Dom » Budownictwo

Rolety zewnętrzne – najlepszy czas na montaż

Rolety zewnętrzne – najlepszy czas na montaż
Zobacz więcej zdjęć »
Z roku na rok rolety zewnętrzne stają się coraz bardziej popularne. Ze względu na ogromną mnogość korzyści oraz szeroki wybór sposobów montażu osłon zewnętrznych, grono zainteresowanych nieustanie rośnie. Często pada pytanie: kiedy najlepiej je zamontować? Odpowiadamy poniżej.

Którą porę roku wybrać?

Wiosna to pora roku, w której często rozpoczynamy remonty lub planujemy nowe inwestycje. Jest to doskonały czas nie tylko ze względu na nasze pełne świeżej energii umysły. Kluczowym aspektem jest tutaj optymalna pogoda. Z jednej strony temperatura nie spada już poniżej zera. Z drugiej strony natomiast nie jest jeszcze zbyt ciepło. Tym samym warunki pogodowe nie wpływają na obniżenie jakości materiałów budowlanych. Jeśli tylko mamy taką możliwość, zdecydowanie najlepiej wybrać wiosnę na wyposażenie naszego domu w osłony zewnętrzne.

 

Montaż w trakcie budowy

Ze względów estetycznych warto w miarę możliwości zaplanować zakup oraz montaż rolet zewnętrznych na wczesnym etapie budowy domu lub nawet już podczas wyboru projektu. Im wcześniej się tym zajmiemy, tym więcej uzyskamy korzyści.

Przede wszystkim unikniemy ingerencji w elewację oraz konstrukcję budynku. Wiąże się to w głównej mierze z kwestią ukrycia skrzynki w nadprożu. Istotna jest również konieczność dodatkowych nawierceń, przez które doprowadzimy okablowanie. Montaż w trakcie budowy zdecydowanie ułatwi te zadania. Nie narazimy się również na dodatkowe opłaty w przyszłości.

Bezkompromisową zaletą omawianego rozwiązania jest ukrycie skrzynki rolet we wnęce. Możemy ją z powodzeniem ocieplić i sprawić, aby była całkowicie niewidoczna. Dodatkowo umieszczenie skrzynki w nadprożu niesie ze sobą praktyczne korzyści. Po podniesieniu rolet, światło wpada do wnętrza domu przez pełną powierzchnię okna.

Decyzja podjęta na wczesnym etapie budowy domu znacznie zwiększa możliwości wyboru. Możemy zdecydować się na rolety, których skrzynkę całkowicie ukrywamy w elewacji budynku. Możemy również wybrać takie, których skrzynka widoczna jest na zewnątrz i stanowi dodatkowy element dekoracyjny.

 

Montaż w funkcjonalnym budynku

Nie zawsze mamy możliwość podjęcia decyzji o montażu rolet zewnętrznych na etapie budowy domu. Wpływają na to nie tylko zasoby finansowe, ale także predyspozycje. Być może zakupiliśmy gotowy dom lub odziedziczyliśmy budynek po rodzinie, który nie został w nie wyposażony. Na szczęście montaż osłon zewnętrznych jest również możliwy w istniejących budynkach.

W takiej sytuacji mamy do wyboru kilka rozwiązań, z czego każde z nich uzależnione jest od stopnia ingerencji w obecny stan budynku oraz nakładów finansowych, które musimy ponieść na prace wykończeniowe.

 

Rolety adaptacyjne

Najtańsze, najszybsze i najmniej inwazyjne rozwiązanie to rolety adaptacyjne. Nazywane są także elewacyjnymi lub natynkowymi. Stanowią wyjątkowo praktyczny system, który sprawdzi się niemal w każdym budynku. Najczęściej wybierane przez klientów, którzy poszukują osłon okiennych do budynków już istniejących. Ich niewątpliwą zaletą jest brak konieczności ingerencji w konstrukcję budynku, która mogłaby wpłynąć negatywnie na kondycję elewacji.

