Firma » Praca

Raport GazetaPraca.pl o zadowoleniu z pracy

Raport GazetaPraca.pl o zadowoleniu z pracy
Zobacz więcej zdjęć »
Prawie 56% Polaków jest zadowolonych ze swojej obecnej pracy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis GazetaPraca.pl. Najbardziej zadowoleni ze swoich posad są pracownicy consultingu oraz przemysłu ciężkiego i hutniczego, a najmniej - urzędnicy administracji publicznej i samorządowej.

Z badania serwisu GazetaPraca.pl wynika, że na poziom zadowolenia Polaków z pracy wpływają przede wszystkim wynagrodzenie i atmosfera w miejscu pracy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wynagrodzenie i atmosfera wpływają na satysfakcję z pracy Najbardziej motywujące dla Polaków są wciąż zarobki - aż 63,8 % respondentów uznało je za bardzo ważny czynnik zadowolenia. Atmosfera w pracy znalazła się w badaniu GazetaPraca.pl na drugim miejscu - 62,2 % respondentów uznało ją za istotną. W dalszej kolejności znajdują się: rozwój wiedzy, umiejętności i kompetencji (43,3 %), relacje z szefem (39,6%) i zakres pełnionych obowiązków (21,4 %). Najmniej istotnym elementem wpływającym na satysfakcję z pracy są dodatki pozapłacowe (21,2%). Rezultaty badania wskazują, że ankietowani są najbardziej niezadowoleni z dodatków pozapłacowych (48,1%), możliwości rozwoju (42,1%), zarobków (33,8%) oraz relacji z szefem (ponad 26,3 %).- Ocena poszczególnych elementów wpływających na satysfakcję z wykonywanej pracy zmienia się z pewnością wraz z zajmowanym stanowiskiem - komentuje wyniki badania dr Dorota Bachman, dyrektor serwisu GazetaPraca.pl. - Dodatki pozapłacowe w postaci samochodu określonej marki lub dodatkowego ubezpieczenia będą inaczej odbierane przez kierownika dużego działu, a inaczej przez handlowca, który potraktuje to jako „wyposażenie dodatkowe" będące wymogiem i pewnym standardem w wykonywanej przez niego pracy.

Nie dla administracji
Największy odsetek ankietowanych zdecydowanie niezadowolonych ze swoich posad stanowią osoby zatrudnione w administracji publicznej (55,9% niezadowolonych z pracy). W dalszej kolejności są to: administracja samorządowa (46,4%), Centra Usług Biznesowych - SSC/BPO/ITO (43,7%) oraz transport/logistyka (42,5%). Na drugim biegunie znajdują się pracownicy branż: consulting (72,2% zadowolonych), przemysł ciężki i hutniczy (38,3%), informatyka (66,2%), szkolnictwo (63,2%) oraz gastronomia (62,9%).


Branża

Udział procentowy

Consulting

72,2%

Przemysł ciężki i hutniczy

68,3%

Informatyka

66,2%

Szkolnictwo

63,2%

Gastronomia

62,9

Tab 1. Zadowolenie z pracy - podział na branże


Branża

Udział procentowy

Administracja publiczna

72,2%

Administracja samorządowa

68,3%

Centra Usług Biznesowych

66,2%

Transport/Logistyka

63,2%

Produkcja inna

62,9%


Tab 2. Niezadowolenie z pracy - podział na branże


Jak pracować to tylko w lubuskim
Najbardziej zadowoleni ze swojej pracy są mieszkańcy województw: lubuskiego, opolskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego i małopolskiego. Największy poziom niezadowolenia z pracy przejawiają mieszkańcy województwa dolnośląskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego oraz lubelskiego.

Województwo

Udział procentowy

lubuskie

65,7%

opolskie

62,9%

mazowieckie

60,4%

warmińsko - mazurskie

59,5%

małopolskie

59,5%

Tab 2. Zadowolenie z pracy - podział na województwa

Województwo

Udział procentowy

dolnośląskie

55,5%

świętokrzyskie

47,4%

podlaskie

45,8%

lubelskie

44,4%

pomorskie

40,5%

Tab 2. Niezadowolenie z pracy - podział na województwa

Zmieniamy pracę dla pieniędzy

Jako główne powody zmiany pracy badani wskazali zarobki (39,2%), chęć rozwoju (31,3%), złą atmosferę w aktualnym miejscu pracy (24,6%) i brak możliwości awansu (23,1%). Z drugiej strony 48% osób przyznało, że nie szuka obecnie aktywnie pracy. Niemniej, prawie 39% wszystkich badanych, którzy są zadowoleni ze swojej pracy przyznaje, że bez zawahania rozpatrzyłoby ciekawą ofertę pracy, gdyby taka im się trafiła. Najczęściej deklarację poszukiwania nowej pracy składali pracownicy fizyczni (ok. 53%), najrzadziej - dyrektorzy (ok. 36%).

* Badanie dotyczące satysfakcji z pracy, przeprowadzone zostało w listopadzie 2008 roku na próbie N= ponad 4000 osób. Serwis GazetaPraca.pl przeprowadził ankietę we współpracy z Advisory Group TEST Human Resources.

GazetaPraca.pl to internetowa platforma kariery łącząca tysiące pracodawców, pracowników i kandydatów poszukujących pracy. Z serwisu korzysta miesięcznie ponad 1,3 miliona użytkowników*, którzy mają dostęp do ponad 15 tys.** aktualnych ogłoszeń rekrutacyjnych. Oprócz ogłoszeń, w serwisie znajdują się także porady dotyczące kariery, informacje o rynku pracy oraz część społecznościowa i forum.
GazetaPraca.pl powstała we wrześniu 2006 r. Ludzie tworzący serwis czerpią wiedzę o rynku pracy i rekrutacji m.in. z 14-letnich doświadczeń rynkowych dodatku „Gazeta Praca" do „Gazety Wyborczej". Współpraca GazetaPraca.pl z dodatkiem „Gazeta Praca" umożliwia pracodawcom rekrutację za pomocą jedynej na rynku oferty dwumedialnej. Dzięki niej ogłoszenia rekrutacyjne ukazują się w tym samym czasie w serwisie internetowym i w prasie docierając do użytkowników GazetaPraca.pl i prawie 2,4 milionów*** czytelników poniedziałkowej „Gazety Wyborczej" z dodatkiem „Gazeta Praca".

* Megapanel PBI/Gemius, listopad 2008
** Średnia dzienna, dane własne, październik 2008
*** Polskie Badania Czytelnictwa realizacja MillwardBrown SMG/KRC, wrzesień 2008, N = 4 012, wskaźnik CDT-poniedziałek,

opracowanie AGORA SA



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »