Zdrowie » Ciało

Przez żołądek do… czyli o tym, jak jadłospis przyczynia się do rozwoju choroby hemoroidalnej

Dolegliwości związane z hemoroidami, pomimo tego, że są najpopularniejszym schorzeniem proktologicznym, są również jednym z najbardziej wstydliwych problemów zdrowotnych człowieka.

Szacuje się, że co druga osoba po 50-tym roku życia cierpi na chorobę hemoroidalną. Niewiele osób decyduje się na szczerą rozmowę z lekarzem lub farmaceutą i poinformowaniu o uporczywym problemie. Wstyd, milczenie, zakłopotanie nie mają najmniejszego sensu w sytuacji gdy decydują o komforcie życia codziennego. W tej sytuacji problem bywa lekceważony a wizyta u specjalisty odwlekana. Nieleczona i bagatelizowana może prowadzić do licznych powikłań, wymagających konsultacji a nawet interwencji chirurgicznej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Hemoroidy, prawidłowo zwane guzkami krwawniczymi, to nic innego jak naturalne struktury anatomiczne, znajdujące się wewnątrz kanału odbytu. Ich zadaniem jest m. in. uszczelnianie końca przewodu pokarmowego.  

Jednym z czynników sprzyjających rozwojowi choroby hemoroidalnej jest niewłaściwe odżywianie. Dlatego tak ważne jest skomponowanie odpowiedniej diety, regulującej czynność jelit, która pozwoli uniknąć powstawania zaparć, będących jedną z przyczyn przerostu guzków krwawniczych.

Do złych nawyków żywieniowych zaliczamy nie tylko zbyt małą ilość owoców i warzyw w codziennej diecie, ale także spożywanie ostrych potraw, alkoholu oraz innych używek, np. kawy. Powstawaniu zaparć sprzyja również zbyt mała ilość wypijanych płynów. Są to nawyki, których trudno się ich wyzbyć, należy jednak mieć świadomość, że to głównie one są  przyczyną  zaprać, które mają znaczny wpływ na rozwój choroby hemoroidalnej. O czym należy pamiętać, aby pomóc swojemu organizmowi?

Największy sprzymierzeniec – błonnik!

Prawidłowa dieta powinna opierać się na dużej ilości błonnika, który jest zawarty głównie w pełnych ziarnach oraz w zewnętrznej części nasion, owoców i w roślinach strączkowych. Przykładami są m.in.: razowe pieczywo (zamiast białego), różnego rodzaju kasze, płatki owsiane, otręby, brązowy ryż, porzeczki, maliny, grejpfruty, pomarańcze, marchew, jabłka. Błonnik ma zdolność wiązania wody – oznacza to, że zmiękcza masy kałowe i przyspiesza ich eliminację, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie, nie podrażniając guzków krwawniczych.

 Zdrowo komponuj posiłki!

Pamiętaj, aby jeść często lecz mniejsze porcje. Znacznie mniej obciążamy wtedy układ pokarmowy co pozwala na lepszą regulację pracy jelit. Co zrobić, aby Twoje posiłki były zdrowsze?

 

Poniżej przykładowy jadłospis:

  • Śniadanie - zamień białe bułki i pieczywo pszenne na razowe i pełnoziarniste, najlepiej z dodatkiem nasion. Kanapkę można popić jogurtem, maślanką lub herbatą ziołową;
  • Lunch – sałatka warzywna z razowym makaronem;
  • Obiad – zastąp ciężkostrawną, smażoną potrawę na rybę gotowaną na parze z kaszą i surówką;
  • Podwieczorek – koktajl mleczno-owocowy na polepszenie trawienia;
  • Kolacja – talerz owoców, zjedzony minimum 3 godziny przed pójściem spać.

 

Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować potrawy silnie powodujące wzdęcia np. rośliny strączkowe, cebula, kapusta.

 

Co oprócz jedzenia?

Pamiętaj, aby dziennie wypijać min. 2 litry płynów. Idealnie, gdyby była to woda mineralna, herbata owocowa lub napary ziołowe (bez cukru). Ograniczyć należy spożywanie używek sprzyjających powstawaniu zaparć, np. czekolady, napojów gazowanych, kakao, kawy lub czarnej herbaty.

 

Jeśli podejrzewasz lub już odczuwasz dyskomfort związany z rozwojem choroby hemoroidalnej, odpowiednio dobrany preparat, to podstawa skutecznej terapii. Wskazane jest aby wykazywał działanie przeciwzapalnie, ściągające i miejscowo znieczulające, aby korzystnie wpływać na stan błon śluzowych odbytu.

Do grupy leków OTC stosowanych w leczeniu choroby hemoroidalnej należy Ruskorex, dystrybuowany przez Angelini Pharma Polska. Z myślą o różnorodnych potrzebach pacjentów, lek ten występuje w postaci maści i czopków. Produkt posiada unikalne połączenie substancji czynnych: ruskogeniny i chlorowodorku tetrakainy. Ruskorex działa znieczulająco i kompleksowo leczy objawy choroby hemoroidalnej.

 Substancje czynne:

Ruskogenina działa przeciwzapalnie, uszczelniająco, przeciwobrzękowo i ściągająco. Jest to naturalna substancja otrzymywana z rośliny śródziemnomorskiej – ruszczyka kolczastego. Ma właściwości wzmacniające i uszczelnia naczynia krwionośne oraz zapobiega nadmiernemu ich poszerzaniu.  

Druga substancja aktywna Ruskorexu to chlorowodorek tetrakainy o bardzo silnym działaniu znieczulającym, przynoszącym ulgę nawet do 2 godzin. Substancja ta nie podrażnia tkanek. Ruskorex jest lekiem dostosowanym do potrzeb pacjenta, występuje w postaci czopków oraz maści.

RUSKOREX:

ü  Silne miejscowe znieczulenie;

ü  Nie podrażnia tkanek;

ü  Działa do 2 godzin;

ü  W postaci czopków i maści;

Sugerowana cena ok.: Ruskorex czopki 10 sztuk – 33,50 zł; Ruskorex maść 40g – 33,40 zł

Podmiot odpowiedzialny: Angelini Pharma Polska

Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza - OTC

 

Dossier:

1.     NAZWA WŁASNA PRODUKTU LECZNICZEGO RUSKOREX, (10 mg + 10 mg)/g, maść, RUSKOREX, (25 mg+25 mg)/2 g, czopki

2.     SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY SUBSTANCJI CZYNNYCH

Jeden gram maści zawiera: 10 mg ruskogeniny (Ruscogenin) i 10 mg tetrakainy chlorowodorku (Tetracainum hydrochloridum)

Jeden czopek zawiera: 0,025 g ruskogenin (Ruscogenin) i 0,025 g tetrakainy chlorowodorku (Tetracainum hydrochloridum)

3.     POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: maść lub czopki

4.     WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Objawy bólu i świądu w okolicy odbytu, stany zapalne błony śluzowej odbytnicy, zapalenie zakrzepowe guzków krwawniczych, łagodzenie świądu odbytu występującego z innych przyczyn. Leczenie uzupełniające po zabiegach chirurgicznych przetok okołoodbytniczych i guzków krwawniczych.

5.     PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na ruskogeninę, tetrakainę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

6.    PODMIOT ODPOWIEDZIALNY Angelini Pharma Polska Sp. z o.o. ul. Podleśna 83 05-55 Łazy
tel.: (22)7028200, fax: (22) 7028202



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

BEST IMAGE_1

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »