Firma » Biznes
Śladami belgijskiego biznesu w Polsce
Zobacz więcej zdjęć » |
Z tej okazji, odbywające się w dniach od 6 do 24 listopada br. Dni Belgijskie będą miały wyjątkowy charakter, a dodatkowo w czasie ich trwania po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda Best Belgian Exporter Award.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Miliardowe inwestycje
Według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec 2010 r. zobowiązania z tytułu belgijskich inwestycji bezpośrednich w Polsce wynosiły 3,69 mld euro. Plasowało to Belgię na 11. miejscu na liście państw Unii Europejskiej inwestujących w naszym kraju.
Najliczniejszą grupę inwestorów stanowią małe i średnie firmy działające w branży finansowo-ubezpieczeniowej, energetycznej, spożywczej, budowlanej, maszyn rolniczych i usług komunalnych.
Ślady belgijskich firm w Polsce znajdziemy m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie, na Trakcie Królewskim oraz w Pałacu Prezydenckim. Oświetleniem wszystkich tych miejsc zajmował się bowiem belgijski koncern Schréder Group GIE. Inna belgijska firma – Tempora – odpowiada za projekt i budowę ekspozycji w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Generalnym wykonawcą wielu centrów handlowych i hipermarketów na terenie całego kraju jest natomiast CFE Polska, należąca do belgijskiego koncernu CFE Group.
Izba stu
Wymienione firmy łączy ponadto przynależność do Belgijskiej Izby Gospodarczej - pierwszej instytucji kontaktowej dla belgijskich biznesmenów i inwestorów w Polsce.
Belgijska Izba Gospodarcza powstała w 1992 roku jako nieformalny klub, który po kilku latach przekształcony został w organizację posiadającą formę prawną. Obecnie BBC liczy około 100 członków – większość z nich stanowią przedsiębiorstwa belgijskie prowadzące działalność gospodarczą w naszym kraju oraz inne firmy zainteresowane współpracą z belgijskimi partnerami. Wśród członków Izby, oprócz już wymienionych, znajdują się także tak znane firmy, jak: BNP Paribas, Brussels Airlines oraz Kredyt Bank.
Do BBC należy również Ghelamco Poland – deweloper, generalny wykonawca biur, budynków mieszkalnych oraz centrów dystrybucyjnych i handlowych.
Członkami Izby są także UCB Pharma – globalna firma biofarmaceutyczna skoncentrowana na leczeniu i opracowywaniu terapii w przypadku takich chorób, jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane oraz Econocom – dostawca usług finansowania i zarządzania infrastrukturą teleinformatyczną w Europie.
„Od początku celem Izby było intensyfikowanie działań mających na celu zwiększenie wymiany gospodarczej między oboma krajami oraz wspieranie społeczności belgijskiej
w Polsce. Dbamy także, by biznesowa działalność organizacji była dopełniana przez wydarzenia kulturalne” – mówi Bruno Lambrecht, Prezes Zarządu Belgijskiej Izby Gospodarczej.
Belgijska Izba Gospodarcza zajmuje się promocją firm członkowskich na rynku polskim oraz organizacją wydarzeń o charakterze biznesowym (w ramach których mają miejsce konferencje, seminaria, misje handlowe, uroczyste gale i spotkania biznesowe). Dodatkowo BBC wspiera swoich członków, ułatwiając im dostęp do profesjonalnych
i kompetentnych partnerów zewnętrznych oraz organizując spotkania networkingowe dla polskiego i belgijskiego środowiska biznesowego.
Podczas corocznych Dni Belgijskich, Zarząd Belgijskiej Izby Gospodarczej przyznaje nagrodę Belgian Business Chamber Award, stanowiącą wyróżnienie dla firm lub osób prywatnych, które wspierają i promują relacje polsko-belgijskie. Do grona laureatów tego wyróżnienia należy m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, daleki kuzyn księżnej Matyldy, żony belgijskiego następcy tronu księcia Filipa.
W czasie tegorocznych Dni Belgijskich, BBC przyzna po raz pierwszy nagrodę Best Belgian Exporter Award, która ma na celu uhonorowanie sukcesów belgijskich przedsiębiorstw na rynku polskim oraz promowanie eksportu belgijskiego w naszym kraju. Nagroda wręczana jest w dwóch kategoriach: dla najlepszego eksportera dóbr oraz najlepszego eksportera usług. W konkursie mogą brać udział firmy belgijskie eksportujące od co najmniej 3 lat na teren Polski.
Filmy, frytki i małże
Belgijska Izba Gospodarcza jest także organizatorem wielu imprez o charakterze kulturalnym, takich jak wystawy, projekcje filmów belgijskich, Belgijskie Eskapady czy wspomniane już Dni Belgijskie, w czasie których tradycyjnie, co roku, odbywa się wieczór pod hasłem „Małże i Frytki”. Według legendy bowiem frytki zostały wynalezione właśnie w Belgii. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do nawiązywania kontaktów biznesowych pomiędzy belgijskimi a polskimi przedsiębiorcami. W ciągu 20 lat istnienia Izby, podczas tych tradycyjnych wieczorów zjedzono w sumie ponad 1000 kg małży i ponad 800 kg frytek!
Nadesłał:
Katarzyna T
|
Komentarze (0)