Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Śląsk Cieszyński – dobry pomysł na narty

Sierpień to pełnia lata, kto z nas myśli o zimowym chłodzie i śniegu? A jednak, niektórzy z nas tęsknie wypatrują oznak ochłodzenia i marzą o zimie. To miłośnicy białego szaleństwa, którzy każdy kolejny sezon zimowy zaczynają planować zaraz po zakończeniu starego. Mamy dla nich wskazówki.

Śląsk Cieszyński to region świetnie nadający się do odwiedzenia przez cały rok. Ilość zabytków, ciekawych miejsc, urokliwych knajpek wystarczy na wiele wrażeń, do tego dochodzą liczne imprezy kulturalne, sportowe czy turystyczne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jednak ogromną rolę w tym rejonie odgrywają także świetnie położone i bardzo dobrze utrzymane trasy zjazdowe dla narciarzy i snowboardzistów. Planując urlop na stoku, warto wziąć pod uwagę właśnie Śląsk Cieszyński, w obrębie którego położone są takie miejscowości jak Ustroń, Wisła, która popularność zdobyła dzięki najlepszemu polskiemu skoczkowi oraz Bielsko-Biała. Niemałe atrakcje czekają nas także po czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego, gdzie w przygranicznej części znajduje się także wiele tras narciarskich oraz miejsce pełnych uroku.

Trasy zjazdowe na Śląsku Cieszyńskim

Region Śląska Cieszyńskiego oferuje miłośnikom zimowego szaleństwa duży wybór tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Część z nich jest sztucznie naśnieżana i przygotowywana przez ratraki, niektóre są również oświetlone. Większość wyciągów dysponuje wypożyczalniami sprzętu. Istnieje również możliwość skorzystania z usług instruktorów. Do najbardziej znanych tras zjazdowych należą:

- Poniwiec, którego długość wynosi 800 m. Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. Trasa o średnim stopniu trudności została wyróżniona homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Trasa posiada wyciąg orczykowy, przy którym znajduje się szkółka narciarska i snowboardowa oraz wypożyczalnia nart. Istnieje możliwość noclegu w czynnym przez cały rok ośrodku turystycznym, który dysponuje restauracją oraz centrum SPA;

- Czantoria, która w sezonie oferuje cztery trasy: Czerwoną - Polana Stokłosica - Ustroń Polana (1 900 m) jest sztucznie naśnieżana, posiada także homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS); trasę niebieską - Polana Stokłosica - Ustroń Polana o długości 2 600 m. Pozostałe dwie trasy biegną wzdłuż wyciągów orczykowych na Faturce (trasa niebieska o długości 700 m) oraz na Polanie Stokłosicy (trasa niebieska o długości 150 m). W okolicy znajduje się kilka punktów gastronomicznych;

- Zawodzie to dwie trasy zjazdowe o długości 260 m i 110 m. Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany, idealnie nadają się do nauki. Wyciąg talerzykowy i o niskim prowadzeniu liny.

- Pod Skalicą - Jaszowiec - Trasa o długości 200 m jest oświetlona, świetna dla początkujących amatorów narciarstwa czy snowboardu. Posiada wyciąg talerzykowy;

- Palenica - Jaszowiec ze stokiem o długości 900 m, na średnim poziomie trudności. Stok jest oświetlony oraz posiada wyciąg krzesełkowy;

- Soszów - 5 tras zjazdowych: czerwona (900 m), czerwona/niebieska (2200 m), niebieska (1900 m), czarna (150 m), niebieska (250 m). Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego i snowboardowego;

- Stożek, gdzie na narciarzy czekają 3 trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności (czerwona - 800 m, czarna - 1100 m, niebieska - 1600 m). Trasy są sztuczne naśnieżanie i oświetlone. Dla snowboardzistów przygotowano bezpłatny snowpark z railami oraz skoczniami. Istnieje również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w slalomie gigancie z elektronicznym, samoobsługowym pomiarem czasu.

Ilość wyciągów, tras oraz wypożyczalni sprzętu powoduje, że każdy miłośnik zimowego szaleństwa znajdzie coś dla siebie. Co jednak zrobić, gdy nie każdy z urlopowiczów będzie miał ochotę na szusowanie po stoku? Wycieczka do Bielska-Białej to idealny pomysł na miłe i ciekawe spędzenie dnia.

Bielsko- Biała, stolica Beskidów

Miasto położone jest właściwie na styku Śląska Cieszyńskiego i Małopolski, powstało z połączenia dwóch miejscowości -starszego Bielska i założonej pod koniec XVI wieku Białej. Mimo, że historia miasta zaczyna się w XII wieku, najwięcej zabytków przyniósł wiek XIX. Będąc w Bielsku-Białej nie można nie zwiedzieć centrum Starego Miasta, którego średniowieczny układ zabudowany jest budynkami z XVIII wieku. Miejsce to wieńczy Zamek książąt Sułkowskich, wybudowany w XIII wieku, który pełnił funkcję grodu książąt piastowskich. Warty zobaczenia jest także Bielski Syjon czyli powstałe pod koniec XVIII wieku jako dzielnica ewangelicka klasycystyczne założenie urbanistyczne oraz Katedra św. Mikołaja, która została zbudowana w latach 1443-1447, zmieniona w latach 1909-1911. Bielsko- Biała to miasto wielu kultur, stąd na jego terenie znaleźć można liczne zabytki katolickie, ewangelickie czy żydowskie, takie jak cmentarze, domy modlitwy czy obiekty użyteczności publicznej. Jak mówi Piotr Zielonacki z portalu TurIT.pl: „Stolica Beskidów to także aktywne miejsce na kulturalnej mapie Polski południowej, czas możemy spędzać w Galerii Bielskiej BWA, Galerii Wzgórze, Teatrze Polskim czy Teatrze Lalek Banialuka. Wycieczka do Bielska- Białej to pewna rozrywka na wysokim poziomie, dlatego warto połączyć wypad na narty z wizytą w stolicy Beskidów".Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

turIT.pl
http://www.turit.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »