Dom » Budownictwo

Rozwiązania BASF dla budownictwa pomagają podnosić wydajność energetyczną, trwałość i szybkość

Rozwiązania równoważą sukces ekonomiczny z ochroną środowiska i odpowiedzialnością społeczną

Wyzwaniem dla branży budowlanej na całym świecie jest zapewnienie ludziom dobrej jakości życia w coraz bardziej zurbanizowanym świecie, dbając jednocześnie o zasoby i efektywność kosztową. Według najnowszych prognoz, do 2030 roku liczebność ludzkiej populacji wzrośnie do około 8 miliardów. 60 procent ludzi będzie wtedy mieszkało w miastach, potrzebne są zatem nowe koncepcje dotyczące mieszkań i inwestycji budowlanych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jako wiodący dostawca surowców, preparatów i systemów dla budownictwa BASF opracowuje korzystne ekonomicznie i ekologicznie rozwiązania, które umożliwiają tworzenie nowoczesnych i zrównoważonych środowiskowo mieszkań i inwestycji budowlanych dzięki obniżaniu zużycia energii, wydłużeniu spodziewanego czasu eksploatacji budynków i przyspieszaniu procesu budowania.

Nowe budowy, remonty i wykończenia — chemia budowlana odgrywa ważną rolę w niemal wszystkich projektach budowlanych. BASF oferuje najszerszy asortyment materiałów budowlanych wykorzystywanych bezpośrednio na placach budowy lub stanowiących składniki innych produktów. Firma działa zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Zapewnia nowatorskie i niezawodne rozwiązania dla oszczędnych energetycznie budynków, które można dostosowywać do różnorodnych praktyk architektonicznych.

 

Podnoszenie wydajności energetycznej

 

Rosnący popyt na produkty przyjazne dla środowiska oraz zapewniające obniżenie kosztów energii daje szereg możliwości zastosowania produktów i systemów ociepleniowych i izolacyjnych. Innowacyjne izolacje z pianki polistyrenowej BASF (spienionej — EPS i twardej — XPS), pianki poliuretanowej (PU) i płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym oraz systemy elewacyjne i wykończeniowe (EIFS) można stosować na ścianach, dachach sufitach, posadzkach i w piwnicach. Produkty te spełniają różnorodne potrzeby związane z pracami budowlanymi, pomagają ograniczać zużycie energii i zmniejszać jej koszty, podnoszą ogólny komfort, a także pozwalają na szybsze budowanie bez jakichkolwiek ograniczeń dotyczących projektowania czy zastosowania określonych stylów architektonicznych. Ponadto, twarde pianki poliuretanowe stosuje się jako rdzeń płyt wielowarstwowych z okładziną metalową, na przykład jako elementy elewacji i dachu w chłodniach i magazynach. Ponadto twarde pianki są także materiałem preferowanym do wykonywania izolacji instalacji ogrzewania lub chłodzenia.

Oszczędność energetyczna oznacza wydajność. Badanie symulacyjne przeprowadzone przez Instytut Passivhaus w Darmstadt (Niemcy) wykazało, że panele wykonane z tworzywa Neopor®, opracowanego przez BASF nowatorskiego spienionego polistyrenu (EPS) zawierającego składniki pochłaniające promieniowanie podczerwone, mogą znacząco obniżyć zużycie energii wykorzystywanej do chłodzenia domów w strefie klimatu ciepłego i wilgotnego. Instytut ustalił, że — w zależności od grubości zastosowanych paneli izolacyjnych — zużycie energii na chłodzenie budynków można ograniczyć nawet o 40 procent w Singapurze i o 48 procent w indyjskim Bombaju. Srebrnoszare tworzywo Neopor® zapewnia nawet o 20 procent lepszą sprawność izolacyjną w porównaniu do standardowego spienionego polistyrenu (EPS). Dzięki temu panele mogą być lżejsze i cieńsze, a jednocześnie zapewniać tę samą jakość izolacji.

Inne pianki BASF, takie jak Basotect®, można wykorzystywać do izolowania systemów słonecznych od paneli czy kotłów grzejnych albo do wygłuszania szumu i odgłosów w budynkach o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych.

Podnoszenie trwałości

 

BASF umożliwia podnoszenie trwałości betonu przy obniżeniu skutków ekologicznych. Dodatki do betonu stosuje się do wszystkich rodzajów betonu: od betonu gotowego po beton prefabrykowany i gotowe produkty wykonane z betonu. Szeroki asortyment dodatków BASF zapewnia zachowanie jakości betonu podczas transportu, łatwiejsze i wydajniejsze przetwarzanie dzięki jego płynności, właściwości wiązania i twardnienia betonu, a w przypadku gotowych produktów betonowych — wysoką wytrzymałość i długi okres eksploatacji.

