Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Przyczyny, objawy i leczenie migreny

Przyczyny, objawy i leczenie migreny
Zobacz więcej zdjęć »
Uporczywy długotrwały ból głowy występujący nagle dotyka coraz więcej osób. Co to jest w ogóle ta migrena, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jakie są sposoby na radzenie sobie z nią. Warto poznać przyczyny bólów migrenowych.

Choć nie jest to do końca poznane, podejrzewa się, że przyczyną migreny jest neuroprzekaźnik w postaci serotoniny, odpowiadający za odpowiednie ciśnienie naczyń krwionośnych w mózgu.
W skrócie polega on na tym, że prowadzi do gwałtownego skurczu naczyń, a następnie samoistnego rozkurczu i to właśnie odczuwamy jako uporczywy ból głowy. Zaczyna się tak dziać już nawet w bardzo młodym wieku w okresie poprzedzającym dojrzewanie, a rozwój choroby trwa aż do wieku w pełni dojrzałego, apogeum swoje osiągając mniej więcej w wieku czterdziestu lat. Kolejnymi czynnikami mającymi wpływ na występowanie migreny są zaburzenia snu, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy czy nawet otyłość.

Jakie objawy zapowiadają nadejście napadu migrenowego?

Istnieje kilka sygnałów mogących dać na znać, że niebawem nadejdzie ból migrenowy. Zapewne będzie to ogólne zmęczenie, drażliwość nawet na błahe sprawy, występujące stany depresyjne i euforyczne oraz ospałość. Wyraźnie pogorszenie się komfortu życia przez znaczne obniżenie się poziomu dobrego samopoczucia. Są to sygnały występujące przeważnie kilka lub kilkanaście godzin przed napaścią ostrego bólu. Zajmijmy się jeszcze symptomami występującymi tuż przed atakiem.

Objawy wzrokowe — występowanie mroczków oraz ciemnych plam, ograniczenia w polu widzenia, a także zniekształcenia obrazu.
Objawy czuciowe — drętwienie lub mrowienie kończyn oraz parastezja wokół ust, w skrajnych przypadkach możliwy jest jeszcze problem ze słuchem oraz wysławianiem się.

Co powoduje nasilenie się objawów przed napadowych?


- Niewłaściwa jakość snu, jego nadmiar lub niedobór, a także nieuregulowany tryb dobowy.
- Stres.
- Wyżywienie, częsta zmiana lub przerwanie nawyków żywieniowych.
- Leki szczególnie te zawierające hormony.
- Zmiany pogody w szczególności gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego.
- Silny hałas lub mocne światło oraz zbyt intensywne zapachy.

Sposoby na migrenę

Migrena jest chorobą, którą każdy może przechodzić nieco inaczej, zarówno wszystkie objawy, jak i nasilenie bólu może być inne dla każdego, dlatego ważne jest indywidualne podejście do pacjenta. Gdy już zorientujemy się, że jesteśmy chorzy na niezwykle ciężką i uciążliwą chorobę, jaką jest migrena najlepiej pozostać pod ścisłą kontrolą neurologa i obserwować dokładnie swój organizm, sprawdzając co w naszym przypadku, przynosi nam ulgę i pozwala na powrót do normalnego trybu życia. Pomocne w tym przypadku może być umiarkowany wysiłek fizyczny na przykład w formie treningów jogi, rezygnacja z używek oraz jedzenie lekkostrawnych posiłków, a także regularny sen. Oczywiście doraźną pomoc w trakcie silnego bólu zapewni środek w formie ibuprofenu a profilaktycznie, można stosować leki przeciwdepresyjne lub co jest potwierdzone leki stosowane w trakcie padaczki.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Migrena
http://www.migreny.info/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 114312 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )