Dom » Architektura

Retro złamane nowoczesnością

Retro złamane nowoczesnością
Zobacz więcej zdjęć »
Jeśli zwiedzając zabytkowe zamki i pałace, marzycie, by przenieść się w czasie, ale jednocześnie boicie się porzucić wygodę przypisaną współczesności, postawcie na nowoczesny styl retro.

Znajdziecie w nim wszystko to, co najlepsze z poprzednich epok, ale w nowym, użytecznym wydaniu. Styl ten pasuje niemalże do każdego wnętrza – salonu, sypialni, a nawet łazienki. Jak go zaaranżować, by wyglądał autentycznie, podpowiadają architekci marki KAPPALA.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Słowo retro pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „wstecz” lub „przeszłość”. Styl retro uznawany jest więc za staromodny, ale w pozytywnym znaczeniu tego słowa, czyli ponadczasowy, klasyczny, wręcz kultowy. Nic więc dziwnego, że przedmioty stylizowane w duchu minionych epok, cieszą się niezmiennym powodzeniem. Choć w zależności od naszych preferencji, sięgamy po te z dalszej lub bliższej przeszłości. Tak więc mogą to być zarówno ludwikowskie fotele, złote baterie łazienkowe czy okazałe, kryształowe żyrandole, jak również marmurowe blaty, czy PRL-owskie meblościanki. W stylu retro możemy urządzić niemalże każde pomieszczenie, najważniejsze jednak, by być w tym spójnym i konsekwentnym.

„Dzisiejsze retro we wnętrzach to inteligentne połączenie wzornictwa z minionych epok oraz nowoczesności. Wiele osób szuka inspiracji w minionych epokach, gdyż najlepiej czuje się w tradycyjnych przestrzeniach. Niektórych fascynują wnętrza pałacowe – bogate i pełne przepychu, inni sięgają po elementy rodem z PRL, przywołujące wspomnienia z dzieciństwa, jeszcze inni łączą retro ze stylem vintage, czyli stylizowane wnętrza uzupełniają antykami. Rolą architekta jest tak urządzić daną przestrzeń, by wyglądała autentycznie i nie była przerysowana. Najważniejsze jest to, aby przy aranżacji eklektycznej przestrzeni zachować równowagę i dobierać elementy w taki sposób, aby stanowiły akcenty na tle nowoczesnego wnętrza. Styl retro to bowiem modne, a przede wszystkim spójne połączenie starych przedmiotów z nowoczesnymi”powiedziała mgr inż. arch. Anna Gliszczyńska, architekt z biura N-LIW sp. z o.o., współpracująca z marką KAPPALA.

Pokój kąpielowy, czyli łazienka z klasą

Łazienka jest tym pomieszczeniem, które współcześnie najbardziej określa charakter naszego mieszkania. Do niedawna bowiem do jej urządzania podchodzono raczej sztampowo. Płytki ceramiczne (najczęściej na wszystkich ścianach i podłodze), biała, klasyczna armatura łazienkowa, jednakowe baterie umywalkowe. Obecnie przestrzeń ta przeżywa prawdziwe wyzwolenie i coraz częściej urządzana jest niestereotypowo. Pojawiają się w niej akcenty przypisane do tej pory do innych pomieszczeń, takie jak fotele, żyrandole, złote dekoracje. Jeśli więc chcemy kąpać się po królewsku, wystarczy wprowadzić te przedmioty do naszej łazienki.

Stylowi pałacowemu towarzyszy iście królewska kolorystyka, czyli beże i biel w połączeniu z mocnymi akcentami bordo i butelkowej zieleni. To także liczne złote i mosiężne elementy, czyli ozdobne mydelniczki, baterie umywalkowe z okazałymi kurkami, a także profilowane stelaże pod umywalkami oraz lustra w okazałych ramach. Na podłodze królują płytki imitujące marmur, albo czarno-białe posadzki.  W to wszystko idealnie wpisują się klasyczne, białe umywalki – np. marki KAPPALA – jako przeciwwaga i kontrast dla pałacowego przepychu” powiedziała mgr inż. arch. Anna Gliszczyńska, architekt z biura N-LIW sp. z o.o., współpracująca z marką KAPPALA.

 

Wspomnień czar, czyli lata 60/80 w nowej odsłonie

PRL był epoką, o której wielu chciałoby zapomnieć, a którą inni wspominają z rozrzewnieniem. Z jej dorobku czerpią najczęściej współcześni 30. i 40-latkowie, którzy lubią prostotę, surowość formy i możliwość nadania swojemu wnętrzu oldschoolowego charakteru.

„Moda na PRL i dominację prostej, geometrycznej formy oraz lakierowanego drewna powraca. W PRL-owskich wnętrzach pojawiają się m.in. podłogi "w jodełkę", meble pokryte fornirem lub okleiną na wysoki połysk, a także drewniana boazeria. Taką przestrzeń uzupełniają często dodatki o dużej różnorodności kolorystycznej, a także wiszące bądź stojące kwietniki i charakterystyczne kinkiety. Dotyczy to także takich pomieszczeń jak łazienki”powiedziała mgr inż. arch. Anna Gliszczyńska, architekt z biura N-LIW sp. z o.o., współpracująca z marką KAPPALA.

Niezależnie od epoki, którą będziemy się inspirować podczas urządzania naszego mieszkania, wnętrza w stylu retro prezentują się elegancko i stylowo. Wszystko za sprawą oryginalnych dodatków rodem z przeszłości. W dzisiejszych czasach eklektyzm i tzw. miszmasz jest jak najbardziej w modzie. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Grunt, żeby podczas urządzania danej przestrzeni zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzić z ilością dodatków. Warto też wprowadzić trochę klasycznych elementów, kontrastujących z tymi z danej epoki (np. klasyczne, białe umywalki KAPPALA obok złotych, zdobnych baterii). Dzięki temu zachowamy równowagę i nie przerysujemy naszego retro wnętrza.  

Więcej informacji na temat kolekcji umywalek KAPPALA można znaleźć na stronie:  https://www.kappala.pl/#produkty

Dodatkowe informacje:

KAPPALA – właścicielem marki jest firma KEN, z siedzibą w Łodzi. Jej twórcy posiadają 20-letnie doświadczenie w produkcji armatury łazienkowej. Od 2  lat zajmują się produkcją urządzeń kompozytowych, dążąc do uzyskania jak najwyższej jakości oferowanych produktów.

Marka KAPPALA w swoich produktach wykorzystuje unikalną, polimerową powierzchnię KAPSTONE, która wykazuje się wyjątkową odpornością.

Właściciele są pewni jakości swoich produktów, dlatego oferują standardową, 10-cio letnią gwarancją na wszystkie swoje wyroby. Klienci otrzymują także unikatową Gwarancję Satysfakcji. 

Więcej informacji na stronie www.kappala.pl.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »