Zdrowie » Dziecko
Smakowita gimnastyka dla języka
Zobacz więcej zdjęć » |
Ekspert Akademii Misia Haribo, psycholog-logopeda Krystyna Zielińska podpowiada, jak pracę nad prawidłową wymową zamienić w fascynującą wyprawę po świecie zwierząt.
Mowa to jedna z najistotniejszych form aktywności człowieka, umożliwiająca kontakt z otoczeniem oraz wyrażanie uczuć i myśli. „O jakości komunikacji decyduje nie tylko zasób słów, jakim dysponujemy, ale również ich prawidłowa wymowa” – mówi psycholog logopeda Krystyna Zielińska, ekspert Akademii Misia Haribo. „Właśnie dlatego - szczególnie w pierwszych latach życia dziecka - jego opiekunowie powinni przywiązywać dużą wagę do usprawniania narządów artykulacji poprzez ćwiczenia logopedyczne. Ich skuteczność zależy od regularnego powtarzania, warto więc wpleść je w atrakcyjną dla dzieci zabawę” – dodaje Zielińska. Wraz z ekspertem Akademii Misia Haribo przedstawiamy propozycje ćwiczeń logopedycznych z wykorzystaniem naklejek edukacyjnych Akademii oraz żelków Haribo w kształcie zwierząt, które nie tylko gwarantują skuteczną gimnastykę dla języka, ale stwarzają też okazję do poznawania świata przyrody.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Owocowa farma Misia Haribo
Dzięki nowej serii naklejek Akademii Misia Haribo przedszkolaki mogą przenieść się na farmę, gdzie mieszkają zwierzęta, których naśladowanie pomaga doskonalić ruchy języka i artykulację głosek. Poprośmy dziecko, by kolejno wybierało naklejki ze zwierzętami i nazywało je, a następnie postarało się je naśladować wykonując następujące ćwiczenia:
• świnka - każdy przedszkolak wie, jak „chrumka” świnka. Czy każdy potrafi jednak zwinąć usta w taki sposób, żeby przypominały jej ryjek?
• kura i kogut - mowa tych zwierzątek: „ko-ko” i „kukuryku” powtarzana przez maluchy to doskonała gimnastyka dla języka. Może jej towarzyszyć ćwiczenie warg, w którym zadaniem dzieci jest jedzenie z talerzyka tak, jak kura - przy użyciu dzióbka i bez pomocy rąk.
• krowa - ten mieszkaniec zagrody słynie nie tylko z tego, że daje nam pyszne mleko, ale również ze względu na to, że ma bardzo długi język. Poprośmy przedszkolaka, aby sprawdził przed lustrem, jak długi jest jego język. Czy potrafi dotknąć nim do nosa lub końca brody?
• owca - to miłe zwierzę o puszystej sierści bardzo lubi biegać po łące. Niech przedszkolak wyobrazi sobie, że jego język jest rozbrykaną owcą na łące, którą jest buzia. Kiedy owca wykonuje podskoki, język energicznie dotyka podniebienia, następnie hasa po buzi odbijając się raz od lewego, a raz od prawego policzka.
Smakowite ZOO
Po zapoznaniu się z mieszkańcami farmy, zapraszamy przedszkolaki na wyprawę do owocowego ogrodu zoologicznego. Napotkane tam żelkowe zwierzęta Haribo ZOO, stanowią kolejną inspirację do ćwiczeń aparatu mowy, połączonych z pouczającą zabawą:
• żyrafa - to zwierze o bardzo długiej szyi, która pozwala dosięgnąć liści z najwyższych gałęzi drzew. Poprośmy dziecko, by wyobraziło sobie, że jego język to szyja żyrafy – niech otworzy szeroko buzię i wyciągnie język jak najdalej do góry.
• słoń - ma długą trąbę, która pozwala mu wszędzie dosięgnąć. Spytajmy przedszkolaka, czy kiedy jego język zamieni się w trąbę, dosięgnie nim do ostatniego zęba na górze i na dole, zarówno z prawej jak i z lewej strony.
• lew - jego ryk jest tak głośny, że słuchać go w całej dżungli, a to dlatego, że bardzo szeroko otwiera paszczę. Jeżeli przedszkolak otworzy buzię najszerzej jak potrafi, jednocześnie wydając dźwięk niczym prawdziwy lew, z pewnością zaryczy tak głośno, jak król zwierząt.
• krokodyl - w swojej wielkiej paszczy ma bardzo dużo zębów. Oblizanie ich wszystkich po krokodylim posiłku to nie lada wyzwanie. Przedszkolaki z pewnością sobie z nim poradzą oblizując zęby od wewnętrznej i zewnętrznej strony, najpierw z zamkniętymi, a później z otwartymi ustami.
• niedźwiadek - jest wielkim łakomczuchem, którego ulubionym przysmakiem jest miód. Kiedy podczas jedzenia ubrudzi sobie pyszczek, aby go wyczyścić, musi się dokładnie oblizać. Niech maluch wyobrazi sobie, że jest takim właśnie misiem i kilkakrotnie obliże usta kolistym ruchem, rozpoczynając raz z prawej, a raz z lewej strony.
Po każdym prawidłowo wykonanym ćwiczeniu możemy nagrodzić malucha żelkiem Haribo w kształcie bohatera danego ćwiczenia. Zanim owocowe smakołyki znikną w wyćwiczonej buzi, zapytajmy przedszkolaka, co wie na temat zwierząt z zagrody i smakowitej dżungli: czym się żywią, gdzie mieszkają, co dają ludziom itp. W przypadku ćwiczeń logopedycznych, kluczem do sukcesu jest ich regularność. Nadanie im formy podróży po świecie zwierząt pozwoli nam dłużej utrzymać zainteresowanie przedszkolaka, jednocześnie poszerzając jego wiedzę dotyczącą przyrody.
Komentarze (0)