Gospodarka » Przemysł

Przyszłość energetyczna - czym są farmy fotowoltaiczne?

Przyszłość energetyczna - czym są farmy fotowoltaiczne?
Zobacz więcej zdjęć »
Zielona energia to przyszłość, o której trzeba myśleć już teraz. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest niezwykle ważne, bo zasoby kopalniane kończą się w zawrotnym tempie. Z kolei zapotrzebowanie na energię rośnie z roku na rok.

Jeśli nie ma jej zabraknąć, to trzeba podjąć odpowiednie kroki w tym kierunku. Z pomocą przychodzą między innymi farmy fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe staje się wytwarzanie energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Jest to rozwiązanie ekologiczne, przyjazne dla środowiska naturalnego. Unia Europejska wręcz wymusza na państwach członkowskich wzrost produkcji energii elektrycznej z alternatywnych źródeł.Darmowa energia z promieniowania słonecznego

Energię elektryczną można pozyskać z wielu źródeł. Fotowoltaika to jedno, ale poza słońcem opcji jest więcej. Energię można wytwarzać także za pomocą ruchu wody i powietrza. Farmy wiatraków są pod wieloma względami bardzo problematyczne i nie do końca przyjazne środowisku naturalnemu. Na uwagę zasługują farmy fotowoltaiczne, które nie generują hałasu, nie stanowią zagrożenia dla ptaków ani obiektów latających. Za pomocą takiej słonecznej elektrowni możliwe staje się nawet zasilanie w energię całej gminy. Pojedyncza farma słoneczna może mieć moc do kilkunastu megawatów. Oczywiście trzeba poświęcić na to sporo wolnego gruntu. Istotne jest, aby panele słoneczne znajdowały się pod odpowiednim kątem, przede wszystkim od południa względem stron świata. Każdy zacienienie przyczynia się do obniżenia wydajności instalacji fotowoltaicznej. Zamiana promieniowania słonecznego w energię elektryczną w przypadku farmy fotowoltaicznej jest możliwa dzięki falownikowi. Po wytworzeniu prądu jest on bezpośrednio przesyłany do sieci energetycznej. To właśnie ona odpowiada za jego późniejsze rozprowadzenie do poszczególnych odbiorców. Największym minusem farm fotowoltaicznych jest wysoki koszt budowy. Na zwrot z inwestycji trzeba poczekać nawet kilka lat. Przy tak dużej powierzchni kwestie projektowo-instalacyjne stanowią niemałe wyzwanie. Wiąże się to także z koniecznością załatwienia wielu formalności. Co warto wiedzieć o farmach fotowoltaicznych?

W przypadku farmy fotowoltaicznej najwięcej pieniędzy pochłania zakup paneli PV. Na tym jednak wydatki się nie kończą, niemałe koszty dotyczą również konstrukcji wsporczych, na których zostaną umieszczone solary. Muszą być one wytrzymałe, umożliwiać ustawienie paneli pod właściwym kątem. Falowniki także trzeba odpowiednio dobrać i zaprogramować. W przypadku farm fotowoltaicznych bardzo często stosuje się specjalne trackery, czyli inteligentne elementy śledzące ruch słońca. Pozwala to na zwiększenie wydajności paneli fotowoltaicznych. Zastosowanie trackerów zwiększa produkcję prądu o nawet kilkadziesiąt procent, co jest ogromną różnicą w przypadku farm o dużej powierzchni. Przekłada się to także na przyspieszenie zwrotu z inwestycji. Prąd wytworzony przez farmę fotowoltaiczną sprzedaje się najczęściej poprzez system aukcyjny, prowadzony przez URE. Jest to możliwe tylko w przypadku zdobycia koncesji na wytwarzanie energii. Trzeba mieć również pozwolenie na udział w aukcji OZE. Innym rozwiązaniem jest sprzedaż energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych na podstawie umowy Power Purchase Agreement. Zawiera ją producent energii z jej konsumentem lub sprzedawcą.

10-letnią umowę PPA na zakup energii dla dla parku słonecznego Witnica w Polsce podpisały BayWa r.e. i HeidelbergCement. 

„10-letnia umowa PPA dla Witnicy to dla Grupy Górażdże duże osiągnięcie - sukcesywnie realizujemy cele zrównoważonego rozwoju firmy. BayWa r.e. jest dla nas zaufanym partnerem, cieszymy się, że razem możemy wyznaczać standardy w branży ”- mówi Andrzej Reclik, Prezes Zarządu Górażdże Cement S.ARedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 14 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »