Dom » Architektura

Ceny prądu a budowa domu

Ceny prądu a budowa domu
Zobacz więcej zdjęć »
Z nowym rokiem przedsiębiorców jak i gospodarstwa domowe czeka wzrost cen energii elektrycznej. Ceny prądu dla gospodarstw domowych ustalane są poprzez decyzje administracyjne wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki, czuwający nad właściwym ich poziomem.

Mimo, iż dostawcy energii wnioskują niekiedy o kilkunastoprocentowy wzrost taryf za dostarczany prąd, URE stara się, aby podwyżki nie były zbyt wysokie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Powoduje to powstawanie po stronie dostawców strat, które próbują oni wyrównać kosztem przedsiębiorców. Poza tym na cenę prądu składa się akcyza, która na tle innych krajów europejskich, w Polsce jest stosunkowo wysoka.

- W obliczu dalszego wzrostu cen za energię warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można dokonać oszczędności. Pierwszym krokiem może być wybór energooszczędnego projektu domu, w którym koszty ogrzewania oraz wentylacji zapewnią wysoką efektywność energetyczną. - mówi Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o.

W tego typu rozwiązaniach chodzi przede wszystkim o tańszą eksploatację dzięki mniejszym stratom ciepła. Straty te można zredukować poprzez właściwe ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu oraz podłóg. Dlatego też korzystne jest stosowanie co najmniej dwuwarstwowej izolacji ścian np. ze skalnej wełny mineralnej, a w przypadku balkonów warto ocieplić zarówno górną, dolną oraz czołową powierzchnię płyty.

- Zainteresowanie ogrzewaniem domu przy użyciu alternatywnych źródeł energii stale rośnie. W związku z tym nasza firma oferuje gotowe projekty domów dostosowane do instalacji tego typu urządzeń, jak np. projekt domu „Sójka Eko” czy „Lajkonik Eko”. - informuje Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o. - Im większy dom, tym poważniejsze konsekwencje rozwiązań decydujących o potencjalnych zyskach i stratach ciepła w jego eksploatacji.

Nie bez znaczenia jest odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń tak, aby możliwie maksymalnie wykorzystać energię słoneczną „bezpłatnie” nagrzewającą dom. Pomocne w pozyskiwaniu darmowej energii mogą być także takie urządzenia jak kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. Stosowanie energooszczędnych rozwiązań może być skuteczną odpowiedzią nie tylko na wzrost cen prądu, ale również wszelkich pozostałych nośników energii.

Bryłę "Lajkonika Eko" z Archetonu, który ma 152 mkw powierzchni użytkowej, zbudowano ze ścian złożonych z bloków wapienno-piaskowych Silka i wełny mineralnej w oparciu o zdyscyplinowany, ekonomiczny prostopadłościan. Prostota elewacji to również wynik przemyślanych decyzji projektanta, który położenie i rozmiar okien włączył w naturalny system ogrzewania domu. Płaskie ściany urozmaicają kraty zaprojektowane z myślą o pnączach. Rośliny stanowią skuteczną barierę przeciwsłoneczną w lecie, a w zimie, po zrzuceniu liści przeciwdziałają wyziębianiu. Centralne ogrzewanie obsługuje w "Lajkoniku Eko" gazowy kocioł kondensacyjny o wysokiej sprawności, połączony z niskotemperaturowymi grzejnikami. Alternatywnie można zaprojektować pompę ciepła. W projekcie architektury zaproponowano miejsce montażu kolektorów słonecznych Viessmann. Po wykonaniu projektu ich instalacji, dostosowanego do warunków nasłonecznienia w konkretnej lokalizacji, będą one mogły współpracować z instalacją centralnej wody użytkowej. Zdrowy mikroklimat wnętrza i oszczędność energii zapewnia dodatkowo zainstalowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Szacowane zapotrzebowanie na moc cieplną w projekcie domu "Sójka Eko" z pracowni architektonicznej Archeton Sp. z o.o., przyniesie inwestorowi mnóstwo satysfakcji, jeśli tylko zdecyduje się zainwestować w zaproponowane przez projektantów energooszczędne rozwiązania techniczne: wysokosprawny gazowy kocioł kondensacyjny, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W projekcie architektury zaproponowano miejsce montażu kolektorów słonecznych Viessmann. Po wykonaniu projektu ich instalacji, dostosowanego do warunków nasłonecznienia w konkretnej lokalizacji, będą one mogły współpracować z instalacją centralnej wody użytkowej. To najpoważniejsze inwestycje. Aby szybko się zwróciły dom musi być ciepły - dlatego ściany z betonu komórkowego Ytong ocieplono warstwą 20 cm wełny mineralnej, do izolacji podłóg i fundamentów użyto polistyrenu ekstrudowanego Ursa, a samą bryłę zaprojektowano jako niezwykle zdyscyplinowaną, przykrytą najprostszym dwuspadowym dachem. Przewidziano energooszczędne przeszklenia i profile okien, ocieplane drzwi do garażu i zlikwidowano wszelkie zbędne nieszczelności, jako folii wstępnego krycia zaproponowano wysokoparoprzepuszczalną membranę. Użycie do wykończenia okładziny klinkierowej i drewna ociepliło surowy wyraz architektury będącej konsekwencją energooszczędnych zasad konstruowania brył o najkorzystniejszych parametrach ciepłochronności.

Źródło: www.archeton.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alexandrite Group
http://www.alexandrite.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »