Dom » Budownictwo

Przydomowe oczyszczalnie z dotacją

Przydomowe oczyszczalnie z dotacją
Zobacz więcej zdjęć »
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków stanowi rozsądną alternatywę dla zwykłego zbiornika z szambem.

Przemawia za tym przede wszystkim proekologiczność rozwiązania oraz pojawiające się w niedalekiej perspektywie oszczędności - choćby dlatego, że wiąże się z tym brak konieczności ponoszenia kosztów wywozu szamba. Poza tym taka oczyszczalnia jest prosta w obsłudze i stosunkowo niedroga, a inwestycja zwraca się już po kilku latach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dodatkowym argumentem przemawiającym za jej wybudowaniem może być źródło dofinansowania przedsięwzięcia. Możliwość dofinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków została wprowadzona nowelizacją ustawy "Prawa ochrony środowiska" z grudnia 2010 r. Na jej podstawie o dotację mogą ubiegać się niemal wszelkie kategorie podmiotów. Dotacja może być przyznana osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym oraz przedsiębiorcom.

- Od stycznia br. istnieje możliwość zawierania umów z władzami gminy lub powiatu, na terenie których dana inwestycja ma mieć miejsce o dofinansowanie przedsięwzięć proekologicznych, w co również zalicza się budowę oczyszczalni ścieków. Z budżetów samorządowych można uzyskać nawet 80% dofinansowania kosztów inwestycji, takich jak urządzenia, materiały, niezbędnych do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.- mówi Anna Macina, z firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o. - Projekt przydomowej oczyszczalni ścieków warto uwzględnić na etapie przygotowywania planu zagospodarowania działki i adaptacji projektu domu.

Podstawowym źródłem pozyskania środków przez władze lokalne mają być kary i opłaty środowiskowe, które od tego roku trafiają bezpośrednio do budżetu gminy lub powiatu w odpowiedniej części. Jest to nowe rozwiązanie, gdyż do 2009 r. o taką pomoc można było się ubiegać z nieistniejących już gminnych lub powiatowych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wielkość dotacji oraz warunki jej otrzymania są ustalane w zależności od decyzji danej gminy lub powiatu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma zadanie neutralizować ścieki generowane przez dom poprzez mechaniczne i biologiczne oczyszczanie ścieków. Następnie za pomocą drenażu oczyszczone ścieki są rozsączane bezpośrednio do gleby lub zbiorników wodnych takich jak zbiorniki melioracyjne czy rzeki. Szambo jest bezodpływowym zbiornikiem, najczęściej wykonanym z betonu. Instalacja szamba wydaję się być pozornie tańsza, ale roczny koszt wywozu nieczystości jest znaczny. Ponadto przy budowie szamba jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, a w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków dla domu jednorodzinnego nie jest ono obligatoryjne.

Źródło: www.archeton.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alexandrite Group
http://www.alexandrite.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »