Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Ruszczyk kolczasty - "cudowne zioło" na lekkie nogi

Ruszczyk kolczasty jest rośliną, której właściwości zdrowotne opisywane były już w starożytności. Obecnie zdobywa on coraz większą popularność w farmacji, wchodząc w skład produktów działających na naczynia żylne.

Ruszczyk kolczasty (łac. Ruscus aculeatus) nazywany jest różnorodnie. W Anglii np. znany jest jako Butcher’s broom (miotła rzeźnika). Określenie to wiąże się z tradycyjnym zastosowaniem gałązek tej rośliny. Były one zbierane i przeznaczane na miotły dla rzeźników, którzy sprzątali nimi swoje miejsca pracy. Używano ich również do czyszczenia kominów. W Polsce ruszczyk kolczasty zwany jest myszopłochem, a we Włoszech – żądłem na myszy. Obie nazwy również związane są z historycznym przeznaczeniem tego krzewu. Mianowicie gałązki ruszczyka ułożone lub zawieszone pomiędzy kawałkami mięsa miały za zadanie odstraszać od niego myszy i szczury.

Myszopłoch pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie rośnie w Europie, Azji, Afryce Północnej czy niektórych stanach USA. Jego młode pędy wyglądają podobnie do szparagów i są jadalne. Ale prawdziwym bogactwem ruszczyka kolczastego są podziemne kłącza, które zbiera się późną jesienią. One właśnie wykazują działanie prozdrowotne.

Korzyści ze stosowania ruszczyka kolczastego doceniali już starożytni „ojcowie medycyny”. Grecki przyrodnik i filozof Teofrast (371 p.n.e. – 287 p.n.e.) nazywał go „cudownym ziołem”.Twierdził, że po jego zastosowaniu „kaleka wstał i zaczął chodzić”.Pliniusz Starszy (23 n.e. – 79 n.e.), rzymski uczony i autor traktatów na temat właściwości ziół, pisał że po zażyciu sproszkowanego kłącza ruszczyka „obrzęki stają się znowu płaskie”. Natomiast Dioscorides (40 n.e. – 90 n.e.) zalecał go jako środek przeczyszczający i moczopędny.W średniowieczu myszopłoch był używany jako pokarm. W tym czasie wykorzystywana była też jego moc niesienia ulgi w przypadkach uczucia ciężkości w nogach. Stosowano go również przy żółtaczce, kamieniach żółciowych lub nerkowych, żylakach czy hemoroidach.

Obecnie wiadomo, że ekstrakt z kłącza ruszczyka kolczastego zawiera wiele substancji z grupy saponin i flawonoidów. Powodują one zwiększenie napięcia ściany i zastawek żylnych, zwiększają także ich elastyczność oraz sprawność działania. Wyciąg wykazuje także działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest również dobrze tolerowany. Dlatego coraz częściej stosuje się go w farmacji jako składnik produktów flebotropowych, czyli działających na naczynie żylne. Zawiera go np. preparat Cyclovena LEK-AM. Jest on przeznaczony dla osób ze skłonnością do obrzęków, odczucia ciężkości nóg, nocnych skurczów mięśni, bólu nóg, pojawiania się „pajączków” i żylaków.

 

Cyclovena LEK-AM przynosi ulgę i uczucie lekkości nóg, wspiera krążenie żylne oraz pomaga zmniejszyć obrzęk. Zawiera wyciąg z ruszczyka kolczastego, hesperydynę i kwas L-askorbinowy (witaminę C). Jako produkt zawierający składniki pochodzenia roślinnego Cyclovena jest dobrze tolerowana. Cena za jedno opakowanie suplementu diety Cyclovena (30 kapsułek) wynosi ok. 15 zł. Od maja na rynku dostępna jest także Cyclovena LEK-AM w opakowaniu zawierającym 60 kapsułek w cenie 19,90 zł. Więcej informacji na www.cyclovena.pl

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Fast Cut Group Sp. Z o.o.

Komentarze (2)

  • avatar
    ~KRYSTYNA 2017-03-21 21:02:18

    Stosowałam na plamy żylakowe.zniknęły po miesiącu stosowania.

  • avatar
    ~dagmarix 2016-12-02 13:34:49

    hm, ciekawe, może spróbuje! jestem zdecydowaną zwolenniczką naturalnych rozwiązań i leków ;) na www.naturo.pl mają bardzo duży wybór herbat ziołowych także polecam jak ktos szuka dobrego eko sklepu :)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 103646 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )