Społeczeństwo » Społeczeństwo

Przemoc psychiczna – czy jest podstawą do rozwodu?

Przemoc psychiczna – czy jest podstawą do rozwodu?
Zobacz więcej zdjęć »
W powszechnej świadomości wciąż pokutuje pojęcie, że rozwód jest czymś o wyjątkowo negatywnym zabarwieniu. Tymczasem życie pisze scenariusze, w których rozstanie się małżonków jest jedyną forma ucieczki przed różnymi formami przemocy.

Trzeba bowiem pamiętać, że sprawy rozwodowe często nie wynikają z nagłej zmiany uczuć, a właśnie z uwagi na o wiele bardziej dramatyczne okoliczności.

Przemoc psychiczna

Zdefiniowanie terminu przemocy psychicznej bardzo długo stanowiło spory problem. Jednak współczesna psychologia uznaje, że jest to jasno określony zespół obrażeń.

Przemoc psychiczna jest zatem takim działaniem, które powoduje po stronie ofiary znaczące obniżenie zdolności intelektualnych oraz psychicznych, co skutkuje spadkiem zdolności do prawidłowego funkcjonowania w ramach struktur społecznych.

Trzeba jednak jasno wskazać, że przemoc psychiczna jest stosunkowo trudna do oceny ilościowej i jakościowej. Co za tym idzie określenie jej natężenia oraz dolegliwości dla danej osoby może nastręczać szereg problemów.


W opinii psychologów, przemoc psychiczna objawia się przede wszystkim po stronie ofiar poprzez zaniżoną samoocenę. W jej efekcie występuje bierność, uzależnienie względem napastnika, a także depresja wraz ze stałym poczuciem współwiny.

W dalszej konsekwencji mogą pojawić się także takie skutki, jak choroby stresogenne oraz nadużywanie alkoholu lub narkotyków. W tej sytuacji adwokat sprawy rozwodowe traktuje niemal zawsze jako wygrane.

Przemoc psychiczna w domu

Najczęstsze przypadki występowania przemocy psychicznej mają miejsce w ramach relacji domowych. Małżeństwa, w których dochodzi do rozwodu z powodu przemocy psychicznej, są miejscem, w których najczęściej cierpią kobiety. Trzeba tu jasno zaznaczyć, że to właśnie mężczyźni najczęściej stosują tego rodzaju formę opresji.

Przemoc psychiczna w oczywisty sposób jest powodem, z którego może zostać orzeczony rozwód z winy oprawcy. Trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na trudny do zdefiniowania zakres tego czym jest przemoc psychiczna skuteczny adwokat musi przede wszystkim zwrócić uwagę na jasne sprecyzowanie określonych zachowań małżonków. Chcąc bowiem wnieść pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie współmałżonka z racji opresji psychicznej trzeba zgromadzić w tym zakresie odpowiedni materiał dowodowy.

Adwokat rozwodowy powinien zatem wyjaśnić, że przemoc psychiczna zaczyna się już w momencie, kiedy małżonek używa obraźliwych zwrotów wobec swoje żony. Nie jest to wyłącznie przejaw braku wychowania. Podobnie, jak poniżanie, szykanowanie, a nawet zniesławienie tak też nieprzyjemne odnoszenie się wobec współmałżonka stanowi przejaw przemocy psychicznej.

Dowód ze świadka

Podobnie, jak w przypadku każdej innej winy tak i w sytuacji, kiedy podstawą orzeczenia ma być przemoc psychiczna konieczne jest jej właściwe udowodnienie. Każdy adwokat rozwodowy wskaże, że w takich sytuacjach najlepszej jakości będzie dowód ze świadka.

Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że incydenty tej formy przemocy najczęściej odbywają się bez udziału osób trzecich. Jednak dla adwokata od rozwodów bardzo ważne będzie to, by pojawiły się osoby, którym na przykład ofiara się zwierzała. Może to być zarówno członek rodziny, jaki osoba postronna.

Skuteczny adwokat może także próbować udowadniać przemoc psychiczną poprzez wykazania jej skutków. W takich sytuacjach świadkiem może być osoba, która na przykład pracuje razem z ofiarą. Osoby doświadczające przemocy psychicznej będą wycofane i mogą mieć wyraźne objawy depresji.

Dowód z dokumentu

Doskonałym uzupełnieniem dowodu ze świadków, ale także samoistnym środkiem dowodowym będą różnego rodzaju dokumenty potwierdzające określone zachowanie oprawcy. Dobry adwokat od rozwodów będzie w stanie na podstawie smsów lub informacji na komunikatorach internetowych stworzyć niemalże akt oskarżenia dla sprawcy przemocy psychicznej.

W przypadku, kiedy zawierają one wulgarne słowa, pomówienia będą one doskonałym dowodem. Adwokat sprawy rozwodowe prowadzone w oparciu o tego rodzaju dokumenty będzie w stanie wygrać dając pewną formę rekompensaty dla ofiary.

Prawnik, rozwody z orzeczeniem o winie w związku z używaniem przemocy psychicznej może chcieć uzupełniać w toku procesu o odpowiednie orzeczenia lekarskie. Często bowiem zdarza się, że oprawca stara się leczyć ze swojej przypadłości.

Wówczas możliwe jest uzyskanie odpowiedniego dokumentu. Prawnik rozwody prowadzone w oparciu o odpowiednie dokumenty lekarskie z reguły traktuje, jako wygrane.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rykin

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 117669 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )