Rozrywka i wypoczynek » Turystyka
Świętokrzyskie na weekend
Kielce - miasto z ambicjami
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Informacje o pierwszych budowlach, które powstały w Kielcach, datują budynki na początek XII wieku, kiedy wybudowana została kolegiata pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, natomiast herb miejski został miastu nadany w 1496 roku. Głównym zajęciem mieszkańców miasta była eksploatacja i przetwórstwo surowców mineralnych, m.in. rud żelaza, miedzi i ołowiu oraz marmurów i piaskowców. Współcześnie Kielce stały się stolicą całego regionu, a jego atrakcyjność turystyczna i ekonomiczna wzrasta. Od ponad 2 lat prowadzona jest kampania promująca region województwa świętokrzyskiego, w której dużą rolę reklamową pełnią Kielce. Miasto to oferuje wiele atrakcji, a turyści mogą spędzić czas zarówno na zwiedzaniu zabytków jak i w ciekawych knajpkach.
Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest Pałac Biskupów Krakowskich, wzniesiony w latach 1637-1641 z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika. Pałac jest przykładem polskiej rezydencji z epoki Wazów, który mimo przekształceń dokonanych przez rosyjskiego zaborcę, zachował swój pierwotny wygląd oraz dekorację elewacji, oryginalny jest także wystrój wnętrz. Od prawie 40 lat w budynku mieści się Muzeum Narodowe, tyły muzeum obejmuje Ogród Włoski, gdzie znaleźć można małe drzewa owocowe - pigwę, jabłoń czy wiśnię - ale też budynki - lodownię, oranżerię czy figranię. Warty zobaczenia jest także najstarsza świątynia w mieście - Kościół św. Wojciecha, którego początki sięgają X wieku, jednak obecny wygląd świątyni pochodzi z XVIII wieku. Plac przed kościołem zawiera szczególny element - fragment muru, przed którym rozstrzelani zostali żołnierze Armii Krajowej.
Kolejnym ciekawym miejsce jest kielecki rynek, którego lokalizacja została wyznaczona w średniowieczu. Budynki znajdujące się w obrębie miasta pochodzą z XVIII i XIX wieku. Zwiedzając miasto, nie należy zapominać także o Parku Staszica, Cmentarzu Starym czy Dworku Karscha.
Świętokrzyskie przyciąga
Ciekawym pomysłem na zwiedzanie regionu jest wycieczka szlakiem zamków i pałaców. Jedną z największych atrakcji jest zamek w Ujeździe, gdzie podziwiać możemy ruiny monumentalnego pałacu, budowanego w latach 1627-44 z polecenia Krzysztofa Ossolińskiego. Ciekawostką jest, że pałac miał być traktowany jak kalendarz. Legendy podają, że zamek miał 4 baszty, jak cztery kwartał roku, 12 dużych sal, na wzór 12 miesięcy, liczba pokoi była równa liczbie tygodni w roku, a liczba okien odpowiadała liczbie dni.
Inną budowlą, której ruiny wznoszą się nad miastem, jest zamek w Chęcinach. Budowla powstała w XIII i XIV w. na wzniesieniu (360 m n.p.m.) i spełniała funkcję warowną. Ze względu na położenie zamku, król Władysław Jagiełło wybrał go na miejsce roków sądowych oraz zajazdów szlachty.
Do nie lada atrakcji należy także Zespół Pałacowy w Kurozwękach, należący do rodziny Popielów, gdzie znajduje się jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich oraz... jedyny w Europie labirynt z kukurydzy.
Świętokrzyskie dla dzieci
Region świętokrzyski oferuje również wiele atrakcji dla dzieci, które w sposób twórczy mogą spędzić czas na zabawie i nauce. Dużą niespodzianką jest m.in. Bałtowski Park Jurajski, gdzie zarówno na najmłodszych jak i starszych czekają liczne przyjemności: spływ kajakowy przełomem Kamiennej oraz możliwość zobaczenia tego, co działo się na ziemi przed milionami lat. Oprócz skamieniałości i dinozaurów, na turystów czeka także... safari czyli Zwierzyniec Bałtowski, gdzie oglądać można dzikie zwierzęta, m.in., daniele, wielbłądy czy strusie, żyjące w naturalnym środowisku. Będąc w Świętokrzyskim, nie można pominąć Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, które jest najstarszym tego typu muzeum w Polsce. Zwiedzający mogą zobaczyć różnorodne wystawy, które prezentują m.in. lalki, zabawki historyczne, ale także modele samolotów czy samochodów. Pozostając w klimacie bajkowym, udać się możemy do Europejskiego Centrum Bajek, gdzie dzieci mogą zwiedzić interaktywną wystawę „Bajkowy Świat". W ECB znajdują się także: biblioteka dziecięca, sala kinowa, sala teatralna, na powietrzu również amfiteatr, gdzie w ciepłe dni wystawiane są przedstawienia.
Coś dla miłośników gór
Góry Świętokrzyskie to atrakcja dla turystów, którzy lubują się w pięknych widokach i ciekawych miejscach. Najciekawszą częścią parku jest Świętokrzyski Park Narodowy, gdzie znajdują się gołoborza, czyli pozbawione roślinności, podszczytowe rumowiska głazów kwarcytowych. Ich obecność świadczy o tym, że na naszych ziemiach występował lodowiec. Będąc w parku, nie można nie zobaczyć zespołu klasztornego z pierwszej połowy XII wieku, który położny jest na Świętym Krzyżu. Warto także zwróci uwagę na ginące już lasy modrzewiowo jodłowe, które pokrywają fragmenty gór. Do obowiązkowych punktów wycieczki należy także Jaskinia Raj z unikatowymi ciekami oraz Rezerwat krajobrazowy „Karczówka".
Jak mówi Piotr Zielonacki z TurIT.pl: „Spokojny wypad z rodziną czy szalony weekend z przyjaciółmi - każdy znajdzie coś dla siebie w bogatej ofercie Świętokrzyskiego. Warto przyjechać w te rejony, by móc zobaczyć potężne ruiny zamków ale i spróbować smacznych potraw czy przypomnieć sobie bohaterów dziecięcych lat".
Komentarze (0)