Dom » Wnętrza

Ściana z charakterem

Ściana z charakterem
Zobacz więcej zdjęć »
Atmosferę wnętrza tworzą nie tylko meble i dodatki, ale również, a nawet przede wszystkim wykończenie ścian. Dzięki wskazówkom eksperta Nobiles, uzyskanie oryginalnego efektu znajdzie się w zasięgu każdego pędzla.

Pomysłowo wykończone ściany pozwalają nie tylko nadać wnętrzu indywidualny charakter, ale nawet optycznie zmieniać jego wielkość. Tworzenie ciekawych, kolorystycznych kompozycji lub efektu faktury czy nanoszenie akcentów w postaci stempli i dekorów, to zadania, które przy odrobinie inwencji, z pomocą eksperta Nobiles możemy wykonać samodzielnie.

 

Ściana lubi kolor
Zestawienie kilku barw to najprostszy sposób stworzenia oryginalnego efektu wykończenia. „Dobierając kolory farb musimy pamiętać o tym, że barwy oddziałują zarówno na wygląd oraz charakter wnętrza, jak i na nasze samopoczucie. Dlatego ich kompozycja nie powinna być przypadkowa” – mówi Remigiusz Traczyk, ekspert Nobiles. „W niewielkich pomieszczeniach ciemne odcienie – takie jak zima burzowa, czy jesień borowikowa z palety farb Pory Roku – powinny stanowić jedynie urozmaicający akcent np. na wybranej ścianie lub we wnęce. Dzięki temu unikniemy przytłoczenia wnętrza, jednocześnie dodając mu ożywczego wyrazu” – dodaje Traczyk. W salonach i jadalniach dobrze sprawdzają się bardzo modne w tym sezonie kontrastujące zestawienia czerwonego z zielonym. Ściany sypialni lepiej czują się w błękitnej górskiej zimie ocieplonej żółtawym latem słomkowym. Szczególnie w niskich pomieszczeniach sufit najlepiej pomalować białą matową farbą Super Akryl, a jeżeli decydujemy się na kolor powinniśmy wybrać farbę o kilka tonów jaśniejszą od tej, którą pomalowaliśmy ściany. „Aby optycznie podnieść sufit, na styku ze ścianą warto – przy użyciu taśmy malarskiej – pozostawić kilkucentymetrowy pasek, w tym samym co sufit kolorze – radzi Remigiusz Traczyk”. 

Wzorem malowana
Efektem coraz częściej zdobiącym ściany są kolorowe wzory i ornamenty. „Przy pomocy dostępnych w sklepach szablonów, właściwie każdy może stworzyć kwiatowy dekor” – przekonuje ekspert Nobiles. Intensywny wzór np. w kolorze wiosny szczypiorkowej, czy jesieni jarzębinowej na pastelowej, o kilka tonów jaśniejszej ścianie, pozwala stworzyć efektowne wykończenie komponujące się np. ze wzorem kanapy lub dywanu. Podobizny bohaterów kreskówek to natomiast doskonały pomysł na ożywienie dziecięcej sypialni. „Do wykonania tego typu wzorów, poza odpowiednim kolorem farby Nobiles Pory Roku i szablonem, potrzebujemy specjalnego, płasko ściętego pędzla lub gąbki. Farbę nalewamy np. na plastikowy talerzyk, a maczany w niej pędzel, przed przyłożeniem do ściany, ocieramy z nadmiaru farby. Malowanie rozpoczynamy od największych elementów, przechodząc następnie do drobniejszych” – radzi Traczyk. Innym pomysłem na ciekawą aranżację ściany jest odciskanie na niej wzorów przy użyciu stempli. „Do ich wykonania możemy użyć zarówno stempli zakupionych w sklepie, jak i zmoczonej w farbie gąbki lub zrolowanego papieru” – dodaje ekspert Nobiles. W każdym przypadku prace powinniśmy rozpocząć od dokładnego zaplanowania miejsca, w którym umieścimy wzór oraz zabezpieczenia powierzchni sąsiadujących przy pomocy folii i taśmy malarskiej.

Niecodzienna faktura
Jeżeli chcemy, aby ścianę zdobiło coś więcej niż kolor i dekor, możemy połączyć siłę tych dwóch elementów tworząc wzór imitujący niejednolitą fakturę tynku. „Wykorzystując zaskakująco proste i przystępne sposoby możemy uzyskać naprawdę imponujący efekt. Prace rozpoczynamy od nałożenia wałkiem farby, która będzie stanowić podkład. Jeżeli chcemy uzyskać efekt „ton w ton”, zwinięty kawałek materiału rolujemy po ścianie, zanim emalia wyschnie. Materiał ściągnie część emulsji tworząc wrażenie nierównej struktury. Chcąc osiągnąć bardziej kontrastowy rezultat np. brązu z pomarańczowym, po wyschnięciu emulsji stanowiącej warstwę bazową np. jesieni borowikowej, przy pomocy kawałka materiału nasączonego farbą w drugim kolorze - jesieni morelowej - metodą rolowania uzyskujemy efekt faktury.”

Tworzenie oryginalnych efektów na ścianie nie wymaga specjalistycznych narzędzi, ani wynajęcia profesjonalisty. Wystarczy ciekawa koncepcja, odpowiednio dobrane kolory z palety Nobiles Pory Roku i każda ściana nabierze wyjątkowego charakteru.

Informacje o produktach:

  • Nobiles Super Akryl to akrylowa farba do malowania ścian i sufitów w nowoczesnym opakowaniu „1-2-3 otwórz i maluj”, które ułatwia malowanie.
  • Wykończenie: matowe
  • Kolor: biały
  • Wydajność: do 14m2 / 1 litr
  • Pojemność i sugerowana cena detaliczna: 1l – 10,40 zł, 3l – 27,20 zł, 5l – 43,40 zł, 10l – 77,30 zł 

  • Nobiles Pory Roku to kolekcja lateksowych farb przeznaczonych do dekoracyjnego malowania ścian w gamach kolorystycznych nawiązujących do pór roku.
  • Wykończenie: matowe
  • Kolory: 32
  • Wydajność: do 10m2 / 1 litr
  • Pojemność i sugerowana cena detaliczna: 2,5l - 41,40 zł, 5l - 76,60 zł


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 7 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »