Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Skuteczne środki walki z atopowym zapaleniem skóry

Skuteczne środki walki z atopowym zapaleniem skóry
Zobacz więcej zdjęć »
W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost występowania atopowych chorób zapalnych skóry. Objawy choroby są szczególnie dotkliwe i nieprzyjemne, gdy dotykają skóry twarzy. Szczęśliwie dzięki odpowiedniemu leczeniu i pielęgnacji można skutecznie „uśpić” symptomy choroby.

Czym jest atopowe zapalenie skóry? 

AZS jest przewlekłą chorobą skóry, która ma tendencje do nawrotów. Choroba atopowa najczęściej ujawnia się już w wieku dziecięcym (w 75 proc. przypadków pierwsze objawy występują przed 5. rokiem życia). Zmiany przeważnie rozpoczynają się od twarzy, potem rozprzestrzeniają się na szyję i tułów.  Na skórze dotkniętej atopowym zapaleniem pojawiają się bardzo wysuszone i zaczerwienione obszary, staje się ona szorstka i podrażniona.

Wyróżnia się dwie fazy występowania AZS: nasilenia i „uśpienie”. W okresach wzmożonego występowania objawów skóra łuszczy się i ma tendencję do mikrourazów, pojawiają się na niej nadżerki i strupy, występuje także uporczywy świąd. Skóra jest wtedy szczególnie narażona na infekcje i zakażenia bakteryjne. Dzięki odpowiedniej terapii zmiany skórne mogą się cofać. Nawet kiedy choroba jest w remisji, objawy mogą jednak w każdej chwili pojawić się ponownie, pobudzone niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi bądź niewłaściwą pielęgnacją.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą niezakaźną, nie można więc zarazić się nią przez kontakt. Jest to niestety także choroba nieuleczalna, a jej przyczyny nie są całkowicie znane. Wśród czynników, które sprzyjają występowaniu AZS, wskazuje się głównie uwarunkowania genetyczne. Skłonność do zachorowania może być więc dziedziczona, jest także powiązana z tendencją do chorób alergicznych, kataru siennego i astmy.

Na zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania wpływać mogą także czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza, kurz czy sierść zwierząt. Niekorzystnie oddziaływać może również niewłaściwa dieta i stres. Uporczywy świąd towarzyszący AZS bywa przyczyną zwiększonej nerwowości i zaburzeń snu, co z kolei przekłada się na pogorszenie stanu skóry. Defekty skóry twarzy dodatkowo sprzyjają obniżonej samoocenie, ogólnemu spadkowi samopoczucia i ograniczeniu kontaktów z otoczeniem. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, która pozwoli zminimalizować uciążliwe objawy i zredukować związane z nimi napięcie organizmu. Pozwoli to na skuteczne kontynuowanie leczenia i doprowadzi do „uśpienia” choroby.

Terapia skóry atopowej

Leczenie AZS opiera się usunięciu z otoczenia alergenów i niekorzystnych czynników środowiskowych oraz na prawidłowej pielęgnacji. Zarówno w okresie nasilenia, jak i uspokojenia objawów powinno się stosować głęboko natłuszczające, wieloskładnikowe emolienty.  Środki tego typu redukują niekomfortowe objawy świądu i pieczenia, wytwarzają ochronną powłokę na powierzchni naskórka, dostarczając mu lipidów, a jednocześnie wnikają w głębokie partie skóry, przyczyniając się do jej regeneracji. Atopowe zapalenie skóry na twarzy wymaga szczególnej pielęgnacji przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego preparatów, takich jak np. Emolium.

Bardzo istotne jest by emolienty stanowiły środek codziennej pielęgnacji, stosowany nawet po ustąpieniu „ostrej” fazy chorobowej. Pozwoli to na utrzymanie choroby w stanie uśpienia, a skóry atopowej w dobrej kondycji. Odpowiednia pielęgnacja skóry przyczyni się także do szybszego zagojenie się ewentualnych ran i strupów występujących na skórze.

Atopowe zapalenie skóry twarzy nie wyklucza stosowania makijażu. W fazach zaostrzenia choroby nie jest on wskazany w miejscach występowania ran i mocnych podrażnień. Gdy objawy nie są silne, do makijażu można bezpiecznie stosować jedynie specjalne kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej.

Jeśli objawy zapalenia zaostrzają się lub nie ustępują, mimo prawidłowej pielęgnacji warto zastanowić się nad czynnikami mogącymi wpływać na stan chorobowy. W przypadku długotrwałego narażania na silny stres warto pomyśleć o ćwiczeniach relaksacyjnych, sedatywnych lekach uspokajających lub psychoterapii. W przypadkach ostrego zapalenia lekarz może zalecić także miejscowe stosowanie sterydów bądź inhibitorów, leki antyhistaminowe bądź antybiotyki.

W przypadku atopowego zapalenia skóry, które jest nie tylko chorobą naskórka, ale i wskaźnikiem złej kondycji organizmu korzystna bywa także nie tylko zmiana diety, ale także wprowadzenie stabilnej rutyny dnia. Ułatwi ona pielęgnację skóry i zredukuje stres. Pozytywnie może wpływać także nawet krótki pobyt w miejscach o korzystnym dla skóry klimacie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »