Dom » Wnętrza

Saunę można zbudować samemu cz.II

Saunę można zbudować samemu cz.II
Zobacz więcej zdjęć »
Ten artykuł przekaże podstawowe wskazówki przy planowaniu i budowie sauny. Pozwoli nam wybrać prawidłową lokalizację , dobrać odpowiednie materiały sauny i wybrać dogodny dla nas typ sauny.

Budowanie ścian
  Podczas budowania ścian dla sauny na zewnątrz budynku najpierw budujemy filary nośne i do nich doczepiamy np. drewniane obicia pomiędzy obiciami powinniśmy umieścić maty ocieplające  oraz folię przeciwwilgociową aby zachować parę produkowana w środku . Dobrze jest wykonać zamykane otwory wentylacyjne które umożliwią wentylację sauny po zakończeniu saunowania. Przy budowie sauny wewnątrz budynki musimy zadbać przede wszystkim o zabezpieczenie przeciwwilgociowe na ścianach, suficie i podłodze. Bardzo ważne są otwory wentylacyjne które po zakończeniu korzystaniu z sauny szybko odprowadzą wilgoć.
 
Okablowanie sauny 
   Sterowanie i okablowanie
         Aby wykonać instalację elektryczna do zasilania sauny , sterowania termostatem , oświetlenia najlepiej zaprosić elektryka. Kable, załączniki, oświetlenie musza być odporne na wilgoć i temperaturę która może dochodzić do 90 C. Wszelkie konsole urządzeń sterujących zaleca się zainstalować na zewnątrz sauny aby był do nich swobodny dostęp
   Foliowa izolacja przeciwilgoci
        Po zainstalowaniu okablowania , przed położeniem warstwy wewnętrznej należy zamontować folie aluminiową odbijającą ciepło do wewnątrz sauny  , najlepiej powlekana folią PCV wzmacniająca i przeciwwilgociową. Jest wo wysokospecjalistyczna folia i najprawdopodobniej trzeba ja będzie kupić od dostawcy sauny.
   Izolacja cieplna sauny
         Sauny najlepiej izolować matami izolacyjnymi z włókna szklanego o grubości co najmniej 30 cm . O połowę  cieńsza może być warstwa izolacji dla sauny wewnątrz budynku. Maty izolacyjne można układać w dwóch krzyżujących się warstwach.
         
Drzwi i okna
  Wielkość drzwi do sauny
     Drzwi do sauny nie powinny być większe niż 60mm x 180mm , aby zminimalizować straty ciepła utracone podczas otwierania drzwi. Powinny posiadać uchwyt do otwierania wykonany z drewna jak również same drzwi aby uniknąć poparzenia. Powinny posiadać okno aby w przypadku zasłabnięcia osoby wewnątrz sauny można było szubko interweniować. Trzeba pamiętać o szkodliwym wpływie pary na drewniane drzwi które podlegają wypaczeniu co należy uwzględnić przy doborze  drewna.
  Okna w saunie
   Zainstalowane w ścianach okna powinny być wykonane ze szkła pojedynczego  hartowanego . Należy unikać okien zespolonych ponieważ mogą od wilgoci zachodzić mgłą. Montowane w ścianę okno powinno być zamontowane z dużym luzem aby nie pękał pod wpływem rozszerzającego się pod wpływem wilgoci i ciepła drewna. 
   
Budowanie wyłożenia ścian wewnątrz sauny
  Wyłożenie wewnętrzne sauny
   Jako materiał drewniany należy stosować listwy z piórem o wymiarach 2,5cm x 12cm wykonanych najlepiej z drzewa cedrowego które posiadając dużo olejków jest mocno odporne na  wilgoć. Do mocowania desek do konstrukcji nośnej należy stosować gwoździe o miedziana ,ocynkowane lub miedziowane które są odporne na wilgoć. Przybijać należy pióro listwy aby kolejna listwa zasłoniła gwóźdź.
  Montaż listew w poziomie
   Montaż listew wewnętrznych sauny w poziomie jest o wiele prostsze . Taki sposób montażu daje optyczne powiększenie i tak już małej przestrzeni sauny. Idzie za tym również lepsze uszczelnienie połączenia pióro-wpust. Listwy powinny być koloru jasnego i możliwie nie nasączane preparatami chemicznymi których zapach może się uwalniać pod wpływem temperatury. Naturalne nie impregnowane drewno samoistnie uwalnia aromat  co stwarza w saunie miłą atmosferę.

Budowa ściany zewnętrznej.
   Tutaj istnieje duża swoboda w wykonywaniu ściany zewnętrznej. Może ona być wykonana z impregnowanego drewna lub barwionego. Może ona być wykonana z cegły lub kamienia co nada saunie naturalny wygląd. Pokryta może być gontem lub dachówka ceramiczną.
 Wykonanie ławek
    Po wykonaniu konstrukcji sauny przyszedł czas na wykonanie ławek. Materiał ławki powinien być wykonany z grubych desek najlepiej cedrowych o przekroju 5cm x 5cm, 5cm x 7cm ,lub 5cm x 10 cm które będą mocowane od spodu aby metalowe gwoździe czy wkręty nie uszkodziły nam ciała. Ławki można umieszczać na dwóch poziomach aby móc przebywać w niższej i wyższej temperaturze. Mniejsze sauny maja ławki tylko na jednej ścianie , większe w kształcie litery L wzdłuż dwóch sąsiadujących ścian. 
  Rozmiary  ławek
  Ławki powinny być umieszczane na tej ścianie która umożliwić wyciągniecie nóg. Siedzisko powinno być wykonane z desek które montujemy od siebie w odległości 1 do 1,5 cm aby umożliwić przez ławkę cyrkulację powietrza. Niższe ławki powinny być zainstalowane ok 45 cm nad podłogą a górna ok 120 cm od sufitu aby zapewnić odpowiednia przestrzeń dla głowy.Ławki powinny być głębokie na ok 50 cm aby zapewnić komfort siedzącemu. Dolna ławka musi być solidnie utwierdzona do podłoża ponieważ spełnia role nie tylko jako siedzisko ale również służy jako stopień dla ławki górnej.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Asmar :: Sprzedaż sauny, budowa basenów,budowa grot solnych, sprzedaż akcesoriów do aromaterpi
http://www.asmar.info.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »