Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Rutyna rutyną w leczeniu skóry naczynkowej

Rutyna rutyną w leczeniu skóry naczynkowej
Zobacz więcej zdjęć »
Problem skóry naczynkowej dotyka głównie kobiet. Odpowiadają za to hormony żeńskie – estrogeny, ponieważ naczynka włosowate rozszerzają się pod ich wpływem1. Pomimo, że jest to przede wszystkim problem estetyczny, to jednak nie wolno go lekceważyć, gdyż zły wygląd skóry może negatywnie odbijać się na naszym samopoczuciu, a tym samym wpływać na samoocenę.

Dodatkowo skóra naczynkowa może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych, takich jak schorzenia przewodu pokarmowego lub nadciśnienie tętnicze.

Skóra naczynkowa – etiologia
Na pojawienie się sieci drobnych, czerwonych naczynek na skórze twarzy ma wpływ wiele czynników. Głównym z nich są wymienione powyżej estrogeny. Inne to między innymi menopauza, nadwrażliwa skóra, zaburzenia krążenia czy nadciśnienie tętnicze. Również czynniki zewnętrzne odgrywają znaczącą rolę w pojawianiu się naczynek – emocje, zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury otoczenia (solarium, opalanie, sauna, mróz i wiatr), a także duże różnice temperatur, którym jest poddawana skóra twarzy. 

Pielęgnacja i leczenie
Pierwszym elementem pielęgnacji skóry naczynkowej jest pielęgnacja zewnętrzna – używanie odpowiednich kosmetyków, ochrona przed nadmierną ekspozycją na słońce oraz stosowanie właściwych kremów ochronnych podczas zimy. 

Drugim – bardzo istotnym elementem – jest wparcie organizmu od wewnątrz. Jednym ze związków, który jest stosowany w celu zmniejszenia kruchości naczyń włosowatych jest rutyna1. Rutyna to powszechnie występujące flawonoidy pochodzenia roślinnego znane w medycynie od połowy XIX wieku, pozyskiwane między innymi z ziela ruty zwyczajnej czy ziela gryki. Rutyna, razem z witaminą C, jest stosowana głównie w preparatach wzmacniających odporność oraz leczących pierwsze objawy przeziębienia. 

Jak działa rutyna
Rutyna (nazywana również rutozydem) wykazuje działanie ochronne na naczynia krwionośne oraz właściwości przeciwutleniające. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, wzmacnia je i działa przeciwobrzękowo. Poprawia stan napięcia ścian naczyń żylnych i przepływ krwi. Wykazuje także działanie przeciwzapalne. Jako antyoksydant, rutyna minimalizuje szkodliwy wpływ wolnych rodników oraz ogranicza utlenianie witaminy C przedłużając jej działanie. Dodatkowo rutyna wpływa na zwiększenie wchłaniania zawartej w preparacie witaminy C2. 

Cerutin – dobre źródło rutyny
Cerutin to preparat o skojarzonym działaniu rutyny i witaminy C (jedna tabletka powlekana zawiera 100 mg kwasu askorbinowego i 25 mg rutozydu trójwodnego). Oba składniki zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, wzmacniając ich ściany. Rutyna przedłuża działanie witaminy C, opóźniając jej utlenianie. Po Cerutin warto sięgnąć, gdy mamy problemy z puchnącymi nogami, pajączkami,      a przede wszystkim – z cerą naczynkową. 

Cerutin jest dostępny w aptekach bez recepty, w cenie 10,70 złotych za opakowanie zawierające 125 tabletek.1. United States National Library of Medicine; https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/5280805
2. Medycyna Praktyczna, baza leków, Cerutin; https://bazalekow.mp.pl/lek/63593,Cerutin-tabletki-powlekaneRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agencja PR
http://agencjapr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »