Dom » Budownictwo
Przełomowy patent
Zobacz więcej zdjęć » |
Stosowane do tej pory w Polsce rozwiązania nie były idealne. Nie było 100% pewności, że kostka po rozpakowaniu będzie wyglądała tak samo jak po zdjęciu z taśmy w fabryce. Do pakowania palet używano najczęściej przepuszczalnej siatki lub arkusza foliowego. Oba rozwiązania miały jednak swoje wady - przede wszystkim były nieekonomiczne i czasem okazywały się nieskuteczne.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- Woda potrafi wedrzeć się w każdą, nawet najmniejszą dziurkę - opowiada Dariusz Zima, główny technolog w firmie Libet - Kiedy kostka zapakowana jest w folię - nie oddycha, a woda nie ma możliwości odparowania. Zostaje wewnątrz palety. To potencjalnie, jedna z przyczyn tworzenia się na kostce wykwitów, których można jednak uniknąć.
Mniejsi producenci przy pakowaniu kostki wykorzystują też tekturę lub trociny. I te rozwiązania trudno jednak określić jako optymalne - oba materiały dobrze magazynują wilgoć.
Prawie jak rutinoscorbin
Poszukiwania rozwiązań innowacyjnych są w Libecie tematem stale aktualnym. Już od pewnego czasu trwały testy rozwiązań alternatywnych do wyżej wymienionych - skuteczniejszych i jednocześnie tańszych. W wyniku badań technolodzy stwierdzili, że najlepiej zastosować materiał z tworzywa sztucznego pochodzący z recyklingu. Ma on formę granulatu, którego ziarna zbliżone są kształtem i rozmiarem do tabletek rutinoscorbinu (średnica 5 mm, grubość 2-3 mm). Materiał jest rozsypywany na każdą pojedynczą warstwę kostki podczas procesu pakowania Jego wykorzystanie zapobiega powstawaniu zarysowań i umożliwia wodzie odparowanie. Pakowanie przy użyciu granulatu pilotażowo wprowadzono już w zakładzie w Mysłowicach.
Same plusy
- Zgłoszenie patentowe zostało już wykonane - podsumowuje Główny Technolog Libet - Teraz w okresie zimowym przygotowujemy instalacje do nanoszenia granulatu w trzech kolejnych zakładach i od marca 2011 także tam uruchamiamy nowy sposób pakowania palet.
Nowa technologia ma wiele atutów, które pozwalają umieścić ją ponad stosowanymi do tej pory rozwiązaniami. Podstawowy to znaczące oszczędności w zużyciu folii (nawet do 70%!). Wykorzystuje się ją tylko po bokach palety (tzw. streczowanie). Kolejny plus to grubość materiału. Folia ma zaledwie 80 mikrometrów, granulat zapewnia 2-3 mm odległości między warstwami, co wpływa też na lepszy dostęp powietrza do wnętrza.
Producent zyskał pewność dobrego zabezpieczenia kostki w transporcie. A co najważniejsze, ograniczenie zużycia foli przełożyło się na mniejszą ilość odpadów i zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Zastosowane rozwiązanie jest przy tym tak skuteczne, że okazało się warte opatentowania.
Nadesłał:
nota bene
|
Komentarze (0)