Budowle z betonu są narażone na trudne warunki środowiskowe. Z czasem poważnym zagrożeniem dla przydatności budynku staje się korozja. Oparte na cemencie i żywicach preparaty BASF do naprawy betonu zapewniają długotrwałą ochronę betonu i zwiększają trwałość konstrukcji betonowych.

Przemysłowe i dekoracyjne systemy posadzkowe obejmują zarówno posadzki o wysokiej odporności na działanie środków chemicznych, uderzenia i zużycie, jak i posadzki o najwyższych walorach estetycznych do zastosowań architektonicznych. Doskonałe do szkół, sal operacyjnych, parkingów czy zakładów produkcji spożywczej posadzki BASF podnoszą trwałość, poprawiają klimat pomieszczeń, spełniają wymagania higieniczne i ograniczają koszty utrzymania.

Przyspieszenie procesu budowy

Chemia przyspiesza budowanie i to zarówno budynków handlowych i mieszkaniowych, jak i projektów infrastrukturalnych. Natryskiwana powłoka uszczelniająca BASF, dzięki szybkiemu czasowi wiązania i braku konieczności korzystania z wyspecjalizowanych pracowników, zapewnia wyższą wydajność i szybszy zwrot z inwestycji dla właścicieli i wykonawców projektów. Przy naprawach i remontach budowlanych zastosowanie szybkich rozwiązań BASF do naprawy betonu pozwala na szybki powrót do eksploatacji.

Inteligentne technologie dodatków nie tylko umożliwiają szybsze nakładanie betonu, ale pomagają także w sprawniejszej realizacji konstrukcji betonowych. Firma BASF opracowała preparat przyspieszający twardnienie betonu dzięki nanotechnologii. Składa się on z wytwarzanych syntetycznie kryształów zaszczepiających w formie płynnej, które zwiększają właściwości twardniejące mieszanki betonowej, a ponadto podnoszą jakość utwardzonego betonu.

Troska o ochronę środowiska

Działalność firmy BASF w segmencie powłok architektonicznych koncentruje się na podnoszeniu wydajności ekologicznej w celu promowania zrównoważonego rozwoju w branży powłok budowlanych. BASF oferuje farby dekoracyjne do zastosowań elewacyjnych i wewnętrznych, a także systemy ociepleń zewnętrznych. Produkowane przez firmę farby dyspersyjne oparte na roztworach wodnych nie zawierają rozpuszczalników i lotnych związków organicznych (LZO), więc ich negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzkie jest ograniczony do minimum.

Na drodze do zrównoważonej przyszłości

Firma BASF jest zaangażowana w opracowywanie produktów i procesów, które podnoszą nie tylko bezpieczeństwo projektów budowlanych, ale także ich opłacalność, wydajność i ekologiczność. W tym celu firma BASF inwestuje ponad jedną trzecią swojego budżetu badawczego w takie dziedziny jak wydajność energetyczna, ochrona klimatu, zachowanie zasobów i odnawialność surowców.

Zaangażowanie firmy odzwierciedlają także projekty współpracy, w które angażuje się w sektorze budownictwa. BASF jest na przykład partnerem strategicznym budowy Masdar City. Nowy tunel Gotarda — najdłuższy tunel świata — będzie bezpieczniejszy dzięki dodatkom BASF do zapraw i betonu poprawiającym ich właściwości ognioodporne. Do budowy najwyższej wieży Burdż Chalifa firma BASF opracowała natomiast specjalną mieszankę betonową, którą można pompować do wysokości 600 metrów bez ryzyka rozwarstwienia, co znacznie przyspiesza proces konstrukcyjny i wydłuża spodziewany okres eksploatacji budynku.

Informacje dla dziennikarzy:

Ogólne informacje na temat działalności firmy BASF w budownictwie można znaleźć tu: http://www.basf.com/group/corporate/en/about-basf/solutions-for-global-challenges/housing-construction?mid=1

 

Zdjęcia dla prasy są dostępne tu: www.basf.com/pressphoto-database pod hasłem „budownictwo”.


Filmy i materiały wideo na temat budownictwa można pobrać z naszego serwisu telewizyjnego:

http://www.tvservice.basf.com/en/

 

Dodatkowe informacje na temat wydajności energetycznej budynków znajdują się tu:

www.energyefficiency.basf.com

Zapraszamy do śledzenia nas na portalach Facebook, Twitter, YouTube, Flickr, Slideshare i LinkedIn.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nina.biadun@triplepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »