Kultura » Kultura

Roboty po raz kolejny opanują Warszawę!

Już 22 maja w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP odbędzie się III edycja Nocy Robotów PIAP pod hasłem „Misja: Bezpieczeństwo”. To największa w Polsce impreza popularnonaukowa poświęcona zagadnieniom robotyki.

Odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. roboty policyjne, latające, medyczne, antyterrorystyczne - neutralizujące ładunki wybuchowe,
a także kosmicznych zwiadowców. I to wszystko podczas jednej nocy w Warszawie.  

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

III Noc Robotów PIAP to jedyna w kraju tak duża impreza popularnoedukacyjna, która promuje innowacyjne technologie i prezentuje najnowsze osiągnięcia polskich inżynierów i naukowców w dziedzinie robotyki. Organizatorami wydarzenia są Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz PIAP-ScienTech.

- Tegoroczna edycja jest dla nas szczególna, ponieważ w tym roku PIAP obchodzi także 50-lecie swojego istnienia. III Noc Robotów PIAP to idealna okazja do tego, aby na własne oczy zobaczyć, a niekiedy i dotknąć części historii PIAP, zarówno tej odległej, jak i tej najnowszej - mówi dr inż. Jan Jabłkowski, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.                

Instytut od lat specjalizuje się w automatyce przemysłowej, dlatego wśród eksponatów nie zabraknie robotów właśnie z tej grupy. Spawanie grubych blach czy nalewanie napojów w wykonaniu robotów będą z pewnością nie lada atrakcją. Jednak w tym roku organizatorzy chcą zwrócić uwagę na roboty, które zostały skonstruowane po to, żeby chronić życie człowieka, zgodnie z hasłem: „Misja: Bezpieczeństwo”.

- Roboty już teraz są obecne w środowisku człowieka, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pomagają nam odkurzać, kosić trawniki lub czyścić elewację szklanych budynków. Musimy przygotować się na masową obecność i rosnącą rolę robotów w naszym życiu codziennym. Instytut specjalizuje się w konstruowaniu zrobotyzowanych urządzeń wspomagających pracę antyterrorystów, strażaków czy pirotechników, które znajdują zastosowanie w krajach na terenie Europy, Afryki i Azji. Przykładowo są to roboty PIAP GRYF i TRM - powiedział dr inż. Piotr Szynkarczyk, ekspert ds. inteligentnych systemów bezpieczeństwa PIAP.

Oprócz Parku Robotów Przemysłowych i Parku Robotów na Rzecz Bezpieczeństwa do obejrzenia będą także: Park 3D Design, Park Robotów Edukacyjnych, Gabinet Robotów Medycznych i Rehabilitacyjnych czy Park Robotów Latających.

Nie z tej Ziemi!

Dla fanów kosmosu i niezwykłych technologii, nie lada gratką będzie Park Technologii Kosmicznych, którym dowodzić będzie robot Hyperion - wielozadaniowy analog Łazika Marsjańskiego, służący do wspierania załogowych misji pozaziemskich. Natomiast w Parku Robotów 3D Design będzie można zobaczyć, jak wygląda proces powstawania robota przy wykorzystaniu technologii 3D.

Świat robotów dla młodzieży i najmłodszych

W Parku Małych Wynalazców będą prowadzone kreatywne zajęcia manualne polegające na konstruowaniu robotów z kartonów, papieru, butelek czy nakrętek. Przez cały czas trwania wydarzenia, przed wejściem do Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP będzie można wziąć udział w warsztatach Robot Dance.

Miłością do konstruowania robotów będą zarażać studenci z kół naukowych z całego kraju. W Parku Robotów Edukacyjnych zaprezentują roboty humanoidalne NAO, roboty typu micromause, robota mobilnego Orion, RYŚ, czy Elektron, który wykorzystywany jest przy pracach badawczych z zakresu nawigacji i sterowania robotami mobilnymi.  

Przewodnikami po świecie robotów będą naukowcy, inżynierowie z PIAP oraz firmy partnerskie, a także studenci z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Partnerem głównym wydarzenia jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wstęp na III Noc Robotów PIAP jest otwarty dla każdego, a wszystkie atrakcje są całkowicie bezpłatne.

Więcej informacji na: www.nocrobotow.plhttps://pl-pl.facebook.com/nocrobotow.

***

 MIEJSCE I TERMIN WYDARZENIA:

 

  • Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, 02-486 Warszawa, Al. Jerozolimskie 202
  • 22 maja 2015 roku, godz. 16.00-24.00, wstęp na wydarzenie jest bezpłatny
  • Dojazd środkami komunikacji miejskiej, przystanki Łopuszańska (717, ZS1) i Zajezdnia Kleszczowa (187, 189, 401, 517, N01, N35)

Szczegółowe informacje: nocrobotow.pl, facebook.com/nocrobotow, youtube.com/NocRobotow.

 

ORGANIZATOR WYDARZENIA:

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP – polskie centrum robotyki i automatyki, istniejące od 1965 roku. Instytut specjalizuje się w takich dziedzinach jak: robotyka mobilna, automatyka przemysłowa, rozwiązania techniczne na rzecz bezpieczeństwa publicznego, sensoryka i systemy pomiarowe, inżynieria środowiska, technologie informatyczne. Konkuruje z zagranicznymi instytutami i firmami zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach. Dziesiątki robotów mobilnych powstałych w PIAP pracują w kilkunastu krajach na terenie Europy, Azji i Afryki.  

PIAP-ScienTech Sp. z o.o. od 2011 roku zajmuje się komercjalizacją oraz upowszechnianiem wyników prac badawczych powstających w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP, a także prowadzeniem: seminariów, szkoleń i warsztatów, kompleksowego zarządzania projektami badawczymi oraz badawczo-rozwojowymi – od przygotowania wniosków o dofinansowanie projektów po świadczenie usług polegających na ich rozliczaniu oraz prowadzeniu sprawozdawczości, wykonywaniu analiz i badań rynkowych, w tym w szczególności dotyczących rynków produktów specjalnych.

 

PARTNERZY WYDARZENIA:

Patron główny: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

·   Patronat honorowy: Minister Gospodarki, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy, Komendant Główny Policji, Centrum Nauki Kopernik

·      Sponsorzy: KUKA, COMAU, Roboty i Spółka, Mały Inżynier, Dziecięca Akademia Twórczości

·    Partnerzy: Bank BPH, Star Wars Artistic Team, Fundacja Dzieci Niczyje, Sieciaki.pl, SMARTTECH

· Patronat merytoryczny: Association for Computing Machinery, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników

·  Patronat medialny: PAP Nauka W Polsce, Automatyka, AutomatykaOnline.pl, INN POLAND



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Public Dialog
http://publicdialog.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »