Gospodarka » Przemysł
Przemysł rolno-spożywczy, a nowe normy emisji pyłów.
Zobacz więcej zdjęć » |
tłumaczy Andrzej Zuber, Prezes firmy EKOZUB, której technologie filtrów wodnych i generatorów fal uderzeniowych skutecznie odpowiadają na potrzeby współczesnych przedsiębiorstw rolno-spożywczych w zakresie oczyszczania płomieniówek od strony spalin i ograniczenia emisji pyłu.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Dostosowywanie działalności do nowych norm emisji pyłu, to zagadnienie nad których pochylić muszą się nie tylko przedsiębiorstwa działające m.in. w energetyce, chemii czy też hutnictwie. Takie normy muszą spełniać także firmy z branży rolno-spożywczej, które aktualnie wykorzystują tradycyjne technologie odpylania stosowane do kotłów płomieniówkowych o mocy do 5 MW, opalanych węglem kamiennym lub biomasą.
Od pierwszego stycznia 2025 r. dla kotłowni o mocy od 5 MW do 20 MW będzie obowiązywała emisja pyłu poniżej 30 mg/m3 u - Na tę chwilę większość gospodarstw ogrodniczych i innych przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego będzie musiała zmierzyć się z ograniczeniem emisji pyłu do poziomu 30 mg/ m3 u. Aby uzyskać taką wartość można zainstalować filtr workowy o rozbudowanej powierzchni filtracyjnej lub ewentualnie zdecydować się na zabudowę elektrofiltra. Skuteczną i nowoczesną alternatywą w tym wypadku są natomiast filtry wodne współdziałające z generatorami fal uderzeniowych - wyjaśnia Andrzej Zuber, Prezes firmy EKOZUB Sp. z o.o.
Filtry wodne odpowiedzią na potrzeby przemysłu rolno- spożywczego
Filtry wodne są coraz częściej postrzegane jako realna alternatywa dla tradycyjnych systemów odpylania - Oczywiście jeśli już ktoś zdecyduje się na instalację filtra workowego o rozbudowanej powierzchni filtracyjnej musi liczyć się z częstą koniecznością wymiany worków. Z kolei zabudowa elektrofiltrów za kotłami płomieniówkowymi jest bardzo mało popularna, a koszty inwestycyjne oraz duże zużycie energii elektrycznej odstraszają większość użytkowników tego typu kotłów. Dlatego też idealną alternatywą do filtra workowego lub elektrofiltra jest filtr wodny. Oczywiście na początku może kojarzyć się z dużym zużyciem wody oraz sporymi gabarytami samego urządzenia odpylającego. Na szczęście w naszej technologii stosujemy tzw. płuczki barbotażowe, które charakteryzują się dużą skutecznością oraz małymi gabarytami – podkreśla Prezes EKOZUB Sp. z o.o.
Płuczki barbotażowe w niezawodny sposób zabezpieczają wysoką (ponad 99% dla zanieczyszczeń mechanicznych) efektywność oczyszczania.
Zanieczyszczone spaliny przechodzą przez ruszt z dołu do góry, a ciecz zraszająca przez swobodny przepływ dostaje się od góry. - W wyniku ich zmieszania tworzy się turbulencyjna gazocieczowa („fluidyzująca się”) warstwa gwarantująca intensywne przemycie zanieczyszczonych spalin i wytrącenie się wszelkich zanieczyszczeń. Oczyszczone spaliny przed wyjściem z filtra wodnego przechodzą przez separatory, gdzie usuwane są pozostałości drobnych kropelek cieczy - dodaje Andrzej Zuber.
Generatory fali uderzeniowej w przemyśle rolno- spożywczym
Eksploatacja kotłów płomieniówkowych opalanych węglem kamiennym i innymi paliwami stałymi wykazują bardzo szybkie ich zabrudzanie oraz wzrostem temperatury spalin. Zastosowanie efektywnego systemu czyszczenia opartego o generatory fal uderzeniowych to kolejne skuteczne rozwiązanie, które nie tylko usprawnia pracę kotła, ale wpływa realnie na ekologię. - Zastosowanie generatorów fali uderzeniowej w branży rolno- spożywczej umożliwia pracę kotła w długim okresie czasu z bardzo wysokimi sprawnościami i zmniejszeniem zużycia paliwa. Szacuję się, że po zabudowie systemu czyszczenia osiąga się oszczędności rzędu 3 – 5 % spalanego paliwa. Warto podkreślić, że unika się ręcznego czyszczenia kotła, które ma wpływ na zdrowie wykonujących tę czynność pracowników. Zauważa się, że już po tygodniu od ręcznego czyszczenia płomieniówki są niestety podobnie zabrudzone jak przed czyszczeniem - mówi Andrzej Zuber.
Jak działa ta technologia? Do czyszczenia wykorzystywane jest sprężone powietrze, które poprzez szybkie rozprężanie wyzwala falę uderzeniową. W wyniku działania instalacji czyszczenia zalegające osady na ściankach płomieniówek są kruszone i usuwane ciągiem spalinowym z kotła. Ponadto zabudowa systemu czyszczenia opartego o generatory fal uderzeniowych przynosi konkretne oszczędności w zakupie paliwa.
Rygorystyczne normy to ukłon w stronę zdrowia
Wszyscy mamy świadomość, że pyły są szkodliwe dla zdrowia i niekorzystnie wpływają na środowisko. W wyniku spalania węgla lub innych paliw stałych z wylotu komina emitowane są cząstki pyłu o różnej granulacji. - Coraz większa świadomość społeczeństwa powoduje, że emisja pyłu i innych zanieczyszczeń z roku na rok jest ograniczana przepisami. Dlatego tak ważne jest wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii oczyszczania, a także ich stałe ulepszanie czym się stale zajmujemy. Poprawa jakości środowiska i wydajności pracy przedsiębiorstw z różnych branż to ważny cel, który dzięki naszym technologiom chcemy i możemy realizować - dodaje na koniec Prezes EKOZUB Sp. z o.o.
Zdjęcia: EKOZUB Sp. z o.o.
***
Firma EKOZUB Sp. z o.o. powstała w 2011 roku. Swoją działalność prowadzi głównie w branży energetycznej oraz w wielu gałęziach przemysłu. Głównymi odbiorcami usług firmy EKOZUB są elektrownie, elektrociepłownie oraz zakłady przemysłowe. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w budowie systemów czyszczenia powierzchni ogrzewalnych kotłów oraz wymienników ciepła od strony spalin. Za pomocą technologii fali uderzeniowej rozwiązuje problemy eksploatacyjne związane z zawieszaniem się paliwa stałego, w układach odprowadzenia żużla oraz popiołów.
***
Kontakt
www.ekozub.pl
Magdalena Matusik
m.matusik@instytutwspieraniabiznesu.pl
Instytut Wspierania Biznesu Sp. z o.o.
www.instytutwspieraniabiznesu.pl
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)