Technologie » Internet

Skutki ataków szkodliwego oprogramowania - niemal jeden na trzy ataki na użytkowników z Europy powod

Skutki ataków szkodliwego oprogramowania - niemal jeden na trzy ataki na użytkowników z Europy powod
Zobacz więcej zdjęć »
Ataki przy użyciu szkodliwego oprogramowania oznaczają straty finansowe dla około 31% Europejczyków – wiele osób zmuszonych jest ponieść koszty związane z przywróceniem uszkodzonych urządzeń do działania.

Takie dane liczbowe pochodzą z globalnego badania przeprowadzonego latem 2013 r. przez Kaspersky Lab i B2B International.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Powszechnie uważa się, że szkodliwe oprogramowanie nie powoduje większych problemów niż spowolnienie komputera czy brak możliwości korzystania z internetu. Jest to błędne przekonanie, ponieważ ataki z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania od dawna kosztują użytkowników ciężkie pieniądze: np. cyberprzestępca może ukraść wszystkie oszczędności ofiary przy pomocy jednego udanego ataku na system płatności lub konta bankowości elektronicznej. Nawet użytkownicy, którzy padają ofiarą „zwykłego” szkodliwego oprogramowania, a nie jego nastawionych na kradzież kuzynów, są narażeni na nieprzewidziane wydatki.  

 

14% respondentów z Europy stwierdziło, że koszty te obejmują rachunki za usługi zewnętrznych firm w celu przywrócenia urządzenia ofiary do działania. Około 4% musiało zapłacić, aby odzyskać utracone dane, kolejne 4% musiało wymienić uszkodzone komponenty, a 5% potrzebowało całkowicie nowego urządzenia.  

 

Niemal jedna czwarta wszystkich respondentów z Europy (22%) padła ofiarą co najmniej jednego ataku z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania w ciągu minionych 12 miesięcy. Ta wysoka liczba nie powinna być niespodzianką: specjaliści z Kaspersky Lab każdego dnia wykrywają ponad 200 000 nowych próbek szkodliwego oprogramowania (zaledwie rok temu liczba ta była znacznie niższa i wynosiła 125 000 próbek dziennie).  

 

6% przebadanych Europejczyków zdecydowało się zakupić ochronę dopiero wtedy, gdy było za późno – cyberprzestępcom udało się przeprowadzić skuteczny atak. W najlepszym wypadku spowodowało to zakłócenie pracy z urządzeniem; często było jednak znacznie gorzej - atakujący wyczyścili konta użytkowników.

 

Wyniki badania potwierdzają, jak ważne jest zapewnienie ochrony urządzeniom online – na długo zanim pojawią się jakieś problemy. Ponieważ obecnie na rynku dostępnych jest wiele skutecznych produktów, nie ma sensu czekać, aż będzie za późno.

 

Jak zapobiegać potencjalnym atakom

 

Zaawansowane mechanizmy wykrywania i blokowania szkodliwego oprogramowania stanowią kluczowe technologie, na których opierają się produkty bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab. Kaspersky Internet Security multi-device to rozwiązanie bezpieczeństwa, które zostało opracowane w celu zapewnienia ochrony kilku urządzeniom działającym w różnych systemach operacyjnych. Integruje ono zestaw narzędzi zdolnych do zwalczania szkodliwego oprogramowania, którego celem są najczęściej atakowane platformy. 

 

W skład tego pakietu wchodzi Kaspersky Internet Security 2014, który oprócz podstawowej funkcjonalności antywirusowej posiada również specjalne technologie służące do wykrywania nieznanego szkodliwego oprogramowania („Automatyczne zapobieganie exploitom” oraz „ZETA Shield”), zaawansowane technologie ochrony przed rootkitami oraz mechanizm, który skutecznie zapobiega szkodliwym programom wyłudzającym okup za odblokowanie dostępu do danych lub systemu operacyjnego. 

 

Kaspersky Internet Security for Mac, również zintegrowany z nowym rozwiązaniem multi-device firmy Kaspersky Lab, zawiera zestaw technologii heurystycznych, które potrafią wykrywać ataki, nawet jeżeli informacje o nich nie znajdują się jeszcze w antywirusowych bazach danych.

 

Pakiet obejmuje także produkty bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych – Kaspersky Mobile Security oraz Kaspersky Tablet Security – zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa smartfonów i tabletów z Androidem. Oprogramowanie to wykorzystuje specjalne mechanizmy rygorystycznego sprawdzania kodu wszystkich aplikacji, które są pobierane na urządzenie, jak również wiele innych technologii ochrony.

 

Najlepszym sposobem uniknięcia strat finansowych powstałych na skutek ataków z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania jest zapobieganie działaniom cyberprzestępców. Kaspersky Internet Security multi-device jest idealnym rozwiązaniem pozwalającym osiągnąć ten cel.

 

Pełne wyniki badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International są dostępne na stronie http://media.kaspersky.com/pdf/Kaspersky_Lab_B2C_Summary_2013_final_EN.pdf.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »