Moda » Biżuteria
"Przystanek - Zegarek" - spotkanie kończące wystawę zegarków z ZMP Błonie
Zobacz więcej zdjęć » |
Właśnie Klub Miłośników Zegarów i Zegarków i salon odCzasu doCzasu w Złotych Tarasach byli współorganizatorami tej pierwszej wystawy produkowanych tylko przez jedną dekadę, ale doskonale rozpoznawalnych przez wszystkich zegarkomaniaków zegarków.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Potrzebę jej organizacji i podjęcia próby zebrania informacji o tej grupie zegarków sygnalizowali już od dawna uczestnicy klubowego forum dyskusyjnego, aktywni w tematach związanych z "polakami”. Jednak bezpośrednim impulsem do zorganizowania wystawy w tym czasie, była publikacja książki pt. Przemysł zegarowy w Polsce napisanej przez Honorowego Prezesa Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków – Profesora Zdzisława Mrugalskiego.
Po ponad dwumiesięcznej prezentacji zegarków z wybitnie polsko brzmiącymi nazwami, miedzy innymi takimi jak: Arras, Bałtyk, Błonie, Lech, Polan czy Wars i zbieraniu w formie katalogu wystawy informacji na temat systematyki produkowanych zegarków przyszedł czas na dyskusję i weryfikację zebranych wiadomości. Dzięki regularnym publikacjom kolejnych wersji szkicu katalogu wystawy, wszyscy zainteresowani mogli na bieżąco zapoznawać się z jego zawartością. Spotkanie współprowadzili Filip Szymaniak i Władysław Meller – obydwaj Członkowie Założyciele Stowarzyszenia Klub Miłośników Zegarowi k Zegarków i pracujący w salonie odCzasu doCzasu. Władysław Meller serdecznie przywitał wszystkich przybyłych gości i przedstawił ogólny jego plan.
Kolejnym krokiem była multimedialna prezentacja wskazująca niekwestionowane osiągnięcia wystawy, także jej drobne niedociągnięcia , oraz przedstawianie ogólnej wizji katalogu i szeregu pytań dotyczących jego finalizacji. Po raz pierwszy i dzięki pomocy wielu osób, udało się zebrać i pokazać kolekcję zegarków z Błonia, której obiekty objęły wszystkie typy kopert i wszystkie nazwy handlowe i zachowały się w większości w doskonałym stanie. Jak stwierdzali uczestnicy każdy z nich chciałby posiadać tak bogaty zbiór błońskich zegarków. Szereg zaprezentowanych pytań, wstępnie przygotowanych przez organizatorów, dotyczyło zakresu informacji do Katalogu zegarków ZMP Błonie w Błoniu, który zrodzony w trakcie wystawy, zgodnie z zamysłem organizatorów miałby stać się opracowaniem ponadczasowym, zapowiadał szeroką dyskusję merytoryczną. Oddzielnym, postawionym pytaniem była kwestia sposobu jego publikacji i zapewnienie szerokiej do niego dostępności.
Przed przystąpieniem do dyskusji głos zabrał Prezes Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków Dariusz Chlastawa, który podkreślił wartość samej inicjatywy jak i osiągnięć zorganizowanej wystawy.
Dla wszystkich osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do jej organizacji (Profesor Zdzisław Mrugalski, Jerzy Bezpałko, Stanisław Kordylewicz, Krzysztof Włodkowski, Robert Prochowicz, Krzysztof Janczak, Radek Walo Grzegorz Czyż, Filip Szymaniak i znany tylko z forumowego nicka Darek K) przygotowane zostały przez organizatorów i wręczone przez Dariusza Chlastawę specjalne statuetki-podziękowania,
Po krótkiej przerwie przystąpiono do dyskusji , która prowadził Filip Szymaniak. W jej trakcie przyjęto jako poprawny sposób systematyzacji produkcji zegarkowej zaproponowany w istniejącym szkicu katalogu i zgodzono się z wieloma sugestiami jego autorów. Z drugiej strony pojawiły się także dodatkowe wskazania (np. precyzyjne skatalogowanie obiektów wystawowych, podjecie próby określenia czasu produkcji kolejnych rodzajów zegarków) i wątpliwości. Wydaje się, że dzięki poznaniu się, nawiązaniu wzajemnych kontaktów i wzrastającej aktywności osób związanych z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Błońskiej uda się takie braki wiedzy ostatecznie wyjaśnić.
Po zakończeniu dyskusji w zakresie katalogu głos zabrali kolejno:
Profesor Zdzisław Mrugalski - który powiedział między innymi kilka słów o wyborze rodzaju mechanizmu licencyjnego, w nawiązaniu do jego książki Przemysł zegarowy w Polsce.
Panowie: Stanisław Kordylewicz i Roman Nowoszewski – obydwaj jako byli pracownicy działu montażu zegarków podzielili się kilkoma ciekawymi historiami związanymi tak z zegarkową produkcją jak i życiem załogi.
Inżynier Jerzy Bezpałko – pełniący między innymi funkcję Głównego Konstruktora w fabryce w Błoniu, autor wydanej staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej książki o historii zakładu, w barwny sposób przybliżył różne historie związane z zegarkową aktywnością zakładu. W tym przykładowo historię rozpoczęcia i… zakończenia produkcji przystawek balansowych, czy szczegółów związanych z wymogami jakości produkcji.
Jak zwykle w takich sytuacjach zakończenie części oficjalnej zapoczątkowało dodatkowe rozmowy w mniejszych grupach, kolejne sugestie i wskazania, autografy autorów książek oraz indywidualne, serdeczne podziękowania tak ze strony gości, jak i gospodarzy spotkania.
Władysław Meller
salon odCzasu doCzasu
www.zegarki.info.pl
Nadesłał:
odCzasu doCzasu
|
Komentarze (0)