Firma » Finanse
Raport Coface nt. Turcji: spowolnienie wzrostu w I kw. Inwestorzy czekają na okres powyborczy
Zobacz więcej zdjęć » |
Według najnowszych danych produkcja przemysłowa w Turcji zmniejszyła się średnio o 0,6 proc. w okresie styczeń-luty 2015 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek ten wynikał głównie ze spowolnienia w branży tekstylnej, chemicznej, metalurgicznej i maszynowej. To najnowsze dane, które zwiększają negatywną presję na turecki wzrost w pierwszym kwartale.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dlaczego?
1/ W pierwszym kwartale wczesne wskaźniki sugerowały, że deprecjacja liry w stosunku do dolara o około 13 proc. od początku 2015 r. oraz planowane na czerwiec wybory, wywierają presję spadkową na biznes i decyzje inwestycyjne. W marcu skorygowany sezonowo wskaźnik zaufania biznesu obniżył się do historycznie minimalnego poziomu 100,9. Jednocześnie pogorszyły się oczekiwania firm co do poziomu zamówień. Niższy wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych oznacza, że firmy decydują się na przestoje do czasu zmniejszenia się niepewności politycznej związanej z okresem wyborczym. Marcowy PMI obniżył się do 48 z poprzednich 49,6, co jest najniższą wartością od kwietnia 2009 r. Spadek poprzedziła niższa aktywność pod względem powstawania nowych firm. Gwałtownie spada produkcja, a także poziom nowych zamówień, co według doniesień Reutera firmy tłumaczą słabą koniunkturą na rynku krajowym i międzynarodowym.
2/ W styczniu i lutym import dóbr inwestycyjnych oraz towarów pośrednich zmniejszył się odpowiednio o 2 proc. i 13 proc. r./r. W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej bank centralny podał, że w styczniu produkcja i import maszyn i urządzeń zmniejszyły się w stosunku do średniej z poprzedniego kwartału, natomiast wskaźnik tendencji w biznesie, który poprawił się w drugiej połowie 2014 r., nie zdołał ustabilizować się w pierwszym kwartale 2015 r. Oznacza to, że apetyt na inwestycje i produkcję w pierwszym kwartale pozostał ograniczony.
3/ Słaby powrót lepszej koniunktury w krajach europejskich będących głównymi odbiorcami tureckiego eksportu, napięcia geopolityczne w regionie i osłabienie EUR w stosunku do USD zaważyły na przychodach Turcji z eksportu. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2015 r. eksport wzrósł średnio o 4,1 proc. r./r. pod względem ilości, ale wartościowo nastąpił jego spadek o 3,4 proc. ze względu na osłabienie EUR. Dlatego wkład eksportu może nie być w tym roku tak znaczący, jak w 2014 r.
4/ Wzrost wydatków na konsumpcję po okresie zapaści także jest ograniczony. Wskaźnik zaufania konsumentów spadł do 64,4, czyli do najniższego poziomu od marca 2009 r. W styczniu i lutym import dóbr konsumpcyjnych zmniejszył się o 5,7 proc. r./r. W tym samym okresie odnotowano jednak skokowy wzrost sprzedaży samochodów o 33 proc. Zwiększyła się również sprzedaż domów (o 6,4 proc.) oraz sprzedaż detaliczna (o 3,4 proc.).
Ryzyko?
1/ Poziom wydatków konsumentów na niektóre dobra utrzymuje się, jednak jego wzrost ma wolniejsze tempo niż w poprzednich latach. W IV kw. 2014 r. popyt krajowy przyspieszył, a konsumpcja w gospodarstwach domowych stała się głównym czynnikiem napędzającym wzrost. Jej udział w stopie wzrostu wyniósł 1,6 pkt proc. Z uwagi na fakt, że turecka gospodarka w 70 proc. opiera się na popycie krajowym, wzmocnienie wydatków gospodarstw domowych w ostatnim kwartale 2014 r. jest pozytywnym sygnałem co do tempa wzrostu w I kw. 2015 r.
2/ Z drugiej strony wspomniane już wczesne wskaźniki sugerują, że nakłady inwestycyjne w PKB mogą być niskie w pierwszym kwartale br. W połączeniu ze spadkiem eksportu sytuacja ta może wpłynąć na zahamowanie wzrostu w pierwszym kwartale.
3/ Powyższe powody mogą osłabić wzrost w I kw. 2015 r. Niemniej jednak dynamika może poprawić się w drugiej połowie roku, jeżeli po wyborach zniknie czynnik politycznej niepewności.
Komentarze (0)