Zdrowie » Uroda
Siła NNKT – kilka słów o niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych
Zobacz więcej zdjęć » |
By dobrze czuć się we własnym ciele wykupujemy karnety na siłownie i przechodzimy na diety. Przygotowując nowe menu popełniamy jednak szereg błędów, jak choćby całkowita eliminacja tłuszczy z potraw. Jak zatem rozsądnie skomponować codzienne menu? O przepisie na idealną dietę opowiada specjalista psychodietetyki Kamila Koziara-Głośna.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przyjaciel zdrowia
Słowo „tłuszcz” w wielu przypadkach nie wywołuje pozytywnych odczuć, gdyż kojarzy nam się głównie z otyłością i złymi nawykami żywieniowymi. Jednak, czy wyeliminowanie tego składnika z codziennego menu przyniesie pozytywne rezultaty? Tłuszcz to wartościowy element odżywczy, który spełnia istotne role w metabolizmie organizmu. Jego zapasy gromadzone w ciele człowieka chronią narządy wewnętrzne, a niektóre niezbędne kwasy tłuszczowe biorą udział w produkcji hormonów, budują skórę, pozytywnie wpływają też na funkcjonowanie układu nerwowego. Oczywiście nie wszystkie tłuszcze są wskazane. Powinno się ograniczyć spożywanie, powodujących podwyższenie złego cholesterolu, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz niezdrowych izomerów trans – zauważa specjalista psychodietetyki Kamila Koziara-Głośna.
Nienasycone znaczy wartościowe
Przy opracowywaniu zbilansowanej diety warto szczególnie przyjrzeć się niezbędnym nienasyconym kwasom tłuszczowym (NNKT). Do tych najważniejszych należą kwasy Omega 3 oraz Omega 6. Te pierwsze rozrzedzają krew, a co za tym idzie - zapobiegają tworzeniu się zakrzepów, które wywołują zawały i udary. Przyczyniają się także do obniżenia cholesterolu, a tym samym zapobiegają miażdżycy. Znajdziemy je w takich produktach jak: łosoś, tuńczyk, siemię lniane. Kwasy Omega 6 są natomiast odpowiedzialne za gojenie się ran, prawidłową pracę nerek i wątroby oraz obniżenie poziomu cholesterolu. Źródłem tych kwasów są: pestki dyni, nasiona konopi oraz przede wszystkim – rzepak. To właśnie dlatego olej rzepakowy uznawany jest za najzdrowszy i najlepszy dla organizmu człowieka. – tłumaczy specjalista psychodietetyki Kamila Koziara-Głośna. W przypadku oleju rzepakowego istotny jest optymalny stosunek kwasów Omega 6 do Omega 3 (2:1), wysoka zawartość kwasów jednonienasyconych, kwasu alfa-linolenowego oraz mających właściwości przeciwutleniające – polifenoli. Taką właśnie proporcję kwasów i skład znajdziemy w oleju rzepakowym marki Rapso, który posiada ponad 30% złożonych kwasów nienasyconych. Olej ten pozyskiwany jest na drodze delikatnego tłoczenia na ciepło bez ekstrakcji za pomocą środków chemicznych. Ma wyższą temperaturę dymienia i może być stosowany zarówno do celów zimnej, jak i gorącej kuchni.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Dlatego tak ważne jest ich uwzględnienie w codziennej diecie. Bogaty w kwasy Omega 3 oraz Omega 6 olej rzepakowy marki Rapso stanie się nie tylko smacznym, ale i wartościowym dodatkiem do potraw, spełniając wymagania osób dbających o linię.
Olej marki Rapso:
Pojemność: 0,75 l
Cena brutto: 14,99 PLN
Marka: Rapso
Producent: VOG Polska Sp. z o.o.
---------------------------------------------------------------------
Firma VOG Polska Sp. z o.o. powstała w 1994 roku, początkowo pod nazwą KRESTO- Polska. W 1999 pozyskała nowego właściciela VOG AG-austriackie przedsiębiorstwo z centralno-europejską kompetencją, własnymi spółkami w 7 krajach, doświadczeniem w produkcji win i oleju jadalnego, jak również w imporcie oraz w handlu produktami spożywczymi i przemysłowymi. Przedsiębiorstwo VOG Polska Sp. z o.o. spełnia również wymagania International Food Standard ( IFS) na poziomie wyższym. Certyfikowany system zarządzania bezpieczeństwem żywności HACCP gwarantuje bezpieczeństwo oraz wysoką jakość produktów.
VOG Polska Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 8
96-100 Skierniewice
www.vog.pl
Kamila Koziara-Głośna
Psycholog, specjalista psychodietetyki, terapeuta w trakcie Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Realizator warsztatów kierowanych do specjalistów zajmujących się psychologią zdrowia. Jako promotor zdrowia edukuje, wspiera, aktywizuje osoby w procesie zmiany nawyków żywieniowych. W programie Przestrzeni Zdrowego Życia pracuje nad motywacją osób odchudzających się, w Psychodietetycznym Programie Nawyków Żywieniowych online zwraca uwagę na poza żywieniowe przyczyny nadwagi i otyłości klientów.
Nadesłał:
flypr
|
Komentarze (0)