Firma » Finanse
Różnice pomiędzy BIG a BIK
W trakcie zaciągania pożyczki w banku klienci (firmy i osoby prywatne) są sprawdzani pod kątem wiarygodności finansowej. Część informacji można pozyskać właśnie z BIK i BIG.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Czym jest BIK?
BIK gromadzi informacje dotyczące zobowiązań wobec banków i innych instytucji udzielających kredyty. Do BIK, w przeciwieństwie do BIG, nie trafiają tylko dłużnicy, ale wszyscy, którzy mieli lub mają w banku jakiekolwiek kredyty, linię debetową, kartę kredytową itd. Instytucję tę powołał Związek Banków Polskich, aby ułatwić kredytodawcom podejmowanie decyzji odnośnie udzielana pożyczek oraz w celu ograniczenia ryzyka przyznania kredytu osobom, które mogą mieć kłopot z jego spłatą. Każde opóźnienie w spłacie rat jest odnotowywane w BIK przez bank, co w przyszłości może utrudnić wzięcie kredytu w innym banku. Warto więc spłacać terminowo zadłużenia.
Czym jest BIG?
BIG to w Polsce aż trzy instytucje - Krajowy Rejestr Długów (KRD), InfoMonitor oraz Europejski Rejestr Informacji Finansowej (ERIF).
Tagi: krajowy rejestr długów opinie, krd, big
Gromadzą one wszystkie dane odnośnie przeterminowanych zadłużeń osób prywatnych i firm wobec operatorów sieci komórkowych, gazowni itd. Udostępniają je niektórym instytucjom np. bankom. BIG umożliwia również dostęp do bazy BIK i zasobów informacyjnych Związku Banków Polskich. Biuro Informacji Gospodarczej jest więc niejako pośrednikiem pomiędzy sektorem bankowym a pozostałymi sektorami gospodarki. Pozwala na weryfikację wiarygodności płatniczej kontrahentów i klientów oraz pomaga odzyskiwać zaległe należności. Do BIG może trafić konsument, który zalega z rachunkiem minimum 60 dni na kwotę wyższą niż 200 zł w momencie gdy minęło 30 dni od powiadomienia go o zamiarze zgłoszenia do rejestru. Zgłoszenia do BIG może dokonać wierzyciel - firma bądź osoba prywatna.
Nadesłał:
JoannaS
|
Komentarze (0)