Rolety adaptacyjne montowane są na trzy odrębne sposoby:

1. Montaż do ramy okiennej. Zalety: brak ingerencji w konstrukcję budynku. Wady: przysłonięcie przez kasetę górnej części oszklenia, które powoduje zmniejszenie ilości światła, wpadającego do wnętrza domu.

2. Montaż na elewacji budynku. Zalety: skrzynka zamontowana nad otworem okiennym nie powoduje utraty ilości światła. Wady: konieczność wykonania nawierceń na elewacji.

3. Montaż na ścianie budynku. Zalety: ocieplenie nałożone dookoła skrzynki częściowo zakrywa jej objętość;  położenie kasety nie wpływa na ilość światła w pomieszczeniu. Wady: montaż możliwy przed etapem ocieplenia domu.

UWAGA: w przypadku montażu rolet adaptacyjnych na ścianie budynku wykonanie zalecane w sytuacji, gdy nie planujemy grubej warstwy ocieplenia.

Inwestycja w tego typu rolety nie wymusza na właścicielach domu specjalnych przygotowań pod montaż. Dla części klientów widoczność skrzynki z zewnątrz może stanowić wadę tego rozwiązania. Jednak ze względu na szeroki wybór zarówno kształtu, jak i koloru skrzynki, możliwe jest jej estetyczne dopasowanie do wyglądu całego budynku. Pełni ona w takim przypadku funkcję dodatkowego elementu dekoracyjnego.

 

Rolety podtynkowe

Większą elegancję oraz czystość architektoniczną zapewniają rolety podtynkowe. Montowane są one do wnęki w nadprożu. Dlatego długość i koszt takiego montażu zależy od stanu budynku. Im później się na nie zdecydujemy, tym większe nakłady finansowe musimy ponieść na prace wykończeniowe. Najlepiej uwzględnić ich obecność jeszcze przed etapem ocieplenia. Unikniemy wówczas konieczności skuwania tynku i ponownego jego nakładania. Wysiłek jest jednak wart fatygi. Dzięki nałożeniu elewacji na przednią część skrzynki, po przeprowadzonych pracach nie pozostaje żaden ślad.

 

Rolety nakładkowe

Jednym z rodzajów osłon zewnętrznych dostępnych na rynku są także rolety nakładkowe. Znajdziemy je również pod nazwą: rolety nadstawne lub naokienne. Skrzynkę rolety nakłada się na ramę okna lub drzwi. Do zewnętrznej części ramy okiennej przykręcane są prowadnice. Następnie cały zestaw montowany jest we wnęce okiennej.

To rozwiązanie sprawdza się w nowych lub remontowanych budynkach, które mają przed sobą etap montażu okien. Ich niewątpliwym atutem jest dyskretny oraz elegancki wygląd, wynikający ze specyfiki konstrukcji.

 

Konkluzja

Rolety zewnętrzne możemy tak naprawdę zamontować niemal w każdym budynku. Im wcześniej o tym pomyślimy, tym większa szansa na bardziej dyskretny i elegancki wygląd. Rolety podtynkowe to idealne rozwiązanie dla budynków dopiero powstających. Choć przy odpowiedniej ingerencji w elewację budynku, ich instalacja jest również możliwa w gotowych obiektach. Rolety adaptacyjne to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce zamontować osłony okienne bez dużej ingerencji w konstrukcję budynku. Natomiast rolety nakładkowe sprawdzą się w nowych obiektach przed etapem montażu okien lub w starych, gdy wymieniamy okna na nowe.

 ***

Firma NITUS specjalizuje się w produkcji bram segmentowych garażowych i przemysłowych. Jest także producentem stolarki aluminiowej, PVC i przeciwpożarowej, rolet zewnętrznych, moskitier oraz komórek lokatorskich. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Jurków (powiat brzeski, woj. małopolskie).

NITUS

www.nitus.pl    Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NITUS
http://www.nitus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »