Moda » Odzież

Rajstopy wczoraj i dziś

Rajstopy wczoraj i dziś
Zobacz więcej zdjęć »
W dzisiejszych czasach rajstopy to w kobiecej stylizacji kluczowy składnik, podobnie jak jak torebka czy biała koszula. Kiedyś wyrób dla nielicznych - obecnie posiada je każda kobieta.

Pierwotnie, gdy materiał z którego wykonywano wyroby pończosznicze był jeden, panie nie miały wielkiego dylematu. Po pierwsze pończochy były szyte z jedwabiu lub aksamitu, stanowiły więc produkt drogocenny. W w czwartej dekadzie XX wieku na skutek odkrycia nylonu były już niezwykle pożądane w świecie mody. Nylon miał tę właściwość, że rajstopy były cieńsze, i ładnie uwydatniały sylwetkę. Ponadto pończochy z nylonu były mniejszym wydatkiem, i przez to osiągalne również dla nauczycielek.

Znane dziś rajstopy pojawiły się de facto na koniec lat 50, kiedy ich wynalazca skomponował pończochy i majtki. Taki wynalazek wynalazek reklamowały popularne amerykańskie aktorki, chociażby Marilyn Monroe i Grace Kelly. Polki ochoczo przejęły trend i wkrótce pończochy z nylonu znalazły się w każdym domu. Polscy twórcy wytrwale pracowali nad ulepszeniem mieszanki i wynaleźli stylon, mianowany również elastilem. Nasze matki i ciotki zwykły określać je "helanko".

Kolejne lata przyniosły innowacyjne kompozycje włókien, dzięki którym rajstopy były jeszcze ładniejsze. Wciąż ważny nylon (czyli poliamid) współcześnie jest bazą dla cenionej mikrofibry. Począwszy od roku 1959 rewolucją w produkcji rajstop stała się lycra, która gwarantuje sprężystość. Można ją znaleźć również innym nazewnictwem - elastan, dorlastan, spandex.

Z czasem stało się oczywiste że lycra przedstawia się jako materiał praktyczny. Dodana do poliamidu umożliwia na wyrób sportowej odzieży - np. legginsów. Każda kobieta doświadczyła że legginsy są nadzwyczaj komfortowe i szybko dopasowują się do kształtu nóg, nie ograniczając aktywności. Ponadto, coraz częściej można spotkać połączenie rajstop i legginsów, idealne na zimne pory.

Elastil nie należy do najtańszych materiałów, dlatego branżę zalewają artykuły z tańszych zamienników. Łatwo można zauważyć ich gatunek - np. rajstopy ze stretchu są zwarte, a po jakimś terminie obserwuje się siatkę urywających się gumek. artykuły pończosznicze osiągają rozciągliwość dzięki diolenowi, który dodaje się do włókien organicznych, np. kaszmiru.

Obecnie jest regułą, że producent rajstop opisuje na opakowaniu o surowcach i wskaźniku DEN. Jest to skrót od od "denier" i ilustruje grubość tkaniny. Im wyższa wartość DEN, tym grubsza rajstopa. Wskaźnik jest uniwersalny i nadaje się do każdego rodzaju rajstop - zarówno tych z elastilu jak i akrylu. Jeśli chodzi o wykorzystane surowce, to im znaczniejszy stosunek lycry do innych przędz, tym elegantsze i bardziej wytrzymałe wyroby.

Materiały składowe i wskaźnik denier determinują takie parametry rajstop jak przejrzystość, matowość. Najbardziej nieprześwitujące są artykuły z anilany, puszystego i odpornego włókna. Warto wiedzieć, że powszechne jest oznaczenie kolorów rajstop - modne tonacje to delikatne Daino, Caramel i ciemniejsze Nero. Jeśli chodzi o koszt - zależy od DEN DEN, przędzy i printu. Legginsy z printem są zawsze droższe od gładkich. Niedrogie są są rajstopy cienkie, zaś kryjące to wydatek zazwyczaj powyżej 50 zł. Najwięcej trzeba dać za funkcjonalne - np. medyczne.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

goliats

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 110131 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )