Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Skuteczne metody na walkę z alergią na kurz

Skuteczne metody na walkę z alergią na kurz
Zobacz więcej zdjęć »
Kurz otacza nas praktycznie w każdym miejscu – w domu, szkole czy pracy. Te małe drobinki to tak naprawdę zbiór przeróżnych elementów: fragmentów naskórka, sierści zwierząt, włókien materiałów, a także mikroskopijnych stworzeń – roztoczy, które żyją w tym środowisku.

To właśnie te ostanie są główną przyczyną występowania alergii na kurz.

W jednym gramie kurzu może żyć nawet do 3 tysięcy roztoczy. Ich mikroskopijne odchody przyczyniają się do występowania objawów alergicznych. Roztocza gnieżdżą się głównie w pościeli, zabawkach pluszowych, narzutach i zasłonach, tapicerkach mebli, poduszkach i materacach. Żywią się fragmentami złuszczonego ludzkiego naskórka. Ich odchody zawierają białko, które powoduje dolegliwości wziewne (problemy dróg oddechowych), a także kontaktowe (zapalenia spojówek, swędzenie okolic oczu, miejscowe zmiany skórne). Przy dłuższym kontakcie z kurzem alergik będzie odczuwał zmęczenie i senność, mogą też pojawić się bóle głowy. Objawy nasilają się w nocy, podczas sprzątania, a także w sezonie jesienno-zimowym, czyli zazwyczaj wówczas, gdy przebywamy w stale zamkniętych, niewietrzonych, ciepłych pomieszczeniach. Najlepsza temperatura dla roztoczy wynosi od 22 do 25 °C.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Leczenie alergii na kurz

Choć nie ma możliwości, aby utrzymać nasze cztery kąty w sterylnym porządku, warto zadbać o regularne i dokładne sprzątanie – na pewno pomoże to zmniejszyć kontakt z alergenem. Oprócz tego warto uzupełnić domową apteczkę o lek na alergię bez recepty, np. tabletki Allegra – dzięki temu natychmiastowa pomoc będzie zawsze pod ręką. Dalsze leczenie powinno być zaplanowane przez lekarza po uprzednim badaniu na alergię. W przypadku silnych alergii często stosuje się terapię odczulającą, która polega na podawaniu alergenu w małych dawkach przez kilka lat. Organizm wytwarza wówczas przeciwciała, które regulują wydzielanie histaminy, a tym samym występowanie objawów alergii.

Jak pokonać kurz?

Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wróg taki jak kurz będzie wracał regularnie. Istnieje jednak kilka rad, dzięki którym sprzątanie kurzu będzie mniej drażniące dla alergika, a przy tym skuteczniejsze.

Kurz unoszący się w powietrzu może być bardzo drażniący i spowodować atak dolegliwości uczuleniowych, dlatego pamiętaj, by odkurzać i ścierać kurze przy otwartych oknach. Wycieraj meble wilgotnym materiałem, a najlepiej dodawaj preparat walczący z roztoczami. Specjalnych preparatów możesz też używać do czyszczenia domowych tkanin, a więc dywanów, wykładzin, zasłon, firan i tapicerek mebli. Środki roztoczobójcze warto dodać również do prania pościeli, a nawet ubrań. Na rynku dostępne są domowe oczyszczacze powietrza, które likwidują roztocza, a jednocześnie nawilżają powietrze. Jest to świetne rozwiązanie dla alergików, jednak pamiętaj, że to nie zastąpi codziennego wietrzenia pomieszczeń. Stężenie poziomu alergenu w domu możesz sprawdzić za pomocą specjalnych testów.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »