Technologie » Internet

Smartfona trzeba chronić bardziej niż komputer!

Smartfona trzeba chronić bardziej niż komputer!
Zobacz więcej zdjęć »
30% polskich internautów nie zmienia haseł dostępu do portali, a aż 25% z nas nie ma zainstalowanego oprogramowania antywirusowego na swoich urządzeniach mobilnych*. W ten sposób sami ułatwiamy cyberprzestępcom kradzież naszych danych.

30% polskich internautów nie zmienia haseł dostępu do portali, a aż 25% z nas nie ma zainstalowanego oprogramowania antywirusowego na swoich urządzeniach mobilnych*. W ten sposób sami ułatwiamy cyberprzestępcom kradzież naszych danych. Bezpieczeństwo w przeglądarce to nie wszystko. Coraz więcej danych udostępniamy nie przez strony internetowe, ale za pośrednictwem aplikacji mobilnych, dlatego o bezpieczeństwo smartfona też trzeba zadbać.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Podglądają Cię aplikacje randkowe i serwisy informacyjne. Korporacje, rządy, służby mówi Łukasz Figielski, redaktor miesięcznika „Logo”. Jak sprawić, aby Google i Facebook nie wiedziały o Tobie wszystkiego? W najnowszym numerze pytamy o to socjologa i eksperta w zakresie zbierania i analizowania danych z sieci – doktora Dominika Batorskiego.

A oto cztery podstawowe kroki, które możesz wykonać, aby ochronić swoje dane.

Po pierwsze: zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Pierwszą czynnością, którą wykonujemy po zakupie nowego komputera, to instalacja antywirusa. W telefonie? Już niekoniecznie. A używamy go częściej, jest włączony całą dobę i przez cały czas połączony z siecią. Mamy w nim maila i aplikacje mobilne – często również dostęp do konta bankowego. Oprogramowanie antywirusowe i aktualizacje systemu to podstawa bezpieczeństwa danych.

Po drugie: wyłącz lokalizację

GPS i usługi lokalizacji bardzo się przydają, gdy się zgubimy lub korzystamy z nawigacji. W każdej innej sytuacji lepiej jest je wyłączyć. W przeciwnym wypadku aplikacje na Twoim telefonie będą gromadzić informacje o tym, ile czasu spędzasz w biurze (i gdzie jest ono zlokalizowane), w jakich sklepach robisz zakupy i co robisz po pracy. Informacje te mogą zostać wykorzystane przez firmy marketingowe.

Po trzecie: kontroluj ustawienia prywatności

Sam decydujesz o tym, na jak wiele pozwalasz swoim aplikacjom. O ile ta do wysyłania SMS-ów nie będzie działała bez dostępu do bazy kontaktów, to w przypadku latarki jest to już podejrzane. Po każdej instalacji sprawdzaj ustawienia prywatności i kontroluj dostęp aplikacji do poszczególnych elementów systemu. Jeżeli coś wydaje Ci się podejrzane – poszukaj alternatywnej aplikacji.

Po czwarte: archiwizuj i czyść

Podobnie jak dane z dysku komputera, tak samo w przypadku pamięci telefonu wykonuj backup, czyli kopię danych w zewnętrznej pamięci, najlepiej offline, na oddzielnym dysku. W przypadku uszkodzenia telefonu przez złośliwe oprogramowanie łatwiej będzie odzyskać stracone informacje. Jeżeli zamierzasz oddać komuś swój telefon lub go sprzedać, to koniecznie wyczyść pamięć, usuń hasła i przywróć ustawienia fabryczne – pozwoli to zminimalizować ryzyko udostępnienia Twoich danych osobom trzecim.

We wrześniowym numerze „Logo” znajdziesz także:

·         wywiad z Marcinem Gortatem – o NBA i kobietach,

·         Made in Poland – zestawienie polskich firm i produktów uwielbianych na całym świecie,

·         dodatek TVN Turbo – 32 strony o motoryzacji,

·         Weekend Zniżek – 222 kupony zniżkowe na odzież, obuwie, kosmetyki i akcesoria.

 

*Badanie przeprowadzone w marcu 2017 r. na zlecenie Grupy Europ Assistance „Internauci w cyberprzestrzeni”

„Logo” to lifestyle’owy miesięcznik dla mężczyzn, którzy dbają o wygląd, uprawiają sport, interesują się nowościami i cenią produkty dobrej jakości. Jako jedyny na rynku zawiera obszerne działy poświęcone męskiej modzie i zasadom stylu. Znajdziemy w nim rubryki poświęcone modzie, gadżetom, nowym technologiom, sportowi, motoryzacji, pielęgnacji, kuchni i alkoholom.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

j.melon@neuron.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »