Firma » Finanse

Jak bezpiecznie gromadzić oszczędności?

Jak bezpiecznie gromadzić oszczędności?
Zobacz więcej zdjęć »
Tak naprawdę przy wielu dzisiejszych możliwościach oszczędności można gromadzić na wiele sposobów. Mniej lub bardzie korzystnych dla pomnażania pieniędzy.

Jednak równie ważne co gromadzenie odsetek od oszczędności jest ich bezpieczeństwo, szczególnie ze względu na to, że gromadzone są uparcie niezwykle często przez wiele lat.

Jest równie wiele sposobów na oszczędzane jak i zabezpieczenie gromadzonych środków. Dlatego bardzo ważna staje się forma oraz miejsce ich przechowywania.

Fundusze dłużne

Czeki, weksle, listy zastawne, bony pieniężne, obligacje to tylko niektóre z rodzaju dłużnych funduszy. Tak naprawdę pomiędzy sobą różnią się wieloma rzeczami. Jedne są bardziej opłacalne inne mniej. Jedne przynoszą większe inne mniejsze finansowe zyski w perspektywie kilku czy kilkunastu lat.

Jedną cechą, która niewątpliwie je wszystkie łączy jest fakt, iż każdy z wymienionych papierów wartościowych opiewa na wierzytelność. W praktyce wygląda to tak, że osoba wystawiająca dany papier wartościowy przy jego wystawianiu ma do spłacenia jakiś dług względem posiadacza tego papieru.

Obligacje jako jedne z najpopularniejszych sposobów na gromadzenie oszczędności

Obligacje to jeden z elementów składowych z których tworzy się fundusz dłużny. Obligacje to papiery wartościowe, które zgodnie z Ustawą o obligacjach z 29 czerwca 1995 roku wydawane są w seriach. W takim wypadku emitent musi stwierdzić, że jest dłużnikiem właściciela obligacji.

Przy tym zobowiązuje się do świadczenia na jego rzecz wcześniej określonych usług, które mogą mieć zarówno charakter pieniężny jak i niepieniężny ( choć ten pierwszy zdarza się zdecydowanie najczęściej z pewnych mniej czy bardziej oczywistych względów).

Jeśli chodzi o stronę pieniężną sprzedaży i zakupu obligacji, to ich nabywca w zamian za udzieloną w ten sposób pożyczkę, zyskuje sobie prawo do jej zwrotu w określonym przez niego terminie.

Zwrotowi podlega nie tylko pożyczona kwota, ale również odsetki jaki są do jej wysokości w odpowiednim stopniu i wysokości doliczone. Często można spotkać się z tym, że osoby inwestujące w fundusze dłużne takie jak obligacje działają na podobnej zasadzie jak banki - z tym że pożyczek udzielają ze względu na stan konta na znacznie mniejszą skalę. Dlatego osoby takie często określa się mianem ''małych banków''.

Najczęściej spotykani emitenci obligacji

 1. Skarb Państwa. Być może jego obecność w czołówce dłużników uzasadniona jest ciągłym brakiem w budżecie. Bo któż z nas przynajmniej raz w tygodniu z rożnych źródeł nie słyszał o ciągle powiększającej się budżetowej dziurze? Nie da się ukryć, że rzeczywiście w budżecie kraju brakuje wielu pieniędzy, dlatego też Skarb Państwa regularnie emituje obligacje. Uzyskane w ten sposób pieniądze przede wszystkim przeznaczane są na załatanie budżetowej dziury, spłatę należnych odsetek za zaciągnięte wcześniej pożyczki.

 2. Gminy, powiaty, miasta. Chcąc zapewnić sobie nieco gotówki na przyszłość, warto zastanowić się nad zakupem tak zwanych obligacji komunalnych. To dość bezpieczny sposób na inwestowanie swoich oszczędności ( podobnie jak wykup obligacji państwa), ponieważ zawsze się zwraca, różnicą polega jedynie na wysokości odsetek, które w tym wypadku stanowią dochód z obligacji.

 3. Firmy to dość specyficzna grupa emitentów, niekoniecznie tak bezpieczna jak skarb państwa czy lokalne władze ( miny, powiaty, miasta). Pomimo ryzyka niewypłacalności powoli uzyskują sobie coraz większa grupę zwolenników. Z czego to się bierze? Cóż pomimo pewnego rodzaju ryzyka, inwestycja w firmowe obligacje w perspektywie kilku a nawet kilkunastu lat okazać się może niezwykle korzystnym i opłacalnym przedsięwzięciem.

 4. Najmniejszym zainteresowaniem jako emitenci cieszą się zagraniczne spółki, jednostki samorządu terytorialnego i korporacje. Tego typu obligacje są bardzo rzadko spotykane, co oczywiście nie oznacza, że nie można ich znaleźć na rynku. Tego typu fundusze dłużne niosą ze sobą przeogromne ryzyko, dlatego chcąc bezpiecznie zainwestować niewiele osób z nich korzysta.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rykin

Komentarze (1)

 • avatar
  ~opiekunnestbank 2018-04-09 18:19:47

  Szanowni Państwo, Nest Bank ma dla swoich Klientów kilka możliwości oszczędzania. Jedną z nich jest konto oszczędnościowe Nest Oszczędności, które pozwoli zabezpieczyć przyszłość rodziny poprzez bezpieczne pomnożenie kapitału. Każdy nowy Klient może liczyć na oprocentowanie 2,25% w skali roku do 50 tys. złotych (powyżej tej kwoty oprocentowanie wynosi 2,0% w skali roku). W naszej ofercie jest także konto Nest Rodzinne Oszczędności, które nie wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym i kosztami administracyjnymi (w tym z opłatami za wcześniejsze zakończenie oszczędzania). Składa się ono ze zwykłego konta Nest Oszczędności oraz Premii za długość okresu oszczędzania i liczbę posiadanych dzieci. Oferujemy także szeroką gamę lokat bankowych dla Klientów Nest Banku oraz dla osób, które nie mają u nas konta bankowego. Więcej na stronie banku https://nestbank.pl/indywidualny/oszczednosci.html

  Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

  Pozdrawiam,
  Opiekun Klienta Nest Bank
  nestbank.pl


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »