Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Questing – innowacja połączona z tradycją

Questing – innowacja połączona z tradycją
Zobacz więcej zdjęć »
Tereny Polski charakteryzuje bogata tradycja i historia. Prawdziwym wyzwaniem jest decyzja, jakie działania podjąć, by je podtrzymać i kultywować wśród młodych ludzi.

Wiele z dawnych opowieści, legend, nigdzie nie powielane, blakną na kartach historii. Warto rozważyć połączenia tych dwóch, mogłoby się zdawać niemożliwych do pogodzenia rzeczy. Tutaj z pomocą przychodzi innowacyjna forma zwiedzania.

Questing, bo o tej metodzie mowa, to interaktywny sposób zwiedzania i poznawania danego miejsca.  Każdy obszar naszego kraju, ma coś charakterystycznego i wartego zapamiętania. Okazuje się, iż możliwe jest znalezienie wyjścia pośredniego; pomiędzy nowymi trendami a tradycją. Wszystko po to, by jak najlepiej zaprezentować atuty terenu, które zachowane w formie trwałej zostaną przekazane innym Korzystając z metodologii Questingu, wiele miejsc na mapie Polski doczekało się własnych ścieżek, które wkomponować można w istniejącą ofertę turystyczną. Co więcej, taka forma prezentacji miejsca (często kojarzona z dawną grą w podchody) zainteresuje tych, którzy je dobrze znają, jak i tych, którzy są przejazdem. Stąd możemy zaobserwować jak wiele regionów w Polsce postawiło na tworzenie ścieżek Questingowych, które atrakcyjnie prezentują dawne historie przy mocnym angażowaniu  nowego, wymagającego innowacji, turysty.

Znane nieznane.

Przykładowo województwo mazowieckie i jego oferta turystyczna, kojarzone są głównie z Warszawą. Zapomina się o terenach do niej przylegających, które prezentować mogą równie barwne i atrakcyjne historie. Bogata w dziedzictwo kulturowe i historyczne jest zwłaszcza zachodnia część województwa mazowieckiego.  Obszar ten charakteryzuje przekrój zdarzeń od czasów prehistorycznych (hutnictwo żelaza w gminie Baranów) po bardziej współczesne, związane z okresem II wojny światowej, czy działalności opozycji antykomunistycznej. Jednak nie tylko zwolennicy historii znajdą tu coś dla siebie. Tereny te, to również bogate w zasoby przyrodnicze, (lasy, pomniki przyrody, zbiorniki wodne) miejsca, w których można odpocząć i spędzić miło czas.

Nie tylko miejsce.

Należy pamiętać, że historia i tradycja są nie tylko związane z miejscami, które możemy odwiedzić, lecz także z postaciami, które są ikonami swoich czasów. I tak, jak świętokrzyskie ma swojego Żeromskiego, podkarpackie Łukasiewicza, a małopolskie Jana Pawła II, tak mazowieckie ma wiele postaci, które definiują nam region. 

Na naszym terenie podkreślamy to, co zawdzięczamy wybitnym polskim artystom. Przykładowo postać Józefa Chełmońskiego, malarza, który jak nikt potrafił oddać piękno tego obszaru– mówi Jolanta Kurban-Galijew ze Stowarzyszenia LGD "Ziemia Chełmońskiego" – Chcemy kultywować to, co zostało nieco zapomniane. Szukaliśmy na to nowego sposobu, dlatego wraz z Partnerami postanowiliśmy niezwykłe miejsca i ich historie, wykorzystać i stworzyć ścieżki questingowe, które pomogą się przebić do świadomości mieszkańców, jak i przyjezdnych gości z zewnątrz.

Ale mazowieckie to nie tylko Chełmoński, to również dziedzictwo Marii Dąbrowskiej, Chopina, Szymona Kobylińskiego, Wojciecha Siemiona, czy kultur: magnackiej, szlacheckiej i burżuazyjnej. Wyznacznikiem atrakcyjności nie tylko są muzea, pomniki, miejsca pamięci. To również piękne krajobrazy, które sprzyjają turystyce rowerowej i rekreacji. W zachodniej części województwa mazowieckiego takie warunki panują w gminach Teresin, Baranów, Nowa Sucha, Rybno czy Jaktorów.

Jeśli ktoś jest miłośnikiem tylko historii może zaglądnąć do muzeum Chopina w Żabiej Woli, dla miłośników przyrody zaprosić mogę również do Nadarzyna czy Radziejowic. – kontynuuje Jolanta Kurban-Galijew – Wszystkich miłośników tradycji, jak i innowacji zapraszamy na questy, które gotowe będą w 2015.    Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

s.wozniak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »