Dom » Budownictwo
SILKA E24S – wysoka izolacyjność akustyczna
Zobacz więcej zdjęć » |
Nie dość, że charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na obciążenia, to jeszcze gwarantują wysokie parametry izolacyjności akustycznej, potwierdzone odpowiednimi badaniami terenowymi. Nic dziwnego, że te produkty są stosowane w budownictwie wielorodzinnym przez deweloperów w całym kraju.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Bloki wapienno piaskowe SILKA z serii E-S (E18S i E24S) stosowane są przede wszystkim do murowania ścian piwnicznych i fundamentowych, a także ścian niskich kondygnacji w budynkach wysokich. Ich główną zaletą jest bardzo duża wytrzymałość (20/25 MPa) osiągana dzięki wysokiej gęstości - ok. 1800 kg/m3.
Wysoka gęstość oraz brak drążeń sprawiają, że bloki serii E-S charakteryzują się również bardzo dobrymi parametrami izolacyjności akustycznej. Xella Polska postanowiła sprawdzić te właściwości w praktyce.
We współpracy z laboratorium Akustix z Poznania przeprowadzono badania izolacyjności akustycznej ściany międzymieszkaniowej z bloków wapienno-piaskowych SILKA E24S w budynku wielorodzinnym w Toruniu. Ściana została wymurowana przy użyciu systemowej zaprawy SILKA FIX na cienkie spoiny, bez wypełniania spoin pionowych. Przegroda została obustronnie wykończona tynkiem gipsowym o grubości 10 mm.
Pomiary terenowe izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej wykonano metodą zgodną z PN-EN ISO 140-4. Jednoliczbowe wskaźniki izolacyjności akustycznej wyznaczono w oparciu o PN-EN ISO 717-1.
Wyniki pomiarów okazały się bardzo dobre. Dla badanej ściany międzymieszkaniowej w budynku wielorodzinnym o powierzchni ok. 11 m2, wykonanej z bloków SILKA E24S, w mieszkaniu wykończonym w stanie „deweloperskim" uzyskano jednoliczbowy wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej R'A1 = 57 dB.
Badana przegroda spełnia wymagania normy PN-B-02151-3:1999 w zakresie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych dla ścian międzylokalowych oraz - oczywiście - wewnątrzlokalowych - mówi dr Piotr Pękala, Prezes Zarządu Akustix Sp. z o.o. i autor opracowania z badań. Przytoczona norma wymaga, aby izolacyjność akustyczna ścian międzylokalowych w budynkach wielorodzinnych wynosiła R'A1 ≥ 50 dB (a dla ścian wewnątrzlokalowych - R'A1 ≥ 30÷35 dB).
Dzięki temu nie było konieczności stosowania podwójnej ściany oraz dylatacji co każdy segment budynku, co wpłynęło w sposób znaczący na obniżenie kosztów wykonania przegrody - dodaje mrg inż. Mariusz Matuszewski, doradca techniczny Xella Polska.
Przeprowadzone badania potwierdzają doskonałe właściwości akustyczne ścian z bloków SILKA. Właściwości te doceniają architekci, którzy często przy projektowaniu ścian międzymieszkaniowych decydują się na bloki wapienno-piaskowe SILKA. Doskonałym przykładem może być inwestycja City Zen, osiedle mieszkaniowe na warszawskim Mokotowie znajdujące się przy ruchliwej Alei Generała Sikorskiego, czy też luksusowe apartamenty dewelopera Menolly w warszawskim kompleksie Nowe Powiśle. Do wymurowania tam ścian międzymieszkaniowych zastosowano bloki SILKA E24, o izolacyjności RA1 = 54 dB.
Wysoka izolacyjność akustyczna pozwala na stosowanie bloków SILKA nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również w budynkach użyteczności publicznej, w których poziom hałasu jest często znacznie wyższy.
Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG, YTONG MULTIPOR, YTONG ENERGO i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 11 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 700 osób.
Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl
Firma AkustiX Sp. z o.o. jest firmą konsultingową w branży akustycznej. Posiada laboratorium akustyczne wykonujące pomiary terenowe w zakresie akustyki budowlanej, przemysłowej i akustyki środowiska. Wykonuje mapy akustyczne miast, projekty akustyczne ekranów przeciwhałasowych, programy ochrony przed hałasem dla aglomeracji miejskich i zakładów przemysłowych, projekty akustyczne sal koncertowych, budynków użyteczności publicznej, studiów nagraniowych, itp.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)