Dom » Budownictwo
Przydomowe oczyszczalnie z dotacją
Zobacz więcej zdjęć » |
Przemawia za tym przede wszystkim proekologiczność rozwiązania oraz pojawiające się w niedalekiej perspektywie oszczędności - choćby dlatego, że wiąże się z tym brak konieczności ponoszenia kosztów wywozu szamba. Poza tym taka oczyszczalnia jest prosta w obsłudze i stosunkowo niedroga, a inwestycja zwraca się już po kilku latach.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dodatkowym argumentem przemawiającym za jej wybudowaniem może być źródło dofinansowania przedsięwzięcia. Możliwość dofinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków została wprowadzona nowelizacją ustawy "Prawa ochrony środowiska" z grudnia 2010 r. Na jej podstawie o dotację mogą ubiegać się niemal wszelkie kategorie podmiotów. Dotacja może być przyznana osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym oraz przedsiębiorcom.
- Od stycznia br. istnieje możliwość zawierania umów z władzami gminy lub powiatu, na terenie których dana inwestycja ma mieć miejsce o dofinansowanie przedsięwzięć proekologicznych, w co również zalicza się budowę oczyszczalni ścieków. Z budżetów samorządowych można uzyskać nawet 80% dofinansowania kosztów inwestycji, takich jak urządzenia, materiały, niezbędnych do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.- mówi Anna Macina, z firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o. - Projekt przydomowej oczyszczalni ścieków warto uwzględnić na etapie przygotowywania planu zagospodarowania działki i adaptacji projektu domu.
Podstawowym źródłem pozyskania środków przez władze lokalne mają być kary i opłaty środowiskowe, które od tego roku trafiają bezpośrednio do budżetu gminy lub powiatu w odpowiedniej części. Jest to nowe rozwiązanie, gdyż do 2009 r. o taką pomoc można było się ubiegać z nieistniejących już gminnych lub powiatowych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wielkość dotacji oraz warunki jej otrzymania są ustalane w zależności od decyzji danej gminy lub powiatu.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma zadanie neutralizować ścieki generowane przez dom poprzez mechaniczne i biologiczne oczyszczanie ścieków. Następnie za pomocą drenażu oczyszczone ścieki są rozsączane bezpośrednio do gleby lub zbiorników wodnych takich jak zbiorniki melioracyjne czy rzeki. Szambo jest bezodpływowym zbiornikiem, najczęściej wykonanym z betonu. Instalacja szamba wydaję się być pozornie tańsza, ale roczny koszt wywozu nieczystości jest znaczny. Ponadto przy budowie szamba jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, a w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków dla domu jednorodzinnego nie jest ono obligatoryjne.
Źródło: www.archeton.pl
Komentarze (0)