Kultura, sztuka » Kultura

Roman Wilhelmi będzie miał pomnik

Roman Wilhelmi będzie miał pomnik
Zobacz więcej zdjęć »
Już po raz czwarty miłośnicy aktorstwa Romana Wilhelmiego spotkają się na ulicy Masztalarskiej pod Sceną na Piętrze w Poznaniu, gdzie na frontonie kamienicy wmurowana jest tablica poświęcona jego pamięci.

Dokładnie w 20 rocznicę śmierci wybitnego aktora i poznaniaka, 3 listopada, zostaną uroczyście złożone kwiaty pod tablicą.
 
 
Każdym dniom poświęconym temu znakomitemu poznaniakowi towarzyszą kolejne inicjatywy. Podczas pierwszych odsłonięto tablicę, a od czerwca tego roku skwer przy ulicy Masztalarskiej nosi jego imię. Ukonstytuował się też komitet społeczny budowy pomnika Romana Wilhelmiego. Na jego czele stanął senator Włodzimierz Łęcki, a w jego składzie znaleźli się m.in. Krystyna Łybacka, Grażyna Kulczyk, Beata Mitmańska, Lena Bretes, Solange Olszewska.
Projekt autorstwa artysty rzeźbiarza, Romana Kosmali zostanie po raz pierwszy publicznie pokazany właśnie 3 listopada.

- To było dla mnie ogromne wyzwanie - twierdzi Roman Kosmala. - Zawsze bardzo lubiłem Romana Wilhelmiego jako aktora, a jego rola w spektaklu „Dwoje na huśtawce" w Scenie na Pietrze to było prawdziwe mistrzostwo. Do tej pory pamiętam to przeżycie. Chciałem pokazać go mniej oficjalnie, stąd golf i podniesiony kołnierz płaszcza oraz lekki uśmiech na twarzy.
Teraz Fundacja sceny na piętrze Tespis zbiera pieniądze.
- Mamy nadzieje, że uroczyste odsłonięcie pomnika, który stanie na skwerze imienia wybitnego aktora odbędzie się za rok, 3 listopada - mówi prezes Fundacji scena na piętrze Tespis, Romuald Grząślewicz.
 
Tegoroczne święto Romana Wilhelmiego rozpocznie się o godz. 18. W Galerii Oko/Ucho otwarta zostanie wystawa „Dopóki w naszej pamięci", a na scenie będzie można zobaczyć przedstawienie poetycko muzyczny „My- ona i on" w wykonaniu uczniów V LO im. Klaudyny Potockiej. Wyświetlony zostanie także film w reżyserii Miry Sikorskiej, a w kinie „ Muza" obraz „Zaklęte rewiry". Gościem specjalny będzie przyjaciel Romana Wilhelmiego Henryk Talar, a już po raz czwarty ukaże się okolicznościowa jednodniówka „Goniec Sceny na Piętrze" poświęcony w całości Romanowi Wilhelmiemu.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

exPress Dziennikarska Agencja Usługowa
http://www.express-poznan.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »