundamentowe można było prawidłowo uratować przed chłodem oraz wilgocią, aby utrzymały się nienadszarpnięte do momentu ponownego rozpoczęcia prac budowlanych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czytaj również: Jak usunąć grzyba ze ściany?



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dabali777

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »