Technologie » Komputery
Rozwiązania software’owe odpowiedzią na potrzeby OZE
O tym, dlaczego wdrożenie IT w inwestycjach OZE to konieczność, opowiada Codibly, które od ponad 11 lat dostarcza rozwiązania software’owe m.in. dla energetyki.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Transformacja energetyczna to wyzwanie software’owe
Transformacja energetyczna to niewątpliwie jeden z ważniejszych tematów dla branży energetycznej. Poruszany podczas najistotniejszych wydarzeń klimatycznych – w tym światowej konferencji COP26, jest też jednym z głównych wątków w dyskusji nad unijnym pakietem aktów prawnych „Fit for 55”. Działania w kierunku neutralności klimatycznej podejmowane przez państwa na całym świecie mają przełożyć się na zrównoważony wzrost gospodarczy, zmniejszenie zużycia paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii, a także przejście na elektromobilność.
– Transformacja energetyczna stała się wyzwaniem software’owym, w którym chodzi o umiejętne zintegrowanie różnych zasobów energetycznych w jedną pulę mocy, by następnie inteligentnie nimi zarządzać i prognozować w czasie rzeczywistym. Pomocne w tym zakresie jest również dedykowane oprogramowanie, które wraz z nowymi technologiami tj. zaawansowana analityka, internet rzeczy, rozwiązania chmurowe czy sztuczna inteligencja, wspiera proces przejścia na zieloną energię. Zoptymalizowany software sprawia, że systemy energetyczne są bardziej elastyczne, niezawodne i wydajne – mówi Bartosz Majewski, CEO Codibly.
Wspierając systemy oparte na odnawialnych źródłach energii, nowe technologie są w stanie nie tylko znacząco obniżyć emisję CO2 z sektora energetycznego, ale i wpłynąć na poprawne działanie całego systemu. Zoptymalizowane oprogramowanie, za pomocą jednej aplikacji czy platformy, łączy rozproszone źródła energii np. farmy solarne, wiatrowe czy stacje ładowania, optymalizując ich działanie. W ten sposób możliwe jest bieżące monitorowanie działania nawet najbardziej oddalonych od siebie punktów i wykrywanie anomalii na bardzo wczesnym etapie, a więc zanim dojdzie do kosztownych awarii. Oprogramowanie do zarządzania siecią OZE jest w stanie niezawodnie przetworzyć ogromną ilość danych, jednocześnie zapewniając ich bezpieczeństwo. Pozwala też kontrolować rentowność systemu OZE, co jest równie istotne w inwestycjach energetycznych.
Energetyka prosumencka
W ostatnich latach zmieniło się społeczne postrzeganie energetyki, jej wpływu na klimat i problemów z nią związanych, m.in. ze względu na ciągły wzrost cen energii. Użytkownicy zaczęli jeszcze baczniej przyglądać się swoim licznikom, monitorować bieżące zużycie i szukać alternatywnych rozwiązań. Na znaczeniu zaczęły zyskiwać odnawialne źródła energii. Polacy dostrzegli bowiem, że w OZE tkwi wielki potencjał. Te niczym nieograniczone zasoby przekładają się nie tylko na czyste powietrze, ale i spore oszczędności. Według Urzędu Regulacji Energetyki w Polsce na koniec 2020 roku moc zainstalowana wszystkich odnawialnych źródeł energii w systemie elektroenergetycznym wynosiła prawie 10 GW, z czego w małych instalacjach ponad 183 MW.
Przy znaczącym wzroście liczby prosumentów (producentów i odbiorców energii) niezbędne stało się odpowiednie zaplecze technologiczne, które umożliwiło połączenie wszystkich elementów nowopowstałego systemu tak, aby dało się sprawnie zarządzać siecią oraz ją optymalizować. – To główne funkcje software’u wykorzystywanego do sieci prosumenckich. Mając odpowiedni system, można pójść o krok dalej i wprowadzić na przykład tokenizację energii pochodzącej z mikroinstalacji, umożliwiając jej przekazywanie i odbieranie w dowolnym miejscu. Użytkownicy mogliby zarządzać wyprodukowaną energią we własnej instalacji fotowoltaicznej, zaś jej nadwyżki odkładać w formie tokenów – tłumaczy Mariusz Kraj, dyrektor ds. innowacji w Codibly. – Technologia blockchain z kolei dedykowana jest do opracowania aplikacji mobilnej dla właścicieli domowych instalacji PV. W ten sposób możliwe jest bieżące weryfikowanie umów oraz faktur, monitorowanie produkcji energii na instalacjach fotowoltaicznych, a w najbliższej przyszłości również̇ zarządzanie jej dystrybucją – dodaje.
Codibly dostarcza rozwiązania software’owe dla energii odnawialnej
Firma technologiczna Codibly już kilka lat temu stworzyła innowacyjne rozwiązanie dla branży OZE. Jako jedna z nielicznych software house’ów podjęła wyzwanie opracowania platformy do inteligentnego zarządzania popytem i podażą energii elektrycznej dla firmy z Wielkiej Brytanii. Dzięki niej udało się zredukować deficyt mocy w systemie energetycznym, jednocześnie go optymalizując. Zdobywane przez lata na rynkach zagranicznych know-how pozwolą firmie odpowiedzieć na aktualne potrzeby polskiego rynku energetycznego, w którym OZE dopiero powoli zaczyna stawać się istotną częścią. Jak wynika z rankingu EY Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI), obejmującego 40 państw najbardziej atrakcyjnych dla energetyki odnawialnej pod względem inwestycji i rozwoju technologii – Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla inwestycji w sektor OZE (22 miejsce w rankingu) i jest gospodarczym liderem regionu pod względem rozwoju tego segmentu.
– Nasze oprogramowanie wspiera przedsiębiorstwa w obszarach mikroinstalacji i farm solarnych, magazynów energii oraz elektromobilności – od zarządzania ładowarkami, poprzez budowę aplikacji klienckich dla kierowców – tłumaczy Bartosz Majewski. – Wdrażamy także nasze autorskie projekty - mikroserwisy, dostarczając dane i raporty, które mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej. Ponadto pomagają one w rozwoju nauki związanej z technologiami odnawialnych źródeł energii oraz dostarczają wiedzy do integracji i optymalizacji systemów energetycznych – podkreśla.
W minionym roku Codbily nawiązała kilka kluczowych partnerstw technologicznych z liderami branży energetycznej zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. W 2021 roku rozpoczęła współpracę m.in. z czołową polską firmą z branży energii odnawialnej. Zrealizowała projekty dla 40 klientów z całego świata, z czego prawie połowę dla branży energetycznej. Pod względem finansowym Codibly zakończyło rok z przychodem niemal dwukrotnie wyższym niż w roku 2020. Na 2022 r. software house stawia sobie za cel opracowanie produktów technologicznych dla branży energetycznej, dostarczających jeszcze większą wartość do ekosystemu OZE, wykorzystując do tego różnorodne technologie m.in. Java, Python, PHP, JS.
Transformacja energetyczna to trudny, aczkolwiek konieczny krok w kierunku ochrony środowiska oraz zapewnienia gwarancji czystego powietrza. Inteligentne rozwiązania IT w OZE są w tym zakresie niezbędne, ponieważ zapewniają stabilność dostaw, optymalizację i bezpieczeństwo produkcji w systemach energetycznych.
Nadesłał:
more communications agency
|
Komentarze (0)