Kultura, sztuka » Kultura
Przedstawienia Nocy Teatrów na dachu Renomy
Zobacz więcej zdjęć » |
Spektakle organizowane są w ramach Roku Grotowskiego przez wrocławski Instytut Grotowskiego. Patronat nad Nocą Teatrów objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dom handlowy RENOMA od początku swego istnienia jest przykładem łączenia sztuki i handlu. Dawny Wertheim to sztandarowe dzieło europejskiego modernizmu, stworzone przez wybitnych artystów lat 30. XX wieku. Obecny właściciel obiektu, firma Centrum Development & Investments, zadbał by po rewitalizacji stał się on nie tylko świątynią handlu, ale również mekką dla wielbicieli sztuki nowoczesnej. Stąd obecność w RENOMIE instalacji znanego polskiego artysty, Jarosława Flicińskiego, oraz designerskich lamp, zaprojektowanych przez znane na świecie studio PUFF-BUFF.
Chcemy, by RENOMA była miejscem spotkań nie tylko z najnowszą modą, ale również z najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi. By inspirowała, intrygowała, oferowała mieszkańcom niebanalny sposób na spędzenie czasu - podkreśla Tomasz P. Chenczke, prezes zarządu Centrum Development & Investments. - Dlatego też z wielką radością włączamy się w obchody Roku Grotowskiego oraz inicjatywę Nocy Teatrów. Tym bardziej, że dach Renomy to wyjątkowe miejsce w centrum Wrocławia, bliskie gwiazdom, tym dalekim i tym znanym z codzienności.
Możliwość wykorzystania dachu RENOMY (poziom +8) jako naturalnej sceny wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. teatralnych, była inspiracją do powstania idei „Renomy na najwyższym poziomie" - cyklu imprez odbywających się w tym niezwykłym miejscu, z którego roztacza się wyjątkowa panorama Wrocławia. Inauguracją cyklu będą dwa spektakle w ramach Nocy Teatrów, unikalnego wydarzenia kulturalnego w skali nie tylko Polski, ale i Europy. Po raz pierwszy w ciągu jednego wieczora (z soboty 20 czerwca na niedzielę 21 czerwca br.) wszyscy teatromani będą mogli za niewielką opłatą uczestniczyć w wielu najróżniejszych przedstawieniach. Będzie to jedna z imprez towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Teatralnemu „Świat miejscem prawdy", organizowanemu w ramach obchodów Roku Grotowskiego przez wrocławski Instytut Grotowskiego.
Noc Teatrów to wspólna inicjatywa wrocławskich i dolnośląskich teatrów, które zaprezentują swoje spektakle na wrocławskich scenach - mówi Joanna Klass, dyrektor Roku Grotowskiego 2009. - Przygotowaliśmy dla naszych widzów aż osiem ścieżek, czyli propozycji dwóch-trzech spektakli w cenie jednego biletu według wybranego programu.
Już 20 czerwca na dachu RENOMY będzie można obejrzeć dwa przedstawienia. Pierwsze z nich to „Na zachód od Sao Paulo" Sceny Witkacego. Scena Witkacego to niezależna grupa teatralna, założona w 2003 roku z inicjatywy Sebastiana Majewskiego, uznawana obecnie za najbardziej oryginalny zespół teatralny Wrocławia. W swojej działalności podejmuje tematykę miejsca, tożsamości oraz historii.
Następny spektakl na dachu RENOMY to oryginalna koprodukcja Teatru Cinema z Michałowic oraz meksykańskich artystów Dimplomado Teatro Del Cuerpo. „Kto się śmieje z moich lęków" jest opowieścią o oswajaniu niepokoju i strachu. Na scenie siedmiu aktorów-gimnastyków wykonuje autorskie etiudy i gimnastyczne prace zbiorowe zdeterminowane rysunkowym scenariuszem spektaklu. Jak podkreśla reżyser spektaklu, Zbigniew Szumski, oswajanie lęków powstaje poprzez precyzję w sposobie wykonywania partytury ruchowej. Zadaniem aktora jest tylko wejść i wyjść z rysunku. Podkład dźwiękowy stanowić będzie muzyka ludowa z Włoch, Izraela i Polski.
Noc Teatrów gościć będzie na dachu RENOMY (poziom +8), a w razie deszczu - na parkingu na poziomie +7.
Spektakle na dachu RENOMY - 20 czerwca 2009:
- 19:45-21:15 Na zachód od Sao Paulo, Scena Witkacego, dach DH Renoma, ul. Świdnicka 40 (Piąta Ścieżka)
- 21:45-22:45 Kto się śmieje z moich lęków, Cooperativa Gimnastica Mexico-Polaca Hernan Cortes / Zbigniew Szumski, Teatr Cinema, Michałowice, DH Renoma - dach ul. Świdnicka 40 (Czwarta Ścieżka)
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy" odbywa się we Wrocławiu w dniach 14-30 czerwca. Festiwal, nawiązujący swą nazwą do jednego z wystąpień Jerzego Grotowskiego, stanowi okazję do spotkania z twórczością reżyserów, którzy podczas swych artystycznych wędrówek przekształcali różne obszary teatru w dwudziestym wieku, nierzadko poszerzając granice tej sztuki. Każdy z zaproszonych do Wrocławia artystów światowego formatu tworzy teatr o wyjątkowej estetyce i formie, w którym - zgodnie z tym, co postulował Grotowski - istotną rolę odgrywa aktor. Festiwal przyczynić się może do sformułowania odpowiedzi na pytania o to, co przy całej ulotności teatru stanowi jego wartość trwałą, niezależną od chwilowych upodobań publiczności - o to, z czym wchodzimy w nowe teatralne milenium.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)