Gospodarka » Bezpieczeństwo

Rodzaje węży strażackich

Rodzaje węży strażackich
Zobacz więcej zdjęć »
Wąż strażacki jest istotnym elementem armatury wodnej używanej przez straż pożarną, ale także systemów przeciwpożarowych, w które wyposażone są budynki. Węże pełnić mogą różne funkcje, dlatego główny podział tego osprzętu warunkuje kryterium funkcjonalne i rozróżnia węże tłoczne i ssawne.

Węże strażackie ssawne

Ssawne węże pożarnicze podłącza się do urządzeń zwanych motopompami, aby za ich pomocą pobierać wodę ze zbiornika do celów pożarniczych. Występują tutaj 3 rodzaje węży ssawnych o średnicach:


  1. ∅ 75 mm,

  2. ∅ 110 mm,

  3. ∅ 150 mm.


Najpowszechniej używanym typem węży ssawnych jest ten o średnicy 110 mm, obsługuje je najszersza grupa motopomp. Węże te są znacznie krótsze od węży tłocznych i ich długość wynosi 1,6 lub 2,4 metra. Wykonane są z warstw gumy, która wzmacniane są dodatkowo stalowym, spiralnym korpusem. W celu dodatkowego zabezpieczenia może być pokryty warstwą tworzywa z zewnątrz.

waz-strazacki.jpg

Węże strażackie tłoczne

Węże tłoczne, jak wskazuje ich nazwa służą do tłoczenia wody lub specjalnego roztworu. jest kolejnym elementem armatury pożarniczej, który rozpoczyna się przy podłączeniu z motopompą, a zakończony jest prądownicą, gdzie ujście znajduje środek gaśniczy. W tym przypadku wyróżnia się cztery węże podzielone ze względu na średnicę przekroju poprzecznego:

  1. W-25 - wąż gaśniczy o średnicy 25 mm,

  2. W-52 - wąż gaśniczy o średnicy 52 mm,

  3. W-75 - wąż gaśniczy o średnicy 75 mm,

  4. W-110 - wąż gaśniczy o średnicy 110 mm.


Długość węży strażackich, w przypadku 25 mm i 52 mm wynosi najczęściej 20 metrów, chociaż istnieją także wersje 15-sto metrowe. Zbudowane są podobnie jak węże ssawne z dwóch warstw, z tym, że wewnętrzna wykonana jest z gumy lub żywic, a zewnętrzna ze sztucznych włókien. Każdy z wymienionych węży tłocznych wykorzystuje się do innych celów. Węże W-25 służą najczęściej do zwalczania niedużego ognia. Wyposażone są w nie motopompy wozów strażackich. Większe węże o przekroju 52 mm służą głównie do tworzenia linii gaśniczych. Mogą być podłączane do rozdzielaczy i wykorzystuje się je do zwalczania bardziej rozległych pożarów. Węże W-75 stanowią zwykle odcinek linii gaśniczej rozpoczynający się u nasady pompy, a kończący na rozdzielaczu, który otwiera drogę wężom 52 mm. Największe węże 110 mm używane są do transportowania większych ilości wody na dłuższym dystansie.

Inne elementy pożarniczej armatury wodnej

Wąż strażacki, czy motopompa to podstawowe elementy armatury, jednak bez dodatkowych podzespołów nie mogłyby spełniać swojego zadania. Istotne są także wpomniane wcześniej rozdzielacze, które pełnią wazna rolę przy budowie struktury linii gaśniczych pozwalając jej na objęcie odpowiedniej powierzchni budynku. Warto wspomnieć także o prądownicy, która nadaje strumieniowi wypuszczanej z węża wody odpowiedniego kierunku i kształtu. Łączniki i nasady pozwalają podłączać węże do urzadzeń oraz łączyć ze sobą odcinki węży tłocznych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

POL-POŻ Kołton Spółka Jawna
http://pol-poz.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »