Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

RAFAKO POMAGA ZIEMI ODDYCHAĆ

RAFAKO POMAGA ZIEMI ODDYCHAĆ
Zobacz więcej zdjęć »
RAFAKO S.A. to firma, która szczególnie dba o ochronę środowiska. Buduje instalację odsiarczania i odazotowania spalin, a także angażuje się w proekologiczne akcje społeczne. Dzięki jednej z nich, tylko w ciągu jednego dnia posadzonych zostało 2000 nowych drzew.

„Pomagamy Ziemi oddychać” - to hasło przewodnie akcji poświęconej sadzeniu nowych drzew. Wspiera ją Grupa PBG, w skład której wchodzi także RAFAKO S.A.
PBG w 2011 roku przyłączyło się do obchodów Święta Drzewa, przypadającego 10 października i już wtedy na terenie Wysogotowa, siedziby PBG S.A., posadzono pierwsze sadzonki drzew liściastych i krzewów. Rok później uzupełniono je sadzonkami drzew iglastych. Przez kolejne lata zajęto się pielęgnacją sadzonek.
PBG zgłosiło się również do ogólnopolskiego konkursu pt. „Czarodziejskie drzewo”, organizowanego przez organizację ekologiczną Klub Gaja. Konkurs odbywa się od 13 lat. Polega na sadzeniu młodych drzew na terenie całej Polski, co przyczynia się do wzrostu zalesienia i zadrzewienia kraju. Ponadto, celem przedsięwzięcia jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych oraz ochrony drzew.
W piątek, 10 kwietnia 2015 roku, w ramach konkursu odbyło się sadzenie drzew w trzech lokalizacjach wskazanych przez PBG, tegorocznego uczestnika konkursu. Nowe drzewka posadzono: w siedzibie PBG w Wysogotowie, na terenie Pałacu w Smólsku oraz w Szymocicach, miejscowości mieszczącej się w powiecie raciborskim, gdzie swoją siedzibę ma z kolei RAFAKO.
W Szymocicach już od wczesnego poranka uczniowie Ośrodka Szkolenia Zawodowego w RAFAKO wraz ze swoimi opiekunami oraz podopieczni Powiatowego Domu Dziecka w Gorzyczkach sadzili młode sosny. Łącznie na terenie Szymocic, lesie należącym do Nadleśnictwa Rudy, posadzono 2000 młodych drzew. -  Poprzez takie akcje uświadamiamy młodym ludziom, jak ważne jest dbanie o przyrodę, a w szczególności lasy, które są największym dobrem naszej planety. Tlen, który produkują liście drzew i który codziennie wdychamy  jest nie tylko niezbędny do podtrzymywania naszych funkcji biologicznych, ale również jest nieodzowny do procesów spalania, w wyniku których uzyskujemy energię. Jako firma budująca elektrownie i produkująca kotły, znamy te procesy doskonale i choć staramy się, aby nasze kotły zużywały jak najmniej paliwa i tlenu na jednostkę produkowanej w nich energii, to jednak mamy pełną świadomość, jak ważny jest zrównoważony rozwój naszej cywilizacji i jaką rolę w naszym ekosystemie pełnią lasy. Dlatego tego typu działania podejmowane przez organizacje ekologiczne mają nasze pełne poparcie - przekonuje Piotr Karaś, Dyrektor Biura Marketingu w RAFAKO S.A.
Trzeba przyznać, że dzieci faktycznie poważnie podeszły do powierzonego im zadania i z dużym zaangażowaniem zajęły się zalesieniem. - Bardzo mi się to podoba. Dzięki naszej dzisiejszej pracy będzie jeszcze więcej drzew, co za tym idzie więcej zieleni i więcej tlenu. Nigdy wcześniej nie miałem okazji sadzić drzew, dlatego tym bardziej podoba mi się ta dzisiejsza akcja - zapewnia Adam Gładki, 11-letni wychowanek Powiatowego Domu Dziecka w Gorzyczkach. - Sadzimy dziś drzewa po to, aby pokazać jak ważna jest wszechobecna zieleń i że trzeba ją chronić. W erze rozwijających się zakładów przemysłowych, fabryk i wznoszenia nowych budowli ludzie poniekąd zapomnieli o poszanowaniu zieleni, przez co ilość drzew, krzewów i ogólnie roślinności zmniejszyła się, a nawet wymarła. Jestem osobą, która bardzo szanuje zieleń, toteż naturalnie podoba mi się to, co dziś tutaj robimy. Nie można zapomnieć też o samej ekologii i korzyści, jakie daje nam przyroda. Dzięki chociażby bateriom słonecznym możemy zmniejszyć zużywanie energii nieodnawialnej, zastępując ją energią odnawialną - mówi z kolei 15-letnia Martyna.
W sadzenie młodych sosen zaangażowała się także młodzież z Ośrodka Szkolenia Zawodowego z RAFAKO. - Bardzo podoba nam się ta inicjatywa zwłaszcza, że takie wydarzenia nie odbywają się często. Poza tym, że możemy nauczyć się czegoś nowego, czego do tej pory nigdy nie robiliśmy, to dodatkowo pomożemy obumierającym lasom. Wiadomym jest, że nie zrekonstruujemy dzisiejszym sadzeniem ogromnych powierzchni wyciętych i wykarczowanych lasów, ale chociaż w sposób symboliczny przyczynimy się do zwrócenia uwagi na ten problem - stwierdzają Dawid i Szymon, 16-latkowie, uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu.
- Akcja organizowana we współpracy z Klubem Gaja jest wydarzeniem ponadczasowym. Młodzież, która dziś sadziła tutaj drzewa, efekty tej pracy będzie widziała jeszcze kilkadziesiąt lat. Przemierzając te tereny ze swoimi dziećmi, a nawet wnukami będą mogli z dumą przypomnieć sobie o tym, jak w kwietniu 2015 r. sadzili tu drzewa. Organizując takie wydarzenie gdzieś w głębi lasu, nikomu za kilkanaście lat nawet się nie przypomni, że w środku ktoś kiedyś coś sadził. Wokół RAFAKO też nie możemy sobie pozwolić na sadzenie drzew, gdyż tamtejsza infrastruktura jest już w pełni zorganizowana (przewody w podziemiach, rury kanalizacyjne itp.), a teren przy głównej drodze, który przydzieliło nam Nadleśnictwo, jest idealny do obserwowania owoców swojej pracy - podsumowuje Jan Zdziebczok, kierownik Ośrodka Szkoleniowego w RAFAKO.


***

RAFAKO S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”.

***

KONTAKT:
www.rafako.com.pl
Justyna Korzeniak
justyna.korzeniak@adventure.media.pl
